Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brandt Corstius krijgt veel kritische vragen rechtbank

Brandt Corstius krijgt veel kritische vragen rechtbank

AMSTERDAM (ANP) - Journalist en programmamaker Jelle Brandt Corstius kreeg donderdag een spervuur van vragen van de rechtbank in Amsterdam. Die moet beoordelen of de journalist zich schuldig heeft gemaakt aan smaad jegens tv-producent Gijs van Dam.

Brandt Corstius deed in 2017 in Trouw uit de doeken dat hij in het prille begin van zijn televisiecarrière slachtoffer is geweest van seksueel wangedrag. Hij zou zijn gedrogeerd en gedwongen tot orale seks.

Met zijn bijdrage aan het maatschappelijke debat wilde hij aangeven dat er ook mannelijke slachtoffers zijn in de #MeToo-discussie. Brandt Corstius noemde niet de naam van zijn vermeende verkrachter. Wel belde hij kort voor de publicatie met intimi, onder wie Frits Barend, en deelde hij met hen de naam van Van Dam.

Rechtbank

De rechtbank wil onder meer weten waarom hij andere mensen in vertrouwen nam en met naam en toenaam informeerde, omdat hij kon weten dat hij daarmee de regie zou verliezen en de naam van Van Dam herleidbaar zou worden. Ook gaf Brandt Corstius toestemming aan Barend om de media over de kwestie te woord te staan, waarmee het duidelijker werd dat de vermeende verkrachting ten tijde van de talkshow Barend en Van Dorp plaatsvond.

Van Dam heeft de beschuldigingen altijd ontkend. Volgens Van Dam ging het om seks in een dronken bui met wederzijdse toestemming. Hij deed verschillende keren aangifte van smaad. Zijn aangiftes werden in juli 2018 en januari 2019 nog door het OM geseponeerd. Brandt Corstius reageerde daarop met een persverklaring, waarvoor hij nu ook wordt vervolgd. Brandt Corstius vond het tijd voor een weerwoord, zei hij op vragen van de rechtbank. "Ik ben uitgemaakt voor leugenaar en fantast. Knettergek ben ik genoemd", antwoordde hij.

Vervolging

Brandt Corstius ging ook in op de achtergrond van zijn verhaal in Trouw. "Het ging me ook om seksueel misbruik van mannen, dat diep in de taboesfeer zat", zei hij. "Mijn grootste angst is dat mijn verhaal averechts heeft gewerkt."

Het Openbaar Ministerie vervolgt Brandt Corstius na een uitspraak van het gerechtshof. Het hof besloot dat de zaak toch voor moest komen. Ook na deze uitspraak kwam Brandt Corstius met een reactie, waarop Van Dam weer aangifte deed. Ook deze reactie is Brandt Corstius tenlastegelegd, net als citaten uit interviews die hij gaf.

Het Openbaar Ministerie is tijdens de zitting nog niet aan het woord geweest. Het OM heeft vooraf laten weten pas tijdens de zitting te beslissen of het Brandt Corstius wel of niet strafbaar vindt.

Meer uit Binnenland

Wendy (10) uit Rotterdam is weer terecht

ROTTERDAM (ANP) - De 10-jarige Wendy uit Rotterdam is weer terecht, meldt de politie. De politie gaf in de nacht van zaterdag op zondag een Amber Alert uit voor de vermissing van het meisje.

1 uur geleden
Nog tien gemeenten gestopt met hondenbelasting

DEN HAAG (ANP) - Ook dit jaar zijn enkele gemeenten gestopt met het heffen van hondenbelasting. In 2026 betalen hondeneigenaren in 101 gemeenten een tarief, vorig jaar waren dat er nog 111. In negentien gemeenten kost een hond eigenaren meer dan 100 euro. Dat blijkt uit een telling van ANP.

4 uur geleden
Amber Alert voor vermist 10-jarig meisje uit Rotterdam

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een Amber Alert uitgegeven voor een vermist kind. Het gaat om de 10-jarige Wendy uit Rotterdam.

7 uur geleden
Meerdere woningen ontruimd door brand in loods in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - In een opslagloods aan de Van Ostadestraat in de Schilderswijk in Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand geweest. In de omgeving heeft de brandweer een tiental woningen ontruimd, laat een woordvoerder weten.

8 uur geleden
Man aangehouden na dood van vrouw in woning in Leiderdorp

LEIDERDORP (ANP) - In een woning aan de Bolderikkamp in Leiderdorp is zaterdagavond een vrouw om het leven gekomen na een geweldsincident. De politie heeft een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar dood.

10 uur geleden
Problemen met treinverkeer in noorden duren tot in de avond

GRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.

19 uur geleden
ProRail: datum terugkeer naar normale dienstregeling nog onzeker

UTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".

19 uur geleden