Brandweer helpt met water wegpompen in Volendam
VOLENDAM (ANP) - De brandweer in Volendam is zondag druk met het plaatsen van zandzakken en het wegpompen van water uit het overstroomde deel van de plaats. Er zijn onder meer zandzakken geplaatst bij het bekende hotel Spaander aan de Haven, aldus de gemeente Edam-Volendam. In het hotel is ook water uit de kelder weggepompt. Buitendijkse gebieden in Volendam en ook in Monnickendam hebben wateroverlast door de zeer hoge waterstand van het Markermeer, dat zondagochtend een hoogste punt bereikte.
Volgens de gemeente is zondagmorgen door de harde wind water over een dijkje in het buitendijkse Slobbeland in Volendam geslagen. De brandweer helpt daar ook met pompen. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier plaatste zondag op verzoek van de gemeente een noodpomp in het gebied met daaraan een honderd meter lange buis om water weg te werken. De binnenhaven van Monnickendam is afgesloten volgens de gemeente Waterland.
Volgens een woordvoerder van het schap hebben meer buitendijkse gebieden langs het Markermeer wateroverlast, maar er zijn tot nu toe nergens ernstige problemen. De met big bags opgehoogde dijk in Durgerdam houdt zich goed. Ook de straten in Hoorn die met zandzakken en big bags tegen het water zijn beschermd blijven zo goed als droog.
Verwachtingen
Het is nog niet te zeggen wanneer de hoogwaterproblemen langs het Markermeer voorbij zijn. Rijkswaterstaat kan weer water uit het Markermeer spuien op het IJsselmeer, maar onduidelijk is hoe lang dat kan. Er komt een hoogwatergolf over de IJssel aan, die uiteindelijk in het IJsselmeer terechtkomt. Als daardoor het peil van het IJsselmeer weer stijgt, is spuien vanuit het Markermeer weer afgelopen. Dijkwachten van Rijkswaterstaat blijven in elk geval tot en met maandagavond de dijk op Marken inspecteren vanwege de hoge waterstand. De situatie van een proefvak langs die dijk, dat vol water is gestroomd, is stabiel, aldus de waterbeheerder.
Rijkswaterstaat meldde aan het einde van de middag dat de waterstand in het IJsselmeer daalt. "Door de gunstige windrichting kunnen we veel water vanuit het IJsselmeer naar de Waddenzee spuien", zo meldt de dienst op X. "Doordat het waterpeil van de Waddenzee 1 meter lager is, kunnen er zo'n 100 olympische zwembaden per minuut aan water worden afgevoerd!".
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.
7 uur geledenMOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De 52-jarige Sofian A., verdacht van het doodsteken van de 33-jarige Lassaad Chourou in een woning aan de Duivenvoordestraat in de Rotterdamse wijk Middelland, is daarvoor niet strafbaar, vindt het Openbaar Ministerie. Volgens de officier van justitie is aannemelijk dat A. heeft gestoken om zichzelf te verdedigen. De steekpartij vond ruim 22 jaar geleden plaats.
11 uur geleden