Bravoure bij Oranje maakt na duel Ecuador plaats voor nederigheid
DOHA (ANP) - Louis van Gaal draaide er de voorbije weken niet omheen. Bij zo'n beetje elke persconferentie liet de bondscoach van het Nederlands elftal duidelijk blijken dat hij met Oranje de wereldtitel wil pakken. Na de moeizame zege in de openingspartij tegen Senegal (2-0), volgde vrijdag een zwak optreden tegen Ecuador (1-1). De bravoure bij Oranje maakte na afloop plaats voor iets van nederigheid, zelfs een klein beetje bij de bondscoach.
Cody Gakpo opende al in de 6e minuut de score voor Oranje. Maar bij die ene doelpoging bleef het ook. Dat gebeurt bijna nooit. Het Nederlands elftal is aanvallend machteloos, komt op het middenveld te weinig aan voetballen toe en leunt op een sterk defensief blok. "Is dit nou Nederland?", vroeg een journalist van het Britse tabloid The Sun zich vertwijfeld af. "Ze voetballen zoals Manchester United dat deed in de tijd met Van Gaal als trainer."
Oranje onderscheidde zich in een wat verder verleden met aanvallend voetbal. Toen Van Gaal het vorig jaar zomer na het ontslag van Frank de Boer overnam, ging hij eerst nog door op de ingeslagen weg en speelde in het 4-3-3-systeem, zoals de internationals graag wilden. In de drie maanden daarna, waarin Oranje het WK-ticket veiligstelde, raakte Van Gaal ervan overtuigd dat hij op die manier niet ver zou komen in Qatar. Hij wist de spelers ervan te overtuigen over te schakelen naar een 5-3-2-systeem, waarmee hij ook bij het WK van 2014 succes had en als derde eindigde.
Aanvallender systeem
In twee wedstrijden in de Nations League, in juni bij België (1-4) en in september bij Polen (0-2), maakte Oranje bij momenten indruk. Dat was zeker het geval in België, waar het Nederlands elftal na het veroveren van de bal steeds razendsnel omschakelde en met de snelle aanvallers Memphis Depay en Steven Bergwijn voor veel gevaar zorgde. Depay scoorde twee keer en Bergwijn maakte er eentje.
Het grote probleem van nu is dat Bergwijn uit vorm is en Depay twee maanden niet heeft gevoetbald. De aanvaller van FC Barcelona deed tegen Senegal een half uur mee en tegen Ecuador een helft. Depay mist wedstrijdritme en kon geen indruk maken.
Mogelijk dat Van Gaal tegen Qatar overschakelt naar een wat aanvallender systeem, al nam hij in zijn spelersgroep van 26 man vooral voetballers op voor de 5-3-2-formatie. Voortborduren op de ingeslagen weg is daarom ook een optie, in de hoop dat het later in het toernooi tegen een groter land wel samenvalt. Van Gaal nam ook na Ecuador het woord wereldkampioen nog in zijn mond, maar hij was iets realistischer en genuanceerder dan voorheen. "Wil je wereldkampioen worden, dan moet het inderdaad veel beter. Of we het redden dit toernooi, dat kan ik niet garanderen. Maar ik denk het wel."
Meer uit Voetbal
LISSABON (ANP) - Cristiano Ronaldo gaat met Portugal naar zijn zesde wereldkampioenschap voetbal. Nooit eerder deed iemand mee aan zes WK's. Als Lionel Messi met Argentinië afreist naar het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, komt ook hij op zes deelnames. Op dit moment delen Ronaldo en Messi het record van vijf deelnames met vier andere spelers. Het toernooi, waarin Portugal in de groepsfase speelt tegen de Democratische Republiek Congo, Oezbekistan en Colombia, begint op 11 juni.
3 uur geledenBREDA (ANP) - NAC Breda neemt na de degradatie afscheid van assistent-trainer Tomasz Kaczmarek, keeperstrainer Gabor Babos en aanvalstrainer Matthew Amoah. Dat maakte de club dinsdag bekend.
4 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Willem II-fans blijven niet welkom bij de finale van de play-offs om promotie/degradatie zaterdag bij FC Volendam. De gemeente Edam-Volendam houdt vast aan dat besluit van maandag na eerdere ongeregeldheden. Na aandringen van het competitiebestuur betaald voetbal ging de gemeente wel akkoord met uitfans bij het play-offduel tussen Ajax en FC Groningen, dat donderdag in hetzelfde stadion wordt gespeeld.
4 uur geledenGLASGOW (ANP) - Schotland heeft een ervaren selectie opgeroepen voor de eerste WK-deelname in 28 jaar. Een aanzienlijk deel van de selectie was al geboren toen Schotland in 1998 in Frankrijk niet verder kwam dan de groepsfase. De Schotten bereikten dit WK door in een enerverende kwalificatiewedstrijd met Denemarken af te rekenen.
5 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Fans van FC Groningen zijn donderdag toch welkom bij het play-offduel met Ajax in Volendam. Dat heeft de burgemeester van Volendam besloten, meldt FC Groningen op de website. Maandag had de gemeente Edam-Volendam nog bekendgemaakt dat er vanwege eerdere ongeregeldheden geen uitfans welkom waren, maar daar was zowel FC Groningen als voetbalbond KNVB het niet mee eens.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Manuel Neuer keept bij Duitsland tijdens het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. Dat verrassende besluit heeft bondscoach Julian Nagelsmann genomen, meldt de Duitse krant Bild. Neuer (40) nam na het EK van 2024 in eigen land afscheid van de nationale ploeg en speelde sindsdien geen interland meer.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Arsenal is nog één stap verwijderd van de eerste Engelse landstitel sinds 2004. De Londenaren wonnen in eigen stadion met klein verschil van het al gedegradeerde Burnley: 1-0.
18 uur geleden