Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken

Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken

MANAUS (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva wil dat onder zijn regering een controversiële weg door een onaangetast stuk regenwoud wordt afgemaakt. Dat heeft hij gezegd tijdens een bezoek aan de deelstaat Amazonas, die momenteel wordt getroffen door droogte en bosbranden. Lula had eerder nog geen helderheid geschept over zijn mening over het omstreden project.

Door de droogte zijn meerdere rivieren in Amazonas momenteel niet bevaarbaar. De weg door het oerwoud zou een alternatief bieden voor goederenvervoer.

De BR-319 moet 900 kilometer lang worden en Porto Velho bij de Boliviaanse grens verbinden met Manaus, de grootste stad in het regenwoud. In de jaren zeventig werd al eens een deel van de route aangelegd. Maar de weg raakte in onbruik en is inmiddels weer deels overgroeid.

'Duurzaam ontwikkelen' Amazonewoud

Volgens tegenstanders heeft de heraanleg van de weg catastrofale gevolgen. De route zou enorme stukken onaangetast regenwoud toegankelijk maken voor landbouw en mijnbouw. Brazilië kent een grote veeteeltsector en boeren steken vaak illegaal stukken bos in brand om er vervolgens weides van te maken of sojaplantages voor veevoer aan te leggen.

President Lula sprak zich de voorbije jaren uit als voorvechter van het Braziliaanse regenwoud. Eerder dit jaar kondigde hij aan hard te zullen optreden tegen illegale houtkap. Maar tegelijkertijd wil hij het Amazonewoud wel "duurzaam ontwikkelen" en er geen "heiligdom voor de mensheid" van maken, zei hij. Het Braziliaanse Amazonewoud is het grootste woud op aarde.

Meer uit Buitenland

Rubio mogelijk bij overleg met Oekraïne in VS

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.

17 minuten geleden
Parijs waarschuwt boeren: geen blokkades tijdens feestdagen

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering waarschuwt boeren tijdens de feestdagen geen wegen te blokkeren. Er zijn ruim een week geleden boerenprotesten met wegblokkades uitgebroken, vooral in het zuiden, naar aanleiding van het in opdracht van de autoriteiten slachten van runderen naar aanleiding van een besmettelijke veeziekte. Volgens de veehouders reageert de overheid overdreven wreed op de plaatselijke uitbraak van de knobbelziekte of nodulaire dermatose.

1 uur geleden
Poetin zegt aanvallen op Oekraïne te stoppen bij verkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR) - Als Oekraïne verkiezingen houdt, zou Rusland mogelijk geen aanvallen op het land uitvoeren. Oekraïners die in Rusland of door Rusland beheerste gebieden wonen, zouden ook in Oekraïense verkiezingen moeten kunnen stemmen. President Vladimir Poetin heeft dit in zijn jaarlijkse persconferentie gezegd.

4 uur geleden
Doden bij steekaanval bij treinstation Taiwan

TAIPEI (ANP/RTR) - Bij een steekaanval in de Taiwanese hoofdstad Taipei zijn zeker drie doden gevallen, vijf mensen raakten gewond. Volgens premier Cho Jung-tai liet een man rookbommen afgaan bij het centrale treinstation van de stad, waarna hij naar een nabijgelegen metrostation in een druk winkelgebied rende. Onderweg viel hij mensen aan.

4 uur geleden
Internationale monitor: geen hongersnood meer in Gazastrook

NEW YORK/LONDEN (ANP/RTR) - Volgens internationale waarnemers is er momenteel geen hongersnood meer in de Gazastrook. Dit komt door de verbetering van de aanvoer van goederen sinds het bestand tussen Israël en Hamas dat 10 oktober inging. Maar de toestand blijft nog steeds kritiek. Bij hervatting van de vijandelijkheden kan het risico op hongersnood half april weer terug zijn.

5 uur geleden
WHO: ruim 1000 patiënten overleden in afwachting evacuatie Gaza

GENÈVE (ANP) - In de Gazastrook zijn in de afgelopen anderhalf jaar meer dan duizend mensen overleden die in afwachting waren van een medische evacuatie, meldt de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) op X. Topman Tedros Adhanom Ghebreyesus roept meer landen op om "hun deuren te openen voor de patiënten uit Gaza".

5 uur geleden
Eerste aanval Oekraïne op schip schaduwvloot op Middellandse Zee

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft voor het eerst een schip van de Russische schaduwvloot aangevallen op de Middellandse Zee, meldt een bron van de Oekraïense veiligheidsdienst SBOe. Het vaartuig zou flinke schade hebben opgelopen, maar leeg zijn geweest op het moment van de droneaanval.

7 uur geleden