Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken
MANAUS (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva wil dat onder zijn regering een controversiële weg door een onaangetast stuk regenwoud wordt afgemaakt. Dat heeft hij gezegd tijdens een bezoek aan de deelstaat Amazonas, die momenteel wordt getroffen door droogte en bosbranden. Lula had eerder nog geen helderheid geschept over zijn mening over het omstreden project.
Door de droogte zijn meerdere rivieren in Amazonas momenteel niet bevaarbaar. De weg door het oerwoud zou een alternatief bieden voor goederenvervoer.
De BR-319 moet 900 kilometer lang worden en Porto Velho bij de Boliviaanse grens verbinden met Manaus, de grootste stad in het regenwoud. In de jaren zeventig werd al eens een deel van de route aangelegd. Maar de weg raakte in onbruik en is inmiddels weer deels overgroeid.
'Duurzaam ontwikkelen' Amazonewoud
Volgens tegenstanders heeft de heraanleg van de weg catastrofale gevolgen. De route zou enorme stukken onaangetast regenwoud toegankelijk maken voor landbouw en mijnbouw. Brazilië kent een grote veeteeltsector en boeren steken vaak illegaal stukken bos in brand om er vervolgens weides van te maken of sojaplantages voor veevoer aan te leggen.
President Lula sprak zich de voorbije jaren uit als voorvechter van het Braziliaanse regenwoud. Eerder dit jaar kondigde hij aan hard te zullen optreden tegen illegale houtkap. Maar tegelijkertijd wil hij het Amazonewoud wel "duurzaam ontwikkelen" en er geen "heiligdom voor de mensheid" van maken, zei hij. Het Braziliaanse Amazonewoud is het grootste woud op aarde.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
3 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
35 minuten geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten laten het vrachtschip Fitburg vertrekken. Dat vaartuig was op verdenking van sabotage aan de ketting gelegd nadat een kabel op de zeebodem was beschadigd. Er zit nog een bemanningslid vast en andere opvarenden kregen een reisverbod opgelegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag is de genocidezaak tegen Myanmar begonnen. Die werd door Gambia aangespannen om het verdrijven van de Rohingya-minderheid in het Aziatische land in 2016 en 2017. Daarbij werden zo'n 700.000 mensen door veiligheidstroepen gedwongen te vluchten naar buurland Bangladesh. Velen werden vermoord, verkracht of zagen hun woonplaatsen in de as gelegd worden.
1 uur geledenAHMEDABAD (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil op veiligheidsgebied nauwer samenwerken met India. Zo moet de Aziatische grootmacht minder afhankelijk worden van Rusland, stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn eerste bezoek aan India sinds zijn aantreden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is niet op zoek naar oorlog, maar is daar wel op voorbereid. Dat zei buitenlandminister Abbas Araghchi. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met militair ingrijpen in het land vanwege de aanhoudende gewelddadige protesten.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De voormalige Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro heeft asiel gekregen in Hongarije. Dat meldt de oud-bewindsman op X. In zijn bericht spreekt hij zijn dank uit voor de regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en hekelt hij die van de Poolse premier Donald Tusk vanwege de lopende onderzoeken naar hem.
4 uur geleden