Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse politie beschuldigt Bolsonaro formeel van couppoging

Braziliaanse politie beschuldigt Bolsonaro formeel van couppoging

BRASILIA (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Braziliaanse politie heeft oud-president Jair Bolsonaro beschuldigd van een couppoging. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van CNN Brasil. Hij zou in 2022 samen met 36 anderen, onder wie zijn running mate Walter Braga Netto, hebben geprobeerd om de machtsoverdracht te voorkomen nadat hij de verkiezingen had verloren van Luiz Inácio Lula da Silva.

Het ging om "het gewelddadig omverwerpen van de democratische staat". De samenzweerders zouden onder meer een plan hebben gehad om Lula te vermoorden, samen met zijn vicepresident Geraldo Alckmin, schreef CNN Brasil eerder. Bolsonaro zou "volledig op de hoogte" geweest zijn van dat plan. Lula zei donderdag dat hij geluk had dat hij nog in leven is. "De poging mij en Alckmin te vergiftigen is mislukt en nu zijn we hier."

Ook andere leden van Bolsonaro's regering en partij waren volgens de politie betrokken bij de poging tot een staatsgreep.

Machtsmisbruik

Bolsonaro heeft zijn nederlaag bij de verkiezingen nooit toegegeven, maar heeft wel ontkend dat hij iets te maken zou hebben met een staatsgreep of met de bestorming van overheidsgebouwen in januari 2023. Het openbaar ministerie moet nu beslissen of er daadwerkelijk aanklachten worden ingediend. De politie heeft dat wel geadviseerd.

Bolsonaro werd eerder in een andere zaak al schuldig bevonden aan machtsmisbruik. Daardoor mag hij zich acht jaar lang niet verkiesbaar stellen.

Meer uit Buitenland

Bondgenoten sprokkelen nog wat Patriot-raketten voor Oekraïne

BERLIJN (ANP) - Oekraïne krijgt 35 extra Patriot-onderscheppingsraketten om zich tegen Russische bombardementen te verdedigen. Een aantal bondgenoten, waaronder Nederland, heeft wegens de grote tekorten van Oekraïne nog wat uit eigen voorraden geschraapt.

1 uur geleden
Iran meldt schade aan historisch paleis na aanvallen

TEHERAN (ANP/DPA) - Iran beschuldigt de Verenigde Staten en Israël van het beschadigen van een historische locatie: het honderden jaren oude paleis Chehel Sotoun in Isfahan. "De wereld kan niet zwijgen terwijl de brute misdaden van de agressors het gedeelde erfgoed van de mensheid bedreigen", schreef een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op X.

1 uur geleden
WHO waarschuwt voor zwarte regen in Iran na aanvallen

TEHERAN (ANP/RTR) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waarschuwt in Iran voor "zwarte regen", na aanvallen op olie-installaties. De rook die bij de aanvallen vrijkomt, kan olie bevatten die daarna in zwarte druppels weer naar beneden komt. De WHO heeft hier deze week meerdere meldingen over ontvangen.

2 uur geleden
Experts: Russische kinderdeportaties misdaden tegen menselijkheid

GENÈVE (ANP/AFP) - Rusland pleegde misdaden tegen de menselijkheid door het "deporteren en gedwongen overbrengen" van Oekraïense kinderen naar Rusland. Tot die conclusie komt een onafhankelijke VN-commissie na onderzoek. Het onderzoek werd ingesteld in 2022, vlak nadat de Russische invasie van Oekraïne was begonnen.

2 uur geleden
Merz bezorgd dat Israël en VS geen plan hebben voor oorlog Iran

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz maakt zich naar eigen zeggen zorgen dat de Verenigde Staten en Israël geen gezamenlijk plan hebben om een duidelijk einde te maken aan de oorlog in Iran. De situatie wordt volgens hem zelfs steeds onduidelijker.

2 uur geleden
Minister VS: vandaag meest intensieve aanvallen op Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth stelt dat zijn land de aanvallen op Iran verder opvoert, terwijl de Iraanse oorlogsinspanningen juist verzwakken. Hij zei op een persconferentie dat de VS dinsdag de meest intensieve aanvallen op Iran uitvoeren sinds het begin van de oorlog.

3 uur geleden
Trump mogelijk bereid tot gesprek met Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen Fox News gezegd dat hij mogelijk bereid is met Iran te praten, maar dat het afhangt van de voorwaarden. De VS en Iran onderhandelden over het nucleaire programma van het land totdat de VS en Israël vorige week zaterdag begonnen met hun aanvallen op Iran.

3 uur geleden