Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro (68) mag de komende acht jaar niet meedoen aan verkiezingen. Dat is het resultaat van een rechtszaak tegen hem. Hij is door een meerderheid van de rechters schuldig bevonden aan machtsmisbruik.

Bolsonaro had vorig jaar als president buitenlandse ambassadeurs bij elkaar geroepen voor een overleg waarin hij de betrouwbaarheid van de stemmachines in het land in twijfel trok. De bijeenkomst, die op televisie werd uitgevonden, duurde bijna een uur en vond enkele maanden voorafgaand aan de presidentsverkiezingen plaats.

Van de zeven rechters stemden er vijf voor de veroordeling, twee waren tegen. De rechters maakten sinds dinsdag een voor een hun besluit bekend. Nog voordat de twee laatste rechters hun beslissing wereldkundig maakten, was de benodigde meerderheid al bereikt. De rechts-populistische politicus spreekt van een "dolk in de rug". Zijn advocaten gaan in beroep.

Verkiezingsstrijd

Bolsonaro verloor de verkiezingen van vorig jaar op het nippertje van oud-president Luiz Inácio Lula da Silva. Hij heeft de uitslag tot de dag van vandaag niet erkend. De politicus, ook wel de Tropische Trump genoemd, vertrok kort voor de machtswisseling naar de Verenigde Staten en keerde pas drie maanden later terug naar Brazilië. Of hij opnieuw wilde meedoen aan presidentsverkiezingen, is niet bekend. Mogelijk schuift hij zijn vrouw naar voren.

Er lopen ook andere gerechtelijke onderzoeken naar Bolsonaro. Een daarvan draait om de bestorming van overheidsgebouwen begin dit jaar in Brasilia. Bij de bestorming waren aanhangers van Bolsonaro betrokken die de verkiezingsuitslag niet vertrouwden.

Meer uit Buitenland

Finland meldt schending van het luchtruim door drones

HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.

1 uur geleden
Paus Leo veroordeelt fel leiders die oorlog beginnen

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.

2 uur geleden
Meer arrestaties na plaatsing explosief bij bank in Parijs

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.

3 uur geleden
Politie Israël verhindert opdragen mis door patriarch Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.

3 uur geleden
Parlementsvoorzitter Iran beschuldigt VS van plannen grondaanval

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.

4 uur geleden
Auto rijdt in op voetgangers in Britse stad Derby

DERBY (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn zaterdagavond zwaargewond geraakt toen een auto inreed op voetgangers in de Britse stad Derby. De politie heeft een man gearresteerd.

4 uur geleden
Weer brand in belangrijke Russische haven na aanval

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De Russische haven van Oest-Loega heeft opnieuw schade opgelopen door een Oekraïense droneaanval. Dat meldt de gouverneur van Leningrad, die stelt dat tientallen onbemande toestellen zijn neergehaald boven het gebied.

5 uur geleden