Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

Braziliaanse ex-president Bolsonaro acht jaar niet verkiesbaar

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse ex-president Jair Bolsonaro (68) mag de komende acht jaar niet meedoen aan verkiezingen. Dat is het resultaat van een rechtszaak tegen hem. Hij is door een meerderheid van de rechters schuldig bevonden aan machtsmisbruik.

Bolsonaro had vorig jaar als president buitenlandse ambassadeurs bij elkaar geroepen voor een overleg waarin hij de betrouwbaarheid van de stemmachines in het land in twijfel trok. De bijeenkomst, die op televisie werd uitgevonden, duurde bijna een uur en vond enkele maanden voorafgaand aan de presidentsverkiezingen plaats.

Van de zeven rechters stemden er vijf voor de veroordeling, twee waren tegen. De rechters maakten sinds dinsdag een voor een hun besluit bekend. Nog voordat de twee laatste rechters hun beslissing wereldkundig maakten, was de benodigde meerderheid al bereikt. De rechts-populistische politicus spreekt van een "dolk in de rug". Zijn advocaten gaan in beroep.

Verkiezingsstrijd

Bolsonaro verloor de verkiezingen van vorig jaar op het nippertje van oud-president Luiz Inácio Lula da Silva. Hij heeft de uitslag tot de dag van vandaag niet erkend. De politicus, ook wel de Tropische Trump genoemd, vertrok kort voor de machtswisseling naar de Verenigde Staten en keerde pas drie maanden later terug naar Brazilië. Of hij opnieuw wilde meedoen aan presidentsverkiezingen, is niet bekend. Mogelijk schuift hij zijn vrouw naar voren.

Er lopen ook andere gerechtelijke onderzoeken naar Bolsonaro. Een daarvan draait om de bestorming van overheidsgebouwen begin dit jaar in Brasilia. Bij de bestorming waren aanhangers van Bolsonaro betrokken die de verkiezingsuitslag niet vertrouwden.

Meer uit Buitenland

Poetin in nieuwjaarstoespraak: Rusland zal de oorlog winnen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland zal de oorlog in Oekraïne winnen. Dat zei president Vladimir Poetin in zijn jaarlijkse nieuwjaarstoespraak, die traditioneel kort voor het ingaan van het nieuwe jaar op televisie wordt uitgezonden. Het oostelijkste deel van Rusland, het schiereiland Kamtsjatka, ging om 13.00 uur Nederlandse tijd als eerste gebied in Rusland het nieuwe jaar in. Later wordt de toespraak uitgezonden in de tien andere tijdzones die Rusland beslaat.

1 uur geleden
Xi herhaalt in nieuwjaarstoespraak wens om Taiwan in te lijven

BEIJING (ANP/AFP) - In zijn nieuwjaarstoespraak tot het Chinese volk heeft president Xi Jinping zijn lof uitgesproken voor zijn landgenoten en hun inzet voor China en de Chinese belangen. Ook zei hij dat China zich wil blijven inzetten voor "wereldvrede en het bouwen van een gemeenschap met een gedeelde blik op de toekomst van de mensheid". Xi: "Laten we voorwaarts treden, moedig, vitaal en energiek als paarden, en vechten voor onze dromen en ons geluk."

2 uur geleden
EU laakt Israëlische maatregelen tegen hulporganisaties

BRUSSEL/JERUZALEM/GENÈVE (ANP/AFP) - Eurocommissaris Hadja Lahbib heeft beklemtoond dat Israëlische maatregelen tegen niet-gouvernementele organisaties die actief zijn in de Gazastrook "vitale hulp" aan de belegerde strook zullen blokkeren.

3 uur geleden
Kallas: Russische bewering aanval Poetins woning is afleiding

BRUSSEL (ANP/AFP) - De Russische bewering dat Oekraïne drones heeft afgevuurd op de woning van president Vladimir Poetin is een "opzettelijke afleiding" van de vredesinspanningen, schrijft EU-buitenlandchef Kaja Kallas op X.

3 uur geleden
Japanse vrouwelijke parlementsleden willen meer toiletten

TOKIO (ANP/AFP) - Bijna zestig vrouwelijke parlementsleden in Japan, onder wie premier Sanae Takaichi, hebben een petitie ingediend waarin ze pleiten voor meer toiletten in het parlementsgebouw. Bij de afgelopen verkiezingen is het aantal vrouwelijke politici flink gestegen, maar het aantal toiletten blijft in vergelijking ver achter.

4 uur geleden
Justitie VS heeft nog meer dan 5 miljoen pagina's Epstein-files

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie moet naar eigen zeggen nog 5,2 miljoen pagina's doornemen uit de Epstein-files. Daarvoor zijn vierhonderd juristen extra nodig die vanuit andere ministeries te hulp moeten schieten. Het ministerie rekent op vrijwilligers die thuis kunnen werken. Het hele proces gaat een groot deel van januari in beslag nemen.

6 uur geleden
Taiwan meldt terugtrekking Chinese oorlogsbodems

TAIPEI (ANP/AFP) - Chinese oorlogsbodems die betrokken waren bij militaire manoeuvres in onder meer de Straat van Taiwan, hebben zich volgens de kustwacht van het eiland teruggetrokken uit de territoriale wateren van Taiwan. De manoeuvres lijken voorbij te zijn, meldt Taipei. China bevestigt de militaire oefeningen "succesvol te hebben afgerond".

7 uur geleden