Braziliaanse Lula wil sneller actie tegen misdaad in Amazone
BRASILIA (RTR) - President Luiz Inácio Lula da Silva van Brazilië wil van zijn regering snellere actie in het Amazoneregenwoud om de georganiseerde misdaad te bestrijden. Die draagt bij aan de ontbossing van dit grootste tropische regenwoud van de wereld.
Illegale houtkappers en goudzoekers opereren in de Amazone. Criminele bendes gebruiken het gebied als doorvoerroute van drugs en de smokkel van tropische dieren.
Lula beklaagde zich erover dat het meer dan een jaar heeft geduurd voordat er een veiligheidsplan lag en dat er nog steeds veel moet worden gedaan om een internationaal politiecentrum van de grond te krijgen in de Amazonestad Manaus. Dit had al eerder dit jaar geopend moeten zijn.
"We moeten het proces versnellen, omdat mijn termijn maar vier jaar duurt", zei hij. "Als we dit plan niet kunnen uitvoeren, komt iemand anders voorbij en doet niks", zei hij op een bijeenkomst waarbij de overmaking van 318 miljoen Braziliaanse real (ongeveer 54,6 miljoen euro) werd bezegeld om het beveiligingsplan te bekostigen.
Dit geld komt uit het Amazonefonds, dat door onder andere Noorwegen is opgezet om duurzaamheid te steunen en een eind te maken aan illegale ontbossing in de Amazone. Het fonds wordt beheerd door de Braziliaanse ontwikkelingsbank BNDES en wordt gesteund met donaties uit onder andere Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, de Europese Unie en de Verenigde Staten.
De acht landen waarin het Amazoneregenwoud ligt zullen samen de internationale politiemacht in Manaus vormen. Het centrum zal zich richten op inlichtingenwerk, patrouilles op de rivieren en in de lucht en vervolging van criminelen. Het centrum moet 34 steunpunten door de hele Amazone krijgen.
Meer uit Buitenland
MANILLA (ANP/AFP/RTR) - Op de Filipijnen is het dodental door tyfoon Kalmaegi verder opgelopen. Het midden van het land is getroffen door zware overstromingen, waarbij het water auto's en zelfs vrachtcontainers meesleurde.
8 minuten geledenMOSKOU (ANP/REUTERS) - Oekraïne heeft donderdag de Zuid-Russische stad Volgograd aangevallen met drones. Daarbij ontstond brand in een industriegebied en kwam minstens één man om het leven, meldt de gouverneur van de regio.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De woensdag overleden Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan krijgt geen staatsbegrafenis of begrafenis met staatseer. Dat heeft hij zelf uitdrukkelijk verzocht, meldt onder andere nieuwssite Waterkant.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De heftigheid van orkaan Melissa, die vorige week een spoor van verwoesting trok door het Caribisch gebied, was voor een deel te wijten aan klimaatverandering. Die conclusie trekken klimaatwetenschappers in een snelle analyse. Uit modelberekeningen constateren ze dat de extreme regenval 16 procent intenser was en de windsnelheden 7 procent hoger lagen dan zonder opwarming van de aarde het geval zou zijn geweest.
1 uur geledenHANNOVER (ANP) - Het vliegverkeer op de luchthaven van Hannover heeft woensdagavond ongeveer drie kwartier stilgelegen door een drone in de buurt van het vliegveld, heeft de politie bekendgemaakt. Een piloot meldde het onbemande toestel rond 22.00 uur tijdens de nadering, waarna de luchthaven tot 22.45 uur werd gesloten.
4 uur geledenLOUISVILLE (ANP/RTR) - Het dodental na de crash met een vrachtvliegtuig in Kentucky is opgelopen naar elf, heeft de gouverneur van de Amerikaanse staat bekendgemaakt. Het toestel, een UPS-vrachtvliegtuig dat onderweg was naar Hawaï, stortte in de nacht van dinsdag op woensdag kort na het opstijgen neer op een recyclingbedrijf nabij de luchthaven van Louisville.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De NAVO en secretaris-generaal Mark Rutte krijgen een prestigieuze Duitse vredesprijs. Ze verdienen de Internationale Prijs van de Vrede van Westfalen omdat ze stabiliteit en betrouwbaarheid brengen, vindt de jury.
9 uur geleden