Braziliaanse Lula wil sneller actie tegen misdaad in Amazone
BRASILIA (RTR) - President Luiz Inácio Lula da Silva van Brazilië wil van zijn regering snellere actie in het Amazoneregenwoud om de georganiseerde misdaad te bestrijden. Die draagt bij aan de ontbossing van dit grootste tropische regenwoud van de wereld.
Illegale houtkappers en goudzoekers opereren in de Amazone. Criminele bendes gebruiken het gebied als doorvoerroute van drugs en de smokkel van tropische dieren.
Lula beklaagde zich erover dat het meer dan een jaar heeft geduurd voordat er een veiligheidsplan lag en dat er nog steeds veel moet worden gedaan om een internationaal politiecentrum van de grond te krijgen in de Amazonestad Manaus. Dit had al eerder dit jaar geopend moeten zijn.
"We moeten het proces versnellen, omdat mijn termijn maar vier jaar duurt", zei hij. "Als we dit plan niet kunnen uitvoeren, komt iemand anders voorbij en doet niks", zei hij op een bijeenkomst waarbij de overmaking van 318 miljoen Braziliaanse real (ongeveer 54,6 miljoen euro) werd bezegeld om het beveiligingsplan te bekostigen.
Dit geld komt uit het Amazonefonds, dat door onder andere Noorwegen is opgezet om duurzaamheid te steunen en een eind te maken aan illegale ontbossing in de Amazone. Het fonds wordt beheerd door de Braziliaanse ontwikkelingsbank BNDES en wordt gesteund met donaties uit onder andere Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, de Europese Unie en de Verenigde Staten.
De acht landen waarin het Amazoneregenwoud ligt zullen samen de internationale politiemacht in Manaus vormen. Het centrum zal zich richten op inlichtingenwerk, patrouilles op de rivieren en in de lucht en vervolging van criminelen. Het centrum moet 34 steunpunten door de hele Amazone krijgen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse parlementariër Ebrahim Rezaei zegt dat Iran uranium zou kunnen verrijken tot 90 procent als het land nog een keer wordt aangevallen. De woordvoerder voor de parlementaire commissie Nationale Veiligheid en Buitenlands Beleid zegt dat dit besproken zal worden in het parlement.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het staat nog niet vast dat de Britse premier Keir Starmer onder druk opstapt. Dat zei minister Darren Jones, de hoofdsecretaris van de premier, tegen Times Radio. Starmer heeft in de loop van de ochtend een kabinetsbijeenkomst met ministers die willen dat hij vertrekt. Ondertussen hebben zeker 72 van de 403 parlementariërs van zijn Labourpartij duidelijk gemaakt dat ze een andere leider willen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.
7 uur geleden