Brede steun EU voor toetreding Bulgarije en Roemenië tot Schengen
STRAATSBURG (ANP) - De toetreding van Bulgarije en Roemenië tot het Schengengebied heeft brede steun in het Europees Parlement. Als ook de EU-lidstaten op 12 december hiermee instemmen, vervallen de controles aan de landsgrenzen van beide landen naar Schengenlanden waarschijnlijk op 1 januari. In het debat over de toetreding van beide landen bekritiseerden enkele Europarlementariërs de landen die weer grenscontroles hebben ingevoerd, zoals Duitsland, of gaan invoeren, zoals Nederland.
De Duitse Europarlementariër Birgit Sippel (sociaaldemocraten) riep deze landen op de interne grenscontroles in te trekken. Door de herinvoering van grenscontroles door deze landen is Schengen "niet meer doeltreffend", zei de Bulgaar Stanislav Stoyanov van de rechts-radicale Groep Europa van Soevereine Naties (ESN).
Partijgenoten van hem zijn tegen het openen van binnengrenzen, zolang de buitengrenzen niet veilig zijn, zo werd in het debat duidelijk. De rechts-radicale groep Patriotten voor Europa gaat niet akkoord.
Wachtkamer
"Schengen heeft gefaald", zei de Oostenrijkse Petra Steger van de Patriotten. Door het verdwijnen van de binnengrenzen en de slechte controle aan de buitengrenzen is nu sprake van "massa-immigratie".
De vele voorstanders van toetreding hadden wel kritiek op de lange tijd (dertien jaar) dat beide landen in de "wachtkamer" hebben gezeten om tot het Schengengebied te mogen toetreden. Nederland verzette zich er lang tegen, Oostenrijk deed dat tot vorige week vrijdag.
De uitbreiding met de twee landen is goed voor de burgers van beide landen, de interne markt en de economie van de Europese Unie, zei scheidend Eurocommissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken). Dat beaamden ook de sociaaldemocraten en de Groenen. Europarlementariër Lena Dupont van de centrumrechtse EVP voegde toe dat het tijd is voor "meer en niet voor minder Europa".
Meer uit Buitenland
ST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - In het onderzoek naar Andrew Mountbatten-Windsor wordt nu ook contact gezocht met (oud-)agenten die werkten met de Britse oud-prins. Dat meldt de Metropolitan Police volgens de BBC. Het gaat volgens het korps om medewerkers die "nauw hebben samengewerkt, in een beveiligende rol" met Andrew. Hen wordt gevraagd of ze tijdens hun werkzaamheden iets hebben meegekregen dat mogelijk relevant kan zijn voor het onderzoek naar Mountbatten-Windsor.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump versoepelt de milieuregels rond het gebruik van kwik en andere vervuilende stoffen die zich verspreiden via de lucht, zogenoemde HAPs. Volgens de Amerikaanse milieuorganisatie EPA moet de versoepeling met name oudere kolencentrales helpen open te blijven, nu de vraag naar energie zo hoog is.
4 uur geleden