Braziliaanse Lula wil sneller actie tegen misdaad in Amazone
BRASILIA (RTR) - President Luiz Inácio Lula da Silva van Brazilië wil van zijn regering snellere actie in het Amazoneregenwoud om de georganiseerde misdaad te bestrijden. Die draagt bij aan de ontbossing van dit grootste tropische regenwoud van de wereld.
Illegale houtkappers en goudzoekers opereren in de Amazone. Criminele bendes gebruiken het gebied als doorvoerroute van drugs en de smokkel van tropische dieren.
Lula beklaagde zich erover dat het meer dan een jaar heeft geduurd voordat er een veiligheidsplan lag en dat er nog steeds veel moet worden gedaan om een internationaal politiecentrum van de grond te krijgen in de Amazonestad Manaus. Dit had al eerder dit jaar geopend moeten zijn.
"We moeten het proces versnellen, omdat mijn termijn maar vier jaar duurt", zei hij. "Als we dit plan niet kunnen uitvoeren, komt iemand anders voorbij en doet niks", zei hij op een bijeenkomst waarbij de overmaking van 318 miljoen Braziliaanse real (ongeveer 54,6 miljoen euro) werd bezegeld om het beveiligingsplan te bekostigen.
Dit geld komt uit het Amazonefonds, dat door onder andere Noorwegen is opgezet om duurzaamheid te steunen en een eind te maken aan illegale ontbossing in de Amazone. Het fonds wordt beheerd door de Braziliaanse ontwikkelingsbank BNDES en wordt gesteund met donaties uit onder andere Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, de Europese Unie en de Verenigde Staten.
De acht landen waarin het Amazoneregenwoud ligt zullen samen de internationale politiemacht in Manaus vormen. Het centrum zal zich richten op inlichtingenwerk, patrouilles op de rivieren en in de lucht en vervolging van criminelen. Het centrum moet 34 steunpunten door de hele Amazone krijgen.
Meer uit Buitenland
MINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
3 uur geledenHAMBURG (ANP) - Kabels in de Noordzee moeten beter worden beveiligd tegen mogelijke sabotage of hacks, vinden de regeringsleiders van België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Ierland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk. Ze spreken af nauwer samen te werken op het gebied van defensie en andere vormen van beveiliging van de onderwaterinfrastructuur. Maandag zijn de staatshoofden en premiers aanwezig op de Noordzeetop in Hamburg, waar veiligheid hoog op de agenda staat.
5 uur geledenKHARTOUM (ANP/AFP) - Meer dan drie miljoen Soedanezen die ontheemd zijn geraakt in de oorlog zijn weer naar hun huizen teruggekeerd, hoewel er in grote delen van het land nog steeds zwaar gevochten wordt.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven voor altijd met "een heel sterke" strijdmacht in Europa, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. De VS zullen zich meer op de concurrentiestrijd met China richten en meer aan Europa zelf overlaten, maar gaan volgens hem niet weg.
5 uur geledenHAMBURG (ANP) - De geopolitieke onrust drukt zijn stempel op de Noordzeetop, die oorspronkelijk vooral over windenergie op zee ging. Maar "we kunnen het tegenwoordig niet hebben over energie zonder ook veiligheid te bespreken", zei de Deense premier Mette Frederiksen op de internationale bijeenkomst in Hamburg.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán zegt dat zijn regering de ambassadeur van Oekraïne gaat ontbieden omdat de Oekraïense regering zou proberen zich te bemoeien met de Hongaarse parlementsverkiezingen van 12 april. Hij meldt dat in een video op Facebook. De premier staat in de peilingen achter op zijn grote rivaal Peter Magyar.
5 uur geleden