Bravoure bij Oranje maakt na duel Ecuador plaats voor nederigheid
DOHA (ANP) - Louis van Gaal draaide er de voorbije weken niet omheen. Bij zo'n beetje elke persconferentie liet de bondscoach van het Nederlands elftal duidelijk blijken dat hij met Oranje de wereldtitel wil pakken. Na de moeizame zege in de openingspartij tegen Senegal (2-0), volgde vrijdag een zwak optreden tegen Ecuador (1-1). De bravoure bij Oranje maakte na afloop plaats voor iets van nederigheid, zelfs een klein beetje bij de bondscoach.
Cody Gakpo opende al in de 6e minuut de score voor Oranje. Maar bij die ene doelpoging bleef het ook. Dat gebeurt bijna nooit. Het Nederlands elftal is aanvallend machteloos, komt op het middenveld te weinig aan voetballen toe en leunt op een sterk defensief blok. "Is dit nou Nederland?", vroeg een journalist van het Britse tabloid The Sun zich vertwijfeld af. "Ze voetballen zoals Manchester United dat deed in de tijd met Van Gaal als trainer."
Oranje onderscheidde zich in een wat verder verleden met aanvallend voetbal. Toen Van Gaal het vorig jaar zomer na het ontslag van Frank de Boer overnam, ging hij eerst nog door op de ingeslagen weg en speelde in het 4-3-3-systeem, zoals de internationals graag wilden. In de drie maanden daarna, waarin Oranje het WK-ticket veiligstelde, raakte Van Gaal ervan overtuigd dat hij op die manier niet ver zou komen in Qatar. Hij wist de spelers ervan te overtuigen over te schakelen naar een 5-3-2-systeem, waarmee hij ook bij het WK van 2014 succes had en als derde eindigde.
Aanvallender systeem
In twee wedstrijden in de Nations League, in juni bij België (1-4) en in september bij Polen (0-2), maakte Oranje bij momenten indruk. Dat was zeker het geval in België, waar het Nederlands elftal na het veroveren van de bal steeds razendsnel omschakelde en met de snelle aanvallers Memphis Depay en Steven Bergwijn voor veel gevaar zorgde. Depay scoorde twee keer en Bergwijn maakte er eentje.
Het grote probleem van nu is dat Bergwijn uit vorm is en Depay twee maanden niet heeft gevoetbald. De aanvaller van FC Barcelona deed tegen Senegal een half uur mee en tegen Ecuador een helft. Depay mist wedstrijdritme en kon geen indruk maken.
Mogelijk dat Van Gaal tegen Qatar overschakelt naar een wat aanvallender systeem, al nam hij in zijn spelersgroep van 26 man vooral voetballers op voor de 5-3-2-formatie. Voortborduren op de ingeslagen weg is daarom ook een optie, in de hoop dat het later in het toernooi tegen een groter land wel samenvalt. Van Gaal nam ook na Ecuador het woord wereldkampioen nog in zijn mond, maar hij was iets realistischer en genuanceerder dan voorheen. "Wil je wereldkampioen worden, dan moet het inderdaad veel beter. Of we het redden dit toernooi, dat kan ik niet garanderen. Maar ik denk het wel."
Meer uit Voetbal
DUBAI (ANP/DPA) - Cristiano Ronaldo heeft zijn ambitie om de grens van duizend doelpunten in zijn voetbalcarrière te bereiken opnieuw bevestigd. "Jullie weten wat mijn doel is. Ik wil titels winnen en ik wil op minimaal duizend doelpunten uitkomen. Ik ga dat aantal zeker halen als ik geen blessures oploop," zei de 40-jarige Portugees tijdens de Globe Soccer Awards-ceremonie in Dubai. Ronaldo, die zaterdag twee keer scoorde voor zijn club Al-Nassr, heeft momenteel 956 doelpunten gemaakt in alle competities.
5 uur geledenBERGAMO (ANP) - Internazionale heeft de koppositie in de Serie A weer in handen genomen. Het elftal van trainer Cristian Chivu won bij Atalanta: 0-1.
16 uur geledenRABAT (ANP) - Algerije heeft zich met een 1-0-overwinning op Burkina Faso geplaatst voor de achtste finales van de Afrika Cup. Feyenoorder Anis Hadj Moussa maakt deel uit van de selectie van het Noord-Afrikaanse land, maar bleef zondagavond net als Ramiz Zerrouki van FC Twente op de bank.
17 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax en Jordi Cruijff hebben mondeling overeenstemming bereikt over de functie van technisch directeur. Dat meldt Ajax in een persbericht. Er moeten volgens de Amsterdamse club nog een aantal stappen worden genomen om tot een definitieve aanstelling te komen. Het doel van de huidige nummer 3 van de Eredivisie is dat Cruijff begin februari kan beginnen.
19 uur geledenSUNDERLAND (ANP) - Sunderland is er in de Premier League niet in geslaagd de vijfde plaats in handen te nemen. Het elftal van trainer Régis Le Bris speelde voor eigen publiek gelijk tegen Leeds United: 1-1.
22 uur geledenMILAAN (ANP) - AC Milan heeft dankzij een 3-0-zege op Hellas Verona in ieder geval voor even de koppositie in de Italiaanse Serie A veroverd. Milan heeft 35 punten uit zestien duels. Stadgenoot Internazionale staat derde met 33 punten, maar gaat later op zondag nog op bezoek bij Atalanta en neemt bij winst de eerste plaats weer over.
1 dag geledenLIVERPOOL (ANP/RTR) - Liverpool-coach Arne Slot denkt dat Florian Wirtz na zijn doelpunt tegen Wolverhampton (2-1) vooral opluchting heeft gevoeld. De Duitse middenvelder werd afgelopen zomer voor 115 miljoen euro overgenomen van Bayer Leverkusen, maar had in meer dan twintig duels voor zijn nieuwe club nog niet gescoord.
1 dag geleden