Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse Lula wil sneller actie tegen misdaad in Amazone

Braziliaanse Lula wil sneller actie tegen misdaad in Amazone

BRASILIA (RTR) - President Luiz Inácio Lula da Silva van Brazilië wil van zijn regering snellere actie in het Amazoneregenwoud om de georganiseerde misdaad te bestrijden. Die draagt bij aan de ontbossing van dit grootste tropische regenwoud van de wereld.

Illegale houtkappers en goudzoekers opereren in de Amazone. Criminele bendes gebruiken het gebied als doorvoerroute van drugs en de smokkel van tropische dieren.

Lula beklaagde zich erover dat het meer dan een jaar heeft geduurd voordat er een veiligheidsplan lag en dat er nog steeds veel moet worden gedaan om een internationaal politiecentrum van de grond te krijgen in de Amazonestad Manaus. Dit had al eerder dit jaar geopend moeten zijn.

"We moeten het proces versnellen, omdat mijn termijn maar vier jaar duurt", zei hij. "Als we dit plan niet kunnen uitvoeren, komt iemand anders voorbij en doet niks", zei hij op een bijeenkomst waarbij de overmaking van 318 miljoen Braziliaanse real (ongeveer 54,6 miljoen euro) werd bezegeld om het beveiligingsplan te bekostigen.

Dit geld komt uit het Amazonefonds, dat door onder andere Noorwegen is opgezet om duurzaamheid te steunen en een eind te maken aan illegale ontbossing in de Amazone. Het fonds wordt beheerd door de Braziliaanse ontwikkelingsbank BNDES en wordt gesteund met donaties uit onder andere Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Denemarken, de Europese Unie en de Verenigde Staten.

De acht landen waarin het Amazoneregenwoud ligt zullen samen de internationale politiemacht in Manaus vormen. Het centrum zal zich richten op inlichtingenwerk, patrouilles op de rivieren en in de lucht en vervolging van criminelen. Het centrum moet 34 steunpunten door de hele Amazone krijgen.

Meer uit Buitenland

Rusland claimt verovering van Oost-Oekraïense stad Pokrovsk

POKROVSK (ANP/DPA/RTR) - Rusland zegt de Oost-Oekraïense stad Pokrovsk te hebben veroverd. Die strategisch belangrijke stad werd al meer dan een jaar belegerd. Oekraïne heeft de inname niet bevestigd.

2 uur geleden
Turkse president ziet aanvallen op Zwarte Zee als escalatie

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft de aanvallen met zeedrones op twee olieschepen op de Zwarte Zee een "zorgwekkende escalatie" genoemd. Die aanvallen van afgelopen vrijdag werden opgeëist door een anonieme Oekraïense veiligheidsbron, die zei dat de schepen ondanks Europese sancties Russische olie vervoerden.

4 uur geleden
Jamaica krijgt 6,7 miljard internationale steun na orkaan Melissa

KINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Jamaica krijgt 6,7 miljard dollar aan steun nadat orkaan Melissa in oktober over het eiland was geraasd. Het geld van internationale instanties is bedoeld om de wederopbouw de komende drie jaar te financieren.

4 uur geleden
Jafar Panahi bij verstek veroordeeld tot een jaar cel

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse filmmaker Jafar Panahi is bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens "propaganda-activiteiten" tegen de staat, meldt zijn advocaat. De advocaat laat weten dat Panahi in beroep gaat tegen de veroordeling. In mei won Panahi een prestigieuze Gouden Palm tijdens het Filmfestival van Cannes voor de film It Was Just an Accident.

4 uur geleden
Meer beveiliging kerststal Brussel na diefstal hoofd kindje Jezus

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.

7 uur geleden
Weer tientallen mensen ontvoerd door gewapende groepen in Nigeria

ABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.

7 uur geleden
Zelensky en Macron spreken Witkoff en Europese leiders

PARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.

7 uur geleden