Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro (68) mag de komende acht jaar niet meedoen aan verkiezingen. Dat is het resultaat van een rechtszaak tegen hem. Hij is door een meerderheid van de rechters schuldig bevonden aan machtsmisbruik.

Bolsonaro had vorig jaar als president buitenlandse ambassadeurs bij elkaar geroepen voor een overleg waarin hij de betrouwbaarheid van de stemmachines in het land in twijfel trok. De bijeenkomst, die op televisie werd uitgevonden, duurde bijna een uur en vond enkele maanden voorafgaand aan de presidentsverkiezingen plaats.

Van de zeven rechters stemden er vijf voor de veroordeling, twee waren tegen. De rechters maakten sinds dinsdag een voor een hun besluit bekend. Nog voordat de twee laatste rechters hun beslissing wereldkundig maakten, was de benodigde meerderheid al bereikt. De rechts-populistische politicus spreekt van een "dolk in de rug". Zijn advocaten gaan in beroep.

Verkiezingsstrijd

Bolsonaro verloor de verkiezingen van vorig jaar op het nippertje van oud-president Luiz Inácio Lula da Silva. Hij heeft de uitslag tot de dag van vandaag niet erkend. De politicus, ook wel de Tropische Trump genoemd, vertrok kort voor de machtswisseling naar de Verenigde Staten en keerde pas drie maanden later terug naar Brazilië. Of hij opnieuw wilde meedoen aan presidentsverkiezingen, is niet bekend. Mogelijk schuift hij zijn vrouw naar voren.

Er lopen ook andere gerechtelijke onderzoeken naar Bolsonaro. Een daarvan draait om de bestorming van overheidsgebouwen begin dit jaar in Brasilia. Bij de bestorming waren aanhangers van Bolsonaro betrokken die de verkiezingsuitslag niet vertrouwden.

Meer uit Buitenland

Starmer weigert op te stappen, ondanks druk van partijgenoten

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer is ondanks de oplopende druk niet van plan om op te stappen. "Ik zal nooit weglopen van het mandaat dat ik heb gekregen om dit land te veranderen", reageerde de premier op een oproep van partijgenoten om af te treden. "Ik zal nooit weglopen van de mensen voor wie ik moet opkomen en ik zal nooit weglopen van het land waar ik van houd."

22 minuten geleden
Høiby ontkent dat hij seks had met slapende vrouw

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby heeft in de rechtbank van Oslo opnieuw verklaard dat hij niet aan seks doet met slapende vrouwen. De zoon van kroonprinses Mette-Marit reageerde daarmee op de verklaring van zijn tweede vermeende slachtoffer, melden Noorse media.

34 minuten geleden
Eurocommissaris: EU moet Oekraïne helpen met extra luchtafweer

STRAATSBURG (ANP) - Om het Oekraïense energienetwerk echt te beschermen, moet de EU zorgen voor meer luchtafweer en raketten. Dat zei Eurocommissaris Marta Kos (Uitbreiding van de EU) dinsdag in het Europees Parlement. Lidstaten moeten volgens haar desnoods uit eigen voorraad aan Oekraïne leveren.

2 uur geleden
Rusland arresteert derde verdachte voor aanslag op topmilitair

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft een derde verdachte gearresteerd voor de aanslag op generaal Vladimir Aleksejev, afgelopen vrijdag in Moskou. Dat meldt inlichtingendienst FSB. Het zou gaan om Pavel Vasin, de zoon van de eerder in Moskou opgepakte Viktor Vasin.

2 uur geleden
Duitsland wil voor ruim half miljard aanvalsdrones kopen

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland wil voor meer dan een half miljard euro aanvalsdrones aanschaffen. De eerste kamikazedrones, die in de lucht rondhangen tot ze een doelwit zien om zich erop te storten, moeten binnen een jaar worden geleverd. De Duitse troepen in Litouwen zouden ze als eersten krijgen.

2 uur geleden
Definitieve instemming EU-parlement met klimaatdoel voor 2040

STRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met enkele aanpassingen van het klimaatdoel van 2040. Daarmee heeft het parlement definitief goedkeuring gegeven dat de EU in 2040 90 procent minder CO2 uitstoot vergeleken met 1990. 413 Europarlementariërs stemden voor, 226 tegen.

3 uur geleden
Europees Parlement stemt voor strengere asielregels

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft dinsdag ingestemd met strengere regels voor asielzoekers. Het gaat om twee wetten waarmee lidstaten makkelijker en sneller aanvragen van asielzoekers kunnen afwijzen. De meerderheid werd behaald met de steun van de centrumrechtse EVP en radicaalrechtse partijen. De sociaaldemocraten en linkse partijen stemden tegen.

3 uur geleden