Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brandweer bezorgd over veiligheidsrisico's elektrische auto's

Brandweer bezorgd over veiligheidsrisico's elektrische auto's

ARNHEM (ANP) - Brandweer Nederland maakt zich zorgen over de risico's met branden van elektrische aangedreven auto's. Volgens Esther Lieben, portefeuillehouder veilige energietransitie, brandweercommandant en directeur veiligheidsregio Haaglanden, is er te weinig aandacht voor de veiligheid bij gebruik van nieuwe energiebronnen.

Zij pleit voor wet- en regelgeving om nieuwe rampen zoals met het onlangs in brand gevlogen vrachtschip Fremantle Highway te voorkomen. Bij die brand gingen veel auto's verloren. De brand ontstond mogelijk door een elektrische auto die vlam vatte.

"Hoe goochem is het nou eigenlijk om honderden elektrische auto's bij elkaar op een boot te zetten, waarvan je weet dat ze nauwelijks te blussen zijn? Nu is het een boot op zee, maar wat als dit gebeurt in een parkeergarage onder een binnenstad of een appartementencomplex? Dan kan er niks weggesleept worden", waarschuwt Lieben. "Wat doen we straks als er een elektrisch aangedreven vrachtwagen in een tunnel tot stilstand komt en daar in de fik gaat?", vervolgt ze.

Speciale containers

Elektrische auto's die in brand vliegen kunnen niet op een normale manier geblust worden. Ze moeten na het blussen langdurig ondergedompeld worden in speciale containers, om opnieuw ontbranden te voorkomen.

Om die reden lijkt het de brandweercommandant dan ook niet logisch om heel veel auto's met accupakketten toe te laten in parkeergarages. "En als ze dan toch de parking in moeten, onder welke voorwaarden dan? Welke type auto's mogen dan naar binnen? Moeten parkeergarages aangepast worden met andere bouwmaterialen, moeten er schotten tussen komen?", vraagt Lieben zich af.

Nieuwe problemen

Volgens haar zijn veel van de nieuwe problemen, zoals branden met elektrische voertuigen en zonnepanelen, lastig om via incidentbestrijding op te lossen. "Dus zal je dit via regelgeving en preventiemaatregelen aan de voorkant moeten oplossen. Anders kan je gewoon niet goed omgaan met deze risico's. Ik pleit niet voor steeds meer wetgeving in het algemeen, maar wel voor die dingen die een gevaar opleveren in de samenleving", aldus de branddeskundige.

Door de energietransitie "halen wij heel veel risico's naar binnen waar geen makkelijke oplossingen voor bestaan", stelt Lieben, verwijzend naar het hoge tempo waarop mensen overstappen op elektrische auto's. "Veiligheid als belangrijk aandachtspunt meenemen in die transitie kost veel geld. Dan wordt de energietransitie nog duurder en dat is altijd lastig te verkopen. Maar wel noodzakelijk. Wij willen aan tafel komen als brandweer om juist in de voorfase over dit soort vragen na te denken", besluit de veiligheidscommandant en -directeur.

Meer uit Binnenland

Meerderheid Nederlanders wil meer kerncentrales

DEN HAAG (ANP) - Meer dan de helft van alle Nederlanders wil meer kerncentrales. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van een stelling in de Kieskompas-stemhulp. Zo'n 53 procent van de Nederlanders vindt dat er meer kerncentrales gebouwd moeten worden. Iets minder dan een kwart van de bevolking is het hier niet mee eens.

52 minuten geleden
Premier Curaçao: regering was niet betrokken bij reis van Machado

WILLEMSTAD (ANP) - De regering van Curaçao was niet betrokken "bij de planning of uitvoering van de reis van María Corina Machado", de Venezolaanse oppositieleider die deze week haar Nobelprijs voor de Vrede in Noorwegen ophaalde. Premier Gilmar 'Pik' Pisas heeft dat vrijdag in een officiële verklaring meegedeeld. Hij laat weten dat Curaçao een strikt neutrale positie hanteert in de huidige regionale politieke spanningen.

9 uur geleden
Steun in Brabantse Staten voor nieuwe stikstofkoers provincie

DEN BOSCH (ANP) - Een meerderheid van Provinciale Staten in Noord-Brabant heeft, hoewel Statenleden zich onder druk gezet voelden, ingestemd met het nieuwe stikstofplan van de provincie.

13 uur geleden
Aanhoudingen om bedreigen boer die in nieuws kwam door misstanden

MOLENLANDEN (ANP) - Twee mannen zijn vrijdag opgepakt voor het bedreigen van een boer uit Molenlanden. De politie meldt dat de bedreigingen zijn gedaan naar aanleiding van een artikel en beelden over misstanden bij verzamelcentra voor runderen en kalveren.

13 uur geleden
Drenthe wil ook een wolf zenderen en afschrikken met paintballs

ASSEN (ANP) - De provincie Drenthe bereidt maatregelen voor tegen een wolf die donderdag twee wandelaars benaderde in het Dwingelderveld. Drenthe wil dit dier afschrikken met een paintballgeweer en is ook van plan de wolf te voorzien van een zender. Hiervoor moet het dier eerst worden verdoofd.

14 uur geleden
Man opgepakt voor zedenmisdrijven in Rotterdamse massagesalon

ROTTERDAM (ANP) - Een 47-jarige man uit Schiedam is zaterdag opgepakt omdat hij ervan verdacht wordt mensen te hebben verkracht en aangerand in een Rotterdamse massagesalon. Dat meldt de politie vrijdag.

15 uur geleden
Zonder ingreep loopt wachttijd arbeidsongeschikten op tot 3 jaar

DEN HAAG (ANP) - Als het stelsel voor arbeidsongeschiktheid niet drastisch wordt aangepakt, loopt de wachttijd voor een beoordeling op tot drie jaar in 2030. Daarvoor waarschuwen ambtenaren van verschillende ministeries in een gezamenlijk beleidsadvies. In dat geval zouden bijna 200.000 mensen wachten op een definitieve uitkering.

17 uur geleden