Brede steun EU voor toetreding Bulgarije en Roemenië tot Schengen
STRAATSBURG (ANP) - De toetreding van Bulgarije en Roemenië tot het Schengengebied heeft brede steun in het Europees Parlement. Als ook de EU-lidstaten op 12 december hiermee instemmen, vervallen de controles aan de landsgrenzen van beide landen naar Schengenlanden waarschijnlijk op 1 januari. In het debat over de toetreding van beide landen bekritiseerden enkele Europarlementariërs de landen die weer grenscontroles hebben ingevoerd, zoals Duitsland, of gaan invoeren, zoals Nederland.
De Duitse Europarlementariër Birgit Sippel (sociaaldemocraten) riep deze landen op de interne grenscontroles in te trekken. Door de herinvoering van grenscontroles door deze landen is Schengen "niet meer doeltreffend", zei de Bulgaar Stanislav Stoyanov van de rechts-radicale Groep Europa van Soevereine Naties (ESN).
Partijgenoten van hem zijn tegen het openen van binnengrenzen, zolang de buitengrenzen niet veilig zijn, zo werd in het debat duidelijk. De rechts-radicale groep Patriotten voor Europa gaat niet akkoord.
Wachtkamer
"Schengen heeft gefaald", zei de Oostenrijkse Petra Steger van de Patriotten. Door het verdwijnen van de binnengrenzen en de slechte controle aan de buitengrenzen is nu sprake van "massa-immigratie".
De vele voorstanders van toetreding hadden wel kritiek op de lange tijd (dertien jaar) dat beide landen in de "wachtkamer" hebben gezeten om tot het Schengengebied te mogen toetreden. Nederland verzette zich er lang tegen, Oostenrijk deed dat tot vorige week vrijdag.
De uitbreiding met de twee landen is goed voor de burgers van beide landen, de interne markt en de economie van de Europese Unie, zei scheidend Eurocommissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken). Dat beaamden ook de sociaaldemocraten en de Groenen. Europarlementariër Lena Dupont van de centrumrechtse EVP voegde toe dat het tijd is voor "meer en niet voor minder Europa".
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt de aanvallen op Iran gestaakt te hebben. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn er nog doelen aangevallen, maar dat was volgens de IDF om Iraanse aanvallen te voorkomen. De aanvallen op Libanon gaan door, benadrukt de IDF op Telegram.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ursula von der Leyen verwelkomt het tijdelijke staakt-het-vuren dat de VS en Iran hebben afgesproken. De voorzitter van de Europese Commissie schrijft op X dat de overeenkomst zorgt voor "de broodnodige de-escalatie".
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft gezegd dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten in zijn ogen ook moet gelden in Libanon. Hij heeft het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten wel verwelkomd en "een zeer goede zaak" genoemd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het tijdelijke staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is "een stap terug van de rand van de afgrond na weken van escalatie", schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X. De twee hebben een bestand van twee weken afgesproken, waarin ook Israël heeft toegezegd Iran niet meer aan te vallen.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft ook na het ingaan van het staakt-het-vuren met Iran aanvallen uitgevoerd op het zuiden van Libanon, melden Libanese staatsmedia. Bemiddelaar Pakistan stelde dat het bestand ook gold voor Libanon, maar de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dat dat in zijn optiek niet zo was. Israël vaardigde daarna ook een evacuatiebevel uit voor een gebouw in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse staatsmedia melden dat de Amerikaanse president Donald Trump "onze eisen voor een einde van de oorlog" heeft geaccepteerd.
2 uur geledenATLANTA (ANP) - De Republikein Clay Fuller, een voormalig aanklager die werd gesteund door president Donald Trump, heeft dinsdag een beslissende tweede stemronde in de Amerikaanse staat Georgia gewonnen. Hij volgt hiermee de conservatieve politica Marjorie Taylor Greene op in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zo meldt NBC News.
2 uur geleden