Braziliaanse activist en hoofd Amazone-stam overleden aan corona
BELÉM (ANP/AFP) - De bekendste activist voor het behoud van het Amazone-regenwoud is overleden aan de gevolgen van besmetting met het coronavirus. Het Braziliaanse stamhoofd Paulino Paiakan geldt als een van de meest iconische verdedigers van de Amazone. Hij overleed dinsdag is een ziekenhuis in de stad Redencao.
Paiakan werd beroemd door zijn verzet tegen het Belo Monte-project, de geplande bouw van een stuwdam, in de jaren tachtig. Hij kwam toen op uitnodiging van milieuorganisaties ook naar Den Haag om Nederlandse investeerders over te halen geen geld in het project te steken. Paiakans beweging wist de Wereldbank uiteindelijk te overtuigen niet in het project te investeren. In 2011 vond het toch nog doorgang.
Brazilië is na de Verenigde Staten het zwaarst getroffen door het nieuwe coronavirus. Het aantal besmettingsgevallen loopt er richting de één miljoen en er zijn meer dan 46.000 doden. De inheemse stammen in het Amazone-regenwoud zouden ook bijzonder hard worden geraakt. Volgens de Braziliaanse Vereniging van Inheemse Volkeren zijn zeker 5500 inheemse mensen besmet geraakt, van wie er minstens 287 zijn bezweken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken opdracht gegeven om "zich voor te bereiden" op onderhandelingen met de Verenigde Staten. Dat meldt Pezeshkian dinsdagochtend op X na "verzoeken van bevriende regeringen in de regio".
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig Amerikaans president Bill Clinton en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton zullen gaan getuigen voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden in een onderzoek naar Jeffrey Epstein. De twee werden in augustus vorig jaar gedagvaard, maar zeiden tot dusver dat ze niet zouden getuigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een federale rechter in Washington heeft maandag een streep gezet door een besluit van de regering-Trump om Haïtianen in de VS hun beschermde status te ontnemen. Die beslissing zorgt ervoor dat ruim 350.000 Haïtianen in de VS in het land kunnen blijven wonen en werken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Volgens de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, krijgen alle agenten die bij dat ministerie werken in Minneapolis met onmiddellijke ingang bodycams. Zodra er financiering beschikbaar is, zal het bodycam-programma worden uitgebreid naar het hele land, aldus Noem op X. Volgens president Donald Trump zijn de bodycams "over het algemeen goed" voor wetshandhaving, omdat mensen "niet kunnen liegen over wat er gebeurt".
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
9 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
11 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
12 uur geleden