
Brandweer: grote brand in Arnhem zondag begon in keuken
ARNHEM (ANP) - De brand zondag in de huizenrij aan de Van Kinsbergenstraat in Arnhem is begonnen in de keuken. Aan de hand van beeldmateriaal van de brand, gesprekken met de bewoners van het huis waar de brand begon en omwonenden is dat vastgesteld.
Wat er precies in de keuken in brand is gevlogen, is door de hevigheid van de brand niet meer te zeggen. Dat heeft Wim Verboom, die zondag brandweercommandant was, maandag gezegd. Nader onderzoek naar de brand gaat volgens hem nog maanden duren.
De daken van de huizen in de wijk Presikhaaf zijn sinds 2016 helemaal bedekt met aangesloten rijen zonnepanelen. Die maakten het blussen van de brand erg moeilijk, zegt Verboom. De panelen zijn zo geconstrueerd dat regenwater er af loopt. Zondag bleek dat bluswater dus ook wegloopt en zo de brandende huizen niet kon bereiken. Onderzocht gaat worden wat de beste manier is om zonnepalen op daken te leggen in verband met brandveiligheid. De hele energietransitie vraagt volgens Verboom veel aandacht van de brandweer.
Huilend en boos
Onderzocht wordt volgens Verboom ook hoe de brand zich zo snel door acht huizen kon verspreiden. Zes woningen zijn al gesloopt. Van de andere twee moet nog blijken of ze hersteld kunnen worden. De bewoners van de acht huizen, die alles kwijt zijn, krijgen andere huisvesting van woningcorporatie Portaal.
Wijkbewoners waren maandag op een drukbezochte bijeenkomst in de wijk niet tevreden met de uitleg van onder meer de brandweer. Ze geloven niet dat de genomen energiebesparende maatregelen niks met de brand te maken hebben gehad. Veel wijkbewoners klagen over de warmtepompen, die vaak stuk zijn, en ook over het mechanisme van de zonnepanelen. Een aantal bewoners verliet huilend en boos de bijeenkomst. "We moeten zeker wachten op een nieuw incident", werd gezegd.
Acht uur
Veel wijkbewoners zeggen ook dat de brandweer pas erg laat arriveerde en dat er te weinig druk op het bluswater stond. Verboom ontkent dat. Uit gegevens van de meldkamer blijkt volgens hem dat de eerste brandweerwagen zes minuten na de eerste alarmering in de straat arriveerde. Er waren waterwagens meegestuurd, zodat er volop geblust kon worden.
Bijna driehonderd brandweerlieden en veel andere hulpverleners zijn zondag bezig geweest om de brand onder controle te krijgen volgens de brandweer. Dat heeft acht uur geduurd. Het nablussen duurde tot in de loop van maandagochtend. In totaal zijn 125 woningen ontruimd geweest.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - In een groot deel van Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, doordat het al een tijdje niet heeft geregend en er voorlopig ook geen neerslag wordt verwacht. In zeker twaalf van de vijfentwintig veiligheidsregio's is fase 2 van kracht. In onder meer Zeeland, Limburg en het noordoostelijk deel van het land geldt nog de lagere fase1.
19 minuten geledenMIDDENBEEMSTER (ANP) - De rook van de grote brand die sinds de nacht woedt in een bedrijfspand aan de Insulindeweg in het Noord-Hollandse Middenbeemster trekt richting het dorp Neck en de A7, waarschuwt de veiligheidsregio. Omdat de rook over meerdere woonwijken trekt, is een tweede NL-Alert verstuurd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Somberheid overheerste in het land voordat het kabinet-Schoof twee weken geleden viel. In die maanden vond 58 procent dat het niet goed met Nederland ging en gaf slechts 44 procent het kabinet een voldoende, constateert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) na eigen onderzoek. De internationale spanningen zijn daarbij een bron van extra zorgen.
1 uur geledenWIJLRE (ANP) - De politie heeft in het Limburgse Wijlre een man aangehouden na een dreigende situatie die urenlang duurde. Bij de aanhouding is een stroomstootwapen gebruikt, meldt de politie. Er is geen gevaar meer voor de omgeving.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Diederik Boomsma van Nieuw Sociaal Contract (NSC) spreekt tegen dat druk uit de partij aanleiding voor hem was om zich terug te trekken als kandidaat voor het lijsttrekkerschap van de nog jonge partij. Verschillende media berichtten woensdag dat hij opgaf na druk van onder anderen Pieter Omtzigt, de grondlegger van NSC.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Van hitte in klaslokalen tot stijgende overstromingsrisico's - klimaatverandering heeft nu al "een aanzienlijke invloed" op de gezondheid en het welzijn van kinderen. UNICEF Nederland vraagt daar aandacht voor in een donderdag verschenen rapport.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Een helikopter van de Amerikaanse luchtmacht is woensdagavond aangekomen op Schiphol, ziet een ANP-fotograaf. Mogelijk gaat het om de helikopter die de Amerikaanse president Donald Trump vervoert. Die heet dan, zodra de president erin zit, de Marine One. Het toestel is naar Nederland gebracht door een militair transportvliegtuig.
9 uur geleden