Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken

Braziliaanse president wil omstreden weg door regenwoud afmaken

MANAUS (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva wil dat onder zijn regering een controversiële weg door een onaangetast stuk regenwoud wordt afgemaakt. Dat heeft hij gezegd tijdens een bezoek aan de deelstaat Amazonas, die momenteel wordt getroffen door droogte en bosbranden. Lula had eerder nog geen helderheid geschept over zijn mening over het omstreden project.

Door de droogte zijn meerdere rivieren in Amazonas momenteel niet bevaarbaar. De weg door het oerwoud zou een alternatief bieden voor goederenvervoer.

De BR-319 moet 900 kilometer lang worden en Porto Velho bij de Boliviaanse grens verbinden met Manaus, de grootste stad in het regenwoud. In de jaren zeventig werd al eens een deel van de route aangelegd. Maar de weg raakte in onbruik en is inmiddels weer deels overgroeid.

'Duurzaam ontwikkelen' Amazonewoud

Volgens tegenstanders heeft de heraanleg van de weg catastrofale gevolgen. De route zou enorme stukken onaangetast regenwoud toegankelijk maken voor landbouw en mijnbouw. Brazilië kent een grote veeteeltsector en boeren steken vaak illegaal stukken bos in brand om er vervolgens weides van te maken of sojaplantages voor veevoer aan te leggen.

President Lula sprak zich de voorbije jaren uit als voorvechter van het Braziliaanse regenwoud. Eerder dit jaar kondigde hij aan hard te zullen optreden tegen illegale houtkap. Maar tegelijkertijd wil hij het Amazonewoud wel "duurzaam ontwikkelen" en er geen "heiligdom voor de mensheid" van maken, zei hij. Het Braziliaanse Amazonewoud is het grootste woud op aarde.

Meer uit Buitenland

Frankrijk, Duitsland en VK bereid tot defensieve actie tegen Iran

BERLIJN/LONDEN/PARIJS (ANP/AFP) - De leiders van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben verklaard bereid te zijn "noodzakelijke en proportionele defensieve acties" te ondernemen als reactie op Iraanse vergeldingsaanvallen, met als doel de militaire capaciteiten van Teheran "bij de bron te vernietigen". Dat schrijven de landen, ook bekend als E3, in een gezamenlijke verklaring.

3 uur geleden
Starmer: VS mogen Britse bases gebruiken tegen raketten Iran

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft een verzoek van de Verenigde Staten geaccepteerd om Britse bases te gebruiken voor defensieve aanvallen op Iraanse raketten in opslagdepots of lanceerinstallaties.

4 uur geleden
VS: hoofdkwartier Iraanse Revolutionaire Garde vernietigd

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger zegt in Teheran het hoofdkwartier van de Iraanse Revolutionaire Garde, de elitetroepen van het Iraanse regime, te hebben vernietigd. Sinds zaterdagochtend voeren de Verenigde Staten samen met Israël aanvallen uit op Iran om de regering van dat land omver te werpen.

5 uur geleden
Von der Leyen: Turkije wil bemiddelen in strijd in Midden-Oosten

BRUSSEL (ANP) - Turkije is bereid te bemiddelen in de strijd in het Midden-Oosten, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie zondagavond op X. Ze verwelkomt die bereidheid, net zoals de insteek van Turkije om een oplossing te vinden via vreedzame middelen. "We zijn het erover eens dat diplomatie de enige haalbare weg voorwaarts is", schrijft de politica.

5 uur geleden
EU-ministers: escalatie in Midden-Oosten moet worden voorkomen

BRUSSEL (ANP) - De gebeurtenissen in Iran mogen niet leiden tot escalatie, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas zondagavond in een verklaring namens de 27 EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Als dat wel gebeurt, bedreigt dat onder meer het Midden-Oosten en Europa met onvoorspelbare gevolgen, ook op economisch gebied.

5 uur geleden
Partij Iraanse ex-president Ahmadinejad ontkent zijn dood

TEHERAN (ANP/DPA) - De partij van de voormalige Iraanse president Mahmud Ahmadinejad heeft ontkend dat hij dood is. Het Iraanse staatspersbureau ILNA meldde dat hij zaterdag bij een luchtaanval op zijn huis in het oosten van Teheran was omgekomen, maar dat klopt volgens de partij Dolate Bahar niet, aldus hetzelfde persbureau. Ook familieleden zouden hebben gezegd dat de 69-jarige politicus niet om het leven is gekomen.

6 uur geleden
Doden bij rellen in Pakistan met pro-Iraanse betogers

KARACHI (ANP/RTR) - Bij pro-Iraanse protesten in verschillende plaatsen in Pakistan zijn volgens plaatselijke media meer dan twintig doden gevallen. Bij het consulaat van de VS in de havenstad Karachi vielen negen doden en tientallen gewonden toen er geschoten werd.

6 uur geleden