Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brazilië kiest tussen tegenpolen Lula en Bolsonaro

Brazilië kiest tussen tegenpolen Lula en Bolsonaro

BRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Brazilië gaat zondag naar de stembus om een nieuwe president te kiezen. 156 miljoen Brazilianen mogen in de tweede en laatste stemronde beslissen of de huidige president Jair Bolsonaro mag blijven zitten, of dat hij het veld moet ruimen voor zijn rivaal, de linkse oud-president Luiz Inácio Lula da Silva. Volgens de peilingen krijgt de rechts-populistische Bolsonaro geen tweede termijn.

Verschillende peilingen schatten vlak voor de presidentsverkiezing in dat Lula een voorsprong heeft van zo'n 5 à 6 procentpunt. Maar vier weken geleden bij de eerste ronde bleek dat de steun voor Bolsonaro onderschat was. Zijn achterstand was toen een stuk kleiner dan vooraf gedacht, waardoor de tweede stemronde nodig was.

De Braziliaanse peilers durven het dit keer niet met zekerheid te zeggen, maar ze gaan er nog steeds van uit dat Lula gaat winnen. Het is vooral de vraag hoe Bolsonaro zou reageren op een nederlaag. De president heeft meerdere malen zonder bewijs aangegeven dat het Braziliaanse kiessysteem fraudegevoelig is en gesuggereerd dat hij zich niet bij een verlies zou neerleggen.

Voor Lula zou een overwinning een spectaculaire comeback zijn. De 77-jarige politicus regeerde Brazilië al tussen 2003 en 2010 en was populair in die tijd, maar werd daarna in verband gebracht met een groot corruptieschandaal. Hij heeft daarvoor zelfs anderhalf jaar in de gevangenis gezeten. In maart dit jaar heeft het Hooggerechtshof zijn veroordeling teruggedraaid, omdat de rechter bevooroordeeld zou zijn geweest. Die rechter Sergio Moro werd later minister van Justitie onder Bolsonaro.

De twee tegenpolen hebben een harde persoonlijke campagne gevoerd. Bolsonaro heeft Lula beschuldigd een pact met de duivel te hebben gesloten en andersom bracht Lula Bolsonaro in verband met kannibalisme en pedofilie. Daardoor is het weinig gegaan over de inhoudelijke thema's in Brazilië, zoals de zwakke economie, de ontbossing van het Amazonegebied en de groeiende groep mensen in het land die leven met honger.

Meer uit Buitenland

Terreuronderzoek na incident met explosief bij woning Mamdani

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De politie in New York onderzoekt of een incident met explosieven bij de ambtswoning van burgemeester Zohran Mamdani door terreurgroep Islamitische Staat geïnspireerd terrorisme is. Dat zei politiechef Jessica Tisch, die ook aangaf dat er vermoedelijk geen link is met de huidige oorlog tussen haar land en Iran.

35 minuten geleden
EU bedankt leiders Midden-Oosten voor hulp terugkeer Europeanen

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, en voorzitter van de EU-leiders António Costa hebben landen in het Midden-Oosten bedankt voor "hun hulp en steun bij de repatriëring van tienduizenden Europese burgers die vastzaten in hun land" door de oorlog in Iran. Dat deden ze in een videogesprek met leiders en ministers van Jordanië, Egypte, Bahrein, Libanon, Syrië, Turkije, Armenië, Irak, Qatar, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, Saudi-Arabië en Oman.

1 uur geleden
Macron kondigt 'defensieve' missie aan voor heropening zeestraat

PAPHOS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft op Cyprus plannen aangekondigd voor een "louter defensieve" missie om de Straat van Hormuz te heropenen. Het is de bedoeling om vrachtschepen en tankers te escorteren "na het einde van de heetste fase van het conflict" in het Midden-Oosten, verklaarde hij na een ontmoeting met de leiders van Cyprus en Griekenland.

1 uur geleden
Libanese Hezbollah-beweging zweert trouw aan nieuwe leider Iran

BEIROET (ANP/AFP) - De nieuwe leider van Iran, Mojtaba Khamenei, kan rekenen op de steun van Irans bondgenoot Hezbollah. De Libanese beweging heeft maandag trouw gezworen aan Khamenei, die zijn door een Israëlische luchtaanval gedode vader opvolgt.

1 uur geleden
Libanees parlement schuift verkiezingen twee jaar vooruit

BEIROET (ANP/RTR) - Het Libanese parlement heeft verkiezingen die gepland stonden voor mei twee jaar vooruitgeschoven. Dat meldt de voorzitter van het parlement, Nabih Berri. Van het staatsorgaan, dat bestaat uit 128 parlementariërs, stemden 76 leden voor.

2 uur geleden
EU roept op tot onmiddellijke de-escalatie in Libanon

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie roept op tot onmiddellijke de-escalatie in Libanon. Ook roept de EU Libanon en Israël op om via dialoog tot een veiligheidsakkoord te komen, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

2 uur geleden
Weer Iraanse raket neergehaald die Turkije binnenvloog

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De NAVO-luchtverdediging heeft opnieuw een Iraanse raket neergehaald die NAVO-land Turkije binnenvloog. Dat meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie. Vorige week werd boven Syrië al een raket uit de lucht geschoten die op weg was naar Zuidoost-Turkije.

2 uur geleden