Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken
MANAUS (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva wil dat onder zijn regering een controversiële weg door een onaangetast stuk regenwoud wordt afgemaakt. Dat heeft hij gezegd tijdens een bezoek aan de deelstaat Amazonas, die momenteel wordt getroffen door droogte en bosbranden. Lula had eerder nog geen helderheid geschept over zijn mening over het omstreden project.
Door de droogte zijn meerdere rivieren in Amazonas momenteel niet bevaarbaar. De weg door het oerwoud zou een alternatief bieden voor goederenvervoer.
De BR-319 moet 900 kilometer lang worden en Porto Velho bij de Boliviaanse grens verbinden met Manaus, de grootste stad in het regenwoud. In de jaren zeventig werd al eens een deel van de route aangelegd. Maar de weg raakte in onbruik en is inmiddels weer deels overgroeid.
'Duurzaam ontwikkelen' Amazonewoud
Volgens tegenstanders heeft de heraanleg van de weg catastrofale gevolgen. De route zou enorme stukken onaangetast regenwoud toegankelijk maken voor landbouw en mijnbouw. Brazilië kent een grote veeteeltsector en boeren steken vaak illegaal stukken bos in brand om er vervolgens weides van te maken of sojaplantages voor veevoer aan te leggen.
President Lula sprak zich de voorbije jaren uit als voorvechter van het Braziliaanse regenwoud. Eerder dit jaar kondigde hij aan hard te zullen optreden tegen illegale houtkap. Maar tegelijkertijd wil hij het Amazonewoud wel "duurzaam ontwikkelen" en er geen "heiligdom voor de mensheid" van maken, zei hij. Het Braziliaanse Amazonewoud is het grootste woud op aarde.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP) - Een rechter heeft de waarnemend directeur van immigratiedienst ICE, Todd Lyons, bevolen om vrijdag in de rechtszaal te verschijnen. Hij moet daar uitleg komen geven over het schenden van "tientallen" gerechtelijke bevelen tijdens de handhavingsacties van ICE in de staat. "Het geduld van de rechtbank is op", schreef rechter Patrick J. Schiltz in een bevel waarover Amerikaanse media schrijven.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Washington wil volgens nieuwszender CNN de CIA een permanente sleutelrol geven in de relaties met Venezuela. De inlichtingendienst speelde recent al een rol bij de gevangenneming van de linkse president Nicolás Maduro door eenheden uit de VS.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland looft 1 miljoen euro uit voor de gouden tip rond de brandstichting die begin januari leidde tot grootschalige en langdurige stroomuitval in Berlijn. Dat meldt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De kabelsabotage werd opgeëist door de linksextremistische Vulkangruppe. Tot nu toe is nog niet vastgesteld wie achter de aanslag zit.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er is sprake van een alarmerende toename van antisemitisme, die gepaard gaat met een sterke stijging van racisme, intolerantie en haat, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Daarom is de Holocaustherdenking dit jaar extra urgent", meldt ze dinsdag in een verklaring.
5 uur geledenTOKYO (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft in ieder geval één raket afgevuurd richting Japan. Dat meldt onder meer de Zuid-Koreaanse krijgsmacht, die spreekt van een ongeïdentificeerd projectiel. Dat zou zo'n 350 kilometer hebben gevlogen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De omstreden Amerikaanse immigratiedienst ICE gaat helpen bij de beveiliging van de Winterspelen, meldt de dienst aan persbureau AFP. ICE gaat een beveiligingsdienst van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ondersteunen, onder Italiaans gezag. De Italiaanse autoriteiten ontkenden aanvankelijk dat de dienst een rol zou spelen, maar zeiden later dat de dienst alleen helpt bij de beveiliging van de Amerikaanse delegatie.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De EU en India hebben dinsdag een handtekening gezet onder een zogenoemd veiligheids- en defensiepartnerschap. Daarmee wordt toegezegd dat India en de EU meer zullen gaan samenwerken op het gebied van defensie, maritieme veiligheid, cyberaanvallen en terrorismebestrijding.
6 uur geleden