Braziliaanse ex-president Lula wil meedoen aan verkiezingen 2022
BRASILIA (ANP) - De Braziliaanse ex-president Luiz Inacio Lula da Silva wil opnieuw zijn land gaan leiden. Hij stelt zich kandidaat voor de presidentsverkiezingen die in oktober volgend jaar worden gehouden, zei hij in een interview met de Portugese zender RTP.
Hij wil het opnemen tegen zijn aartsrivaal, de rechtse president Jair Bolsonaro. De linkse Lula geldt nog altijd als immens populair, omdat onder zijn presidentschap de levensomstandigheden van miljoenen arme Brazilianen verbeterden.
"Als ik gezond blijf zal ik aan de verkiezingen deelnemen", zei de 75-jarige vrijdag in een interview met de Portugese televisiezender RTP. Hij zal dan een jaar jonger zijn dan de Amerikaanse president Joe Biden was toen hij in november vorig jaar de verkiezingen won. "Eén ding is zeker, Jair Bolsonaro mag geen president blijven," zei Lula.
Lula regeerde het grootste en dichtstbevolkte land van Latijns-Amerika van 2003 tot 2011. Voor de verkiezingen van 2018 lag de leider van de Arbeiderspartij opnieuw voor in de peilingen. Hij werd toen echter veroordeeld tot ruim twaalf jaar cel wegens corruptie en het witwassen van geld en mocht niet meedoen aan de verkiezingen.
Na 19 maanden achter de tralies werd Lula in november 2019 voorlopig vrijgelaten. Het Hooggerechtshof had geoordeeld dat verdachten op vrije voeten mochten blijven totdat alle mogelijke rechtsmiddelen waren uitgeput.
Vervolgens vernietigde een rechter van het Hooggerechtshof vorige maand, de vonnissen tegen Lula omdat zij waren uitgesproken door een rechter, Sergio Moro, die bevooroordeeld was toen hij in 2017 Lula veroordeelde wegens corruptie. Het bureau van de procureur-generaal is echter tegen de beslissing van het Hooggerechtshof in beroep gegaan.
Meer uit Buitenland
MEITAR (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gewaarschuwd dat de vijanden van zijn land een hoge prijs zullen betalen voor een aanval. Dat deed hij op de begrafenis van de laatste naar Israël teruggekeerde gijzelaar, agent Ran Gvili (24).
10 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De defensieman van de Europese Commissie gaat langs bij Europese raketfabrieken om de productie van het schaarse wapentuig op te voeren. Eurocommissaris Andrius Kubilius hoopt het succes van een eerdere 'munitietoer' te herhalen.
17 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de situatie in Groenland "een strategische wake-upcall voor heel Europa" genoemd. Hij sprak bij het Parijsbezoek van de Deense en Groenlandse premiers, Mette Frederiksen en Jens-Frederik Nielsen.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De militaire vloot die de VS richting Iran hebben gestuurd, is groter dan die nabij Venezuela lag. Dat schrijft Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens de Amerikaanse president is de "enorme armada" die afstevent op Iran, net als bij Venezuela, "desnoods klaar om, snel en met geweld, zijn missie te vervullen". "Hopelijk komt Iran snel om de tafel om een eerlijke en rechtvaardige deal te sluiten", aldus Trump.
43 minuten geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De VS moeten zich niet mengen in de Iraakse politiek. Dat schrijft oud-premier en premierskandidaat voor de sjiitische coalitie Nouri al-Maliki op X. President Donald Trump had het land eerder gewaarschuwd dat als al-Maliki werd herverkozen in die rol, Irak niet langer kan rekenen op Amerikaanse steun. Al-Maliki geldt als kanshebber voor het premierschap en als iemand met nauwe banden met Iran.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AF) - Er zijn volgens het Kremlin geen 1,2 miljoen Russische militairen omgekomen, gewondgeraakt of vermist sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne. Die schatting is afkomstig van het Center for Strategic and International Studies (CSIS). Datzelfde instituut concludeerde in zijn dinsdag verschenen rapport dat Rusland daarmee van alle grootmachten de grootste verliezen heeft geleden sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Kremlin verwerpt de CSIS-schatting en stelt woensdag dat dergelijke rapportages niet betrouwbaar zijn.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Groenland heeft meer bescherming nodig, maar zal niet buigen voor buitenlandse druk. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen in een gezamenlijke persconferentie met zijn Deense ambtgenoot Mette Frederiksen in Parijs. De regeringsleiders zijn in de Franse hoofdstad voor overleg met president Emmanuel Macron later op woensdag. Tijdens die werklunch zal onder meer de veiligheid in het Noordpoolgebied en de ontwikkeling van Groenland worden besproken.
3 uur geleden