Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro (68) mag de komende acht jaar niet meedoen aan verkiezingen. Dat is het resultaat van een rechtszaak tegen hem. Hij is door een meerderheid van de rechters schuldig bevonden aan machtsmisbruik.

Bolsonaro had vorig jaar als president buitenlandse ambassadeurs bij elkaar geroepen voor een overleg waarin hij de betrouwbaarheid van de stemmachines in het land in twijfel trok. De bijeenkomst, die op televisie werd uitgevonden, duurde bijna een uur en vond enkele maanden voorafgaand aan de presidentsverkiezingen plaats.

Van de zeven rechters stemden er vijf voor de veroordeling, twee waren tegen. De rechters maakten sinds dinsdag een voor een hun besluit bekend. Nog voordat de twee laatste rechters hun beslissing wereldkundig maakten, was de benodigde meerderheid al bereikt. De rechts-populistische politicus spreekt van een "dolk in de rug". Zijn advocaten gaan in beroep.

Verkiezingsstrijd

Bolsonaro verloor de verkiezingen van vorig jaar op het nippertje van oud-president Luiz Inácio Lula da Silva. Hij heeft de uitslag tot de dag van vandaag niet erkend. De politicus, ook wel de Tropische Trump genoemd, vertrok kort voor de machtswisseling naar de Verenigde Staten en keerde pas drie maanden later terug naar Brazilië. Of hij opnieuw wilde meedoen aan presidentsverkiezingen, is niet bekend. Mogelijk schuift hij zijn vrouw naar voren.

Er lopen ook andere gerechtelijke onderzoeken naar Bolsonaro. Een daarvan draait om de bestorming van overheidsgebouwen begin dit jaar in Brasilia. Bij de bestorming waren aanhangers van Bolsonaro betrokken die de verkiezingsuitslag niet vertrouwden.

Meer uit Buitenland

Iran arresteert bekende journaliste Elaheh Mohammadi

TRONDHEIM/TEHERAN (ANP/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben de bekende journaliste Elaheh Mohammadi gearresteerd. Dat meldt de in Noorwegen gevestigde mensenrechtenorganisatie Hengaw op basis van bronnen in Teheran. Justitie in Iran heeft de arrestatie nog niet bevestigd en de reden is onduidelijk.

16 minuten geleden
Ex-topman geheime dienst Sri Lanka opgepakt om bomaanslagen 2019

COLOMBO (ANP/AFP) - Een voormalige topman van de geheime dienst van Sri Lanka, generaal Suresh Sallay, is gearresteerd omdat hij wordt verdacht van samenzwering en van medeplichtigheid aan een reeks bomaanslagen in 2019.

1 uur geleden
EU zoekt driftig naar opties blokkade Hongarije te omzeilen

BRUSSEL (ANP) - Op alle mogelijke niveaus wordt met Hongarije gesproken in een poging de blokkades op te heffen die het land heeft opgeworpen tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne en het 20e sanctiepakket tegen Rusland.

1 uur geleden
Slachtoffers brand Crans-Montana krijgen elk bijna 55.000 euro

ZÜRICH (ANP/RTR) - Zwitserland gaat een eenmalige betaling van 50.000 Zwitserse frank (bijna 55.000 euro) doen aan zwaargewonde overlevenden en nabestaanden van de nieuwjaarsbrand in een bar in het skigebied Crans-Montana. Bij de brand kwamen 41 mensen om het leven. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie velen ernstig.

1 uur geleden
Zelensky verwacht direct overleg met Rusland en VS begin maart

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky denkt dat er in de eerste dagen van maart weer direct overleg is tussen zijn land, Rusland en de VS. De drie hebben al onderhandelingsrondes gehad in Abu Dhabi en Genève. Het is niet bekend waar de volgende ronde zou zijn.

1 uur geleden
Russische ambassade: Jetten maakt misstap met steun aan Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Het is een misser van het kabinet-Jetten om dinsdag niet de dialoog met Rusland te hervatten, maar met een steunbetuiging voor Oekraïne te komen. Dat schrijft de Russische ambassade in Nederland op X. In het bericht zegt de ambassade dit signaal "te hebben genoteerd".

2 uur geleden
Veiligheidsraad kondigt sancties aan tegen leiders Soedanese RSF

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft sancties afgekondigd tegen vier commandanten van de Soedanese paramilitaire Rapid Support Forces. De vier zijn volgens de raad verantwoordelijk voor het plegen van misdaden die tot volkerenmoord gerekend worden. Dat was in oktober, toen de RSF na een lange belegering de stad El-Fasher innam en aan het verkrachten en moorden sloeg. Slachtoffers waren van een bepaalde etnische groep.

4 uur geleden