Brede coalitie wil dat overheid knelpunten stroomnet snel oplost
DEN HAAG (ANP) - Minister Rob Jetten van Klimaat moet dringend met structurele oplossingen komen voor het elektriciteitsnet. Dat vindt een coalitie van netbeheerders, lokale overheden en ondernemersorganisaties. Ze hebben hem een actieplan aangeboden, want als er niet snel wat gebeurt zou de overgang naar hernieuwbare energie stokken en zou de economie schade ondervinden.
Volgens VNO-NCW, de lobbyorganisatie voor het bedrijfsleven en mede-initiatiefnemer, lopen steeds meer ondernemers tegen problemen aan. Ze kunnen bijvoorbeeld niet worden aangesloten op het stroomnet, net als nieuwe woonwijken en diverse nieuwe zonnedaken en -parken.
Daarmee gaat de situatie de verkeerde kant op, vinden de partijen achter de oproep. Voor de komende drie jaar staan alleen al projecten voor 10 gigawatt aan zonnestroom en 3,7 gigawatt aan windprojecten op de planning die zonder creatieve oplossingen niet aangesloten zouden kunnen worden.
Stimuleringsprogramma
In het actieplan vragen de initiatiefnemers, waaronder ook Bouwend Nederland en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de minister om een aantal wettelijke aanpassingen. Daarnaast zou er voor een stimuleringsprogramma voor innovatieve oplossingen 200 miljoen euro per jaar nodig zijn.
Dat zou betaald kunnen worden uit de nieuwe middelen voor klimaatbeleid, staat in het plan. Dan zouden marktpartijen slimme technieken kunnen gaan inzetten om lokaal problemen te ondervangen, bijvoorbeeld door middel van lokale opslag van energie. Andere zaken waarop wordt aangedrongen zijn een verdere verzwaring van het elektriciteitsnet en het versnellen van vergunningsprocessen. Ook gaat het om het oplossen van het tekort aan technici.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.
3 uur geledenVEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.
4 uur geledenKEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.
5 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.
6 uur geleden