Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken
MANAUS (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva wil dat onder zijn regering een controversiële weg door een onaangetast stuk regenwoud wordt afgemaakt. Dat heeft hij gezegd tijdens een bezoek aan de deelstaat Amazonas, die momenteel wordt getroffen door droogte en bosbranden. Lula had eerder nog geen helderheid geschept over zijn mening over het omstreden project.
Door de droogte zijn meerdere rivieren in Amazonas momenteel niet bevaarbaar. De weg door het oerwoud zou een alternatief bieden voor goederenvervoer.
De BR-319 moet 900 kilometer lang worden en Porto Velho bij de Boliviaanse grens verbinden met Manaus, de grootste stad in het regenwoud. In de jaren zeventig werd al eens een deel van de route aangelegd. Maar de weg raakte in onbruik en is inmiddels weer deels overgroeid.
'Duurzaam ontwikkelen' Amazonewoud
Volgens tegenstanders heeft de heraanleg van de weg catastrofale gevolgen. De route zou enorme stukken onaangetast regenwoud toegankelijk maken voor landbouw en mijnbouw. Brazilië kent een grote veeteeltsector en boeren steken vaak illegaal stukken bos in brand om er vervolgens weides van te maken of sojaplantages voor veevoer aan te leggen.
President Lula sprak zich de voorbije jaren uit als voorvechter van het Braziliaanse regenwoud. Eerder dit jaar kondigde hij aan hard te zullen optreden tegen illegale houtkap. Maar tegelijkertijd wil hij het Amazonewoud wel "duurzaam ontwikkelen" en er geen "heiligdom voor de mensheid" van maken, zei hij. Het Braziliaanse Amazonewoud is het grootste woud op aarde.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.
7 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
26 minuten geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
51 minuten geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase Sarwagya Singh Kushwaha is met drie jaar, zeven maanden en twintig dagen de jongste schaakspeler ooit om een FIDE-score te krijgen. Die telling geeft de sterkte van schaakspelers aan. Om een score te krijgen, moet een schaakspeler minstens één speler verslaan die al een FIDE-score heeft.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India gaat een Russische kernonderzeeër huren. De opkomende Aziatische grootmacht betaalt omgerekend zo'n 1,7 miljard euro voor de onderzeeboot, waarmee de marine kan oefenen totdat eigen kernonderzeeërs klaar zijn, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
1 uur geledenMOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
3 uur geledenBANGKOK (ANP/DPA) - In Thailand is het na decennia weer mogelijk om in de middag alcohol te kopen. Sinds 1972 was dat tussen 14.00 en 17.00 uur niet mogelijk, omdat de militaire junta de middagverkoop destijds verbood. In een poging het eindejaarstoerisme een stimulans te geven, begint Thailand nu een proef van een halfjaar. Na afloop van die 180 dagen wordt gekeken naar de effecten van de maatregel.
4 uur geleden