Brazilië investeert fors in herstel regenwoud
SÃO PAULO/DUBAI (ANP/RTR/AFP) - De nationale ontwikkelingsbank van Brazilië (BNDES) heeft zaterdag een plan gelanceerd voor het herstel van 60.000 vierkante kilometer vernietigd regenwoud. Daarmee is volgend jaar al een investering gemoeid van maximaal 1 miljard real, bijna 190 miljoen euro. Deze herbebossing, ter grootte van bijna anderhalf keer Nederland, in het Amazonegebied moet in 2030 zijn afgerond.
Als alles naar wens verloopt, kunnen de 'longen van de aarde', zoals het stroomgebied van de Amazone voor de destructie werd genoemd, dan 1,65 miljard ton koolstofdioxide extra uit de atmosfeer halen. Dit zou een belangrijke bijdrage zijn aan de strijd tegen de opwarming van de planeet. Het Braziliaanse regenwoud is bovendien het leefgebied van unieke en bedreigde diersoorten en bijzondere planten.
"Ontbossing voorkomen is niet langer het antwoord in de klimaatcrisis. We moeten veel ambitieuzer worden", liet BNDES-directeur Aloizio Mercadante weten in een persverklaring tijdens de klimaattop in Dubai. Hij stelde voor in hoog tempo bomen te gaan planten en het oerwoud in zijn oorspronkelijke staat terug te brengen. "Dat is de goedkoopste en snelste reactie op de klimaatcrisis, omdat het CO2 opneemt en opslaat."
Frankrijk zegde Papoea-Nieuw-Guinea 100 miljoen dollar (bijna 92 miljoen euro) toe voor natuurbeschermingsprojecten. Het Afrikaanse land Congo kan 50 miljoen tegemoet zien voor conservering van het oerwoud. President Emmanuel Macron zei in Dubai dat hij met de autoriteiten in Kinshasa, de hoofdstad van de veel grotere Democratische Republiek Congo, een vergelijkbare afspraak hoopt te maken ter waarde van 60 miljoen. "Natuur is de beste beschikbare technologie voor het afvangen en opslaan van CO2", aldus Macron in navolging van Mercadante.
Meer uit Buitenland
NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.
34 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran de VS niet kan "chanteren" door de Straat van Hormuz opnieuw af te sluiten. Hij zei ook dat de landen nog steeds met elkaar in gesprek zijn.
39 minuten geledenBARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.
4 uur geleden