Braziliaanse president Bolsonaro wil zelf geen vaccin
BRASILIA (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Jair Bolsonaro laat zich niet inenten tegen Covid-19. Maar hij beklemtoont dat de vaccins onmiddellijk worden gedistribueerd en toegediend zodra beschikbaar. Bolsonaro zei op sociale media dat het zijn recht is af te zien van vaccinatie. Het land heeft inmiddels honderd miljoen doses besteld van het vaccin uit de laboratoria van AstraZeneca en de Universiteit van Oxford.
De conservatieve Bolsonaro won in oktober 2018 overtuigend de presidentsverkiezingen. Hij is dit jaar fel bekritiseerd over zijn aanpak van het coronavirus. Bolsonaro noemt het virus een soort griepje. Hij vindt dat het gevaar ervan wordt overdreven en dat strenge coronamaatregelen meer kwaad dan goed doen. Hij is in juli zelf besmet geweest en wordt ervan beschuldigd veel te laks te hebben gereageerd op het virus.
Bolsonaro wint volgens recente opiniepeilingen echter steeds meer aan populariteit, onder meer dankzij steunmaatregelen van zijn regering. De meeste Brazilianen hebben geen vaste baan en kunnen niet thuis werken of thuis blijven. Bij ruim 6 miljoen van de 210 miljoen Brazilianen is vooralsnog het virus vastgesteld, onder meer bij een hoop leden van de regering. Circa 5,5 miljoen patiënten zijn hersteld of hadden geen klachten. Het virus is volgens de autoriteiten meer dan 170.000 mensen fataal geworden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is door voorzitter van de EU-leiders António Costa terechtgewezen. In een brief aan Orbán schrijft Costa dat leiders gebonden zijn aan hun besluit, als daarover consensus is bereikt. De EU-leiders zijn in december unaniem akkoord gegaan met een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne. De Hongaarse premier blokkeert dit nu. Dat kan niet, stelt Costa. Hij roept Orbán op zijn blokkade tegen de lening op te heffen.
17 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Sinds het begin van dit jaar zijn er zeker 606 migranten omgekomen in de Middellandse Zee, meldt de VN-migratieorganisatie IOM. Sinds het agentschap cijfers hierover begon bij te houden in 2014 zijn er niet eerder zoveel doden gevallen aan het begin van het jaar.
18 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson is meegenomen uit zijn huis door de Britse politie. Dat meldt de Britse krant The Times. De politie laat weten een 72-jarige man te hebben gearresteerd.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Hongaarse blokkade tegen een nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland en een lening van 90 miljard euro aan Oekraïne drijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas welhaast tot wanhoop. En met haar de EU-ministers van Buitenlandse Zaken die maandag in Brussel vergaderden. De Europese Commissie werkt hard aan een oplossing, vertellen EU-bronnen, maar het is niet zeker of die er snel komt.
49 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/DPA) - Bij de federale operatie tegen de Mexicaanse kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho, en door de daaropvolgende onrust zijn in totaal zeker 74 mensen om het leven gekomen. Dat zei de Mexicaanse minister van Veiligheid Omar Hamid García Harfuch maandag.
1 uur geledenMADRID (ANP) - Het proces tegen Begoña Gómez, de echtgenote van de Spaanse premier Pedro Sánchez, gaat voorlopig toch niet door. Zij zou terechtstaan voor het verduisteren van publiek geld, maar een rechter heeft nu geoordeeld dat het daar nog te vroeg voor is. Er is eerst meer onderzoek nodig.
2 uur geleden