Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar
BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro (68) mag de komende acht jaar niet meedoen aan verkiezingen. Dat is het resultaat van een rechtszaak tegen hem. Hij is door een meerderheid van de rechters schuldig bevonden aan machtsmisbruik.
Bolsonaro had vorig jaar als president buitenlandse ambassadeurs bij elkaar geroepen voor een overleg waarin hij de betrouwbaarheid van de stemmachines in het land in twijfel trok. De bijeenkomst, die op televisie werd uitgevonden, duurde bijna een uur en vond enkele maanden voorafgaand aan de presidentsverkiezingen plaats.
Van de zeven rechters stemden er vijf voor de veroordeling, twee waren tegen. De rechters maakten sinds dinsdag een voor een hun besluit bekend. Nog voordat de twee laatste rechters hun beslissing wereldkundig maakten, was de benodigde meerderheid al bereikt. De rechts-populistische politicus spreekt van een "dolk in de rug". Zijn advocaten gaan in beroep.
Verkiezingsstrijd
Bolsonaro verloor de verkiezingen van vorig jaar op het nippertje van oud-president Luiz Inácio Lula da Silva. Hij heeft de uitslag tot de dag van vandaag niet erkend. De politicus, ook wel de Tropische Trump genoemd, vertrok kort voor de machtswisseling naar de Verenigde Staten en keerde pas drie maanden later terug naar Brazilië. Of hij opnieuw wilde meedoen aan presidentsverkiezingen, is niet bekend. Mogelijk schuift hij zijn vrouw naar voren.
Er lopen ook andere gerechtelijke onderzoeken naar Bolsonaro. Een daarvan draait om de bestorming van overheidsgebouwen begin dit jaar in Brasilia. Bij de bestorming waren aanhangers van Bolsonaro betrokken die de verkiezingsuitslag niet vertrouwden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump leek in een interview op Fox News aan te kondigen dat de Verenigde Staten "grondaanvallen" tegen drugskartels in Mexico van plan zijn. "We gaan beginnen met grondaanvallen, wat de drugskartels betreft", zei Trump. "De kartels runnen Mexico. Het is heel erg triest om te zien wat er daar gebeurt."
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado ontmoet als ze volgende week in Washington is. "Ik heb begrepen dat ze ergens volgende week komt, en ik kijk ernaar uit haar te ontmoeten", zei Trump tegen Fox News, zonder nadere details te verstrekken.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad en de buitenwijken hebben vrijdag zeker drie mensen het leven gekost, aldus de burgemeester van Kyiv. De luchtmacht gaf een landelijke raketwaarschuwing af.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse rapper Sean 'Diddy' Combs, die veroordeeld is voor zedenmisdrijven, heeft Donald Trump om gratie gevraagd. Dat zei de Amerikaanse president in een interview met The New York Times. Het verzoek bereikte hem per brief. Trump zei dat hij niet heeft overwogen het verzoek in te willigen.
3 uur geledenPORTLAND (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben twee mensen neergeschoten in Portland, in de staat Oregon. Dat meldt de politie. De slachtoffers, een man en een vrouw, zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is onbekend.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Bijna 80.000 huishoudens in het zuidwesten van het Verenigd Koninkrijk zitten zonder stroom door storm Goretti, meldt de BBC. Op de Scilly-eilanden, een kleine eilandengroep ten westen van Engeland, werd een windsnelheid van 159 kilometer per uur geregistreerd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de subsidies voor zorgverzekeringen, die eind vorig jaar waren verlopen, nieuw leven ingeblazen. Dit biedt hoop aan miljoenen Amerikanen die te maken hebben gekregen met forse premiestijgingen.
5 uur geleden