Brazilië investeert fors in herstel regenwoud
SÃO PAULO/DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De nationale ontwikkelingsbank van Brazilië (BNDES) heeft zaterdag een plan gelanceerd voor het herstel van 60.000 vierkante kilometer vernietigd regenwoud. Daarmee is volgend jaar al een investering gemoeid van maximaal 1 miljard real, bijna 190 miljoen euro. Deze herbebossing, ter grootte van bijna anderhalf keer Nederland, in het Amazonegebied moet in 2030 zijn afgerond.
Als alles naar wens verloopt, kunnen de 'longen van de aarde', zoals het stroomgebied van de Amazone voor de destructie werd genoemd, dan 1,65 miljard ton koolstofdioxide extra uit de atmosfeer halen. Dit zou een belangrijke bijdrage zijn aan de strijd tegen de opwarming van de planeet. Het Braziliaanse regenwoud is bovendien het leefgebied van unieke en bedreigde diersoorten en bijzondere planten.
"Ontbossing voorkomen is niet langer het antwoord in de klimaatcrisis. We moeten veel ambitieuzer worden", liet BNDES-directeur Aloizio Mercadante weten in een persverklaring tijdens de klimaattop in Dubai. Hij stelde voor in hoog tempo bomen te gaan planten en het oerwoud in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. "Dat is de goedkoopste en snelste reactie op de klimaatcrisis, omdat het CO2 opneemt en opslaat."
Frankrijk zegde Papoea-Nieuw-Guinea 100 miljoen dollar (bijna 92 miljoen euro) toe voor natuurbeschermingsprojecten. Het Afrikaanse land Congo kan 50 miljoen tegemoet zien voor conservering van het oerwoud. President Emmanuel Macron zei in Dubai dat hij met de autoriteiten in Kinshasa, de hoofdstad van de veel grotere Democratische Republiek Congo, een vergelijkbare afspraak hoopt te maken ter waarde van 60 miljoen. "Natuur is de beste beschikbare technologie voor het afvangen en opslaan van CO2", aldus Macron in navolging van Mercadante.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De nieuwe Oekraïense defensieminister Mychajlo Fedorov heeft gezegd dat 2 miljoen landgenoten worden gezocht voor het ontduiken van de mobilisatie. Ook zijn volgens hem 200.000 militairen ongeoorloofd afwezig.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.
3 uur geleden