Brandt Corstius krijgt veel kritische vragen rechtbank
AMSTERDAM (ANP) - Journalist en programmamaker Jelle Brandt Corstius kreeg donderdag een spervuur van vragen van de rechtbank in Amsterdam. Die moet beoordelen of de journalist zich schuldig heeft gemaakt aan smaad jegens tv-producent Gijs van Dam.
Brandt Corstius deed in 2017 in Trouw uit de doeken dat hij in het prille begin van zijn televisiecarrière slachtoffer is geweest van seksueel wangedrag. Hij zou zijn gedrogeerd en gedwongen tot orale seks.
Met zijn bijdrage aan het maatschappelijke debat wilde hij aangeven dat er ook mannelijke slachtoffers zijn in de #MeToo-discussie. Brandt Corstius noemde niet de naam van zijn vermeende verkrachter. Wel belde hij kort voor de publicatie met intimi, onder wie Frits Barend, en deelde hij met hen de naam van Van Dam.
Rechtbank
De rechtbank wil onder meer weten waarom hij andere mensen in vertrouwen nam en met naam en toenaam informeerde, omdat hij kon weten dat hij daarmee de regie zou verliezen en de naam van Van Dam herleidbaar zou worden. Ook gaf Brandt Corstius toestemming aan Barend om de media over de kwestie te woord te staan, waarmee het duidelijker werd dat de vermeende verkrachting ten tijde van de talkshow Barend en Van Dorp plaatsvond.
Van Dam heeft de beschuldigingen altijd ontkend. Volgens Van Dam ging het om seks in een dronken bui met wederzijdse toestemming. Hij deed verschillende keren aangifte van smaad. Zijn aangiftes werden in juli 2018 en januari 2019 nog door het OM geseponeerd. Brandt Corstius reageerde daarop met een persverklaring, waarvoor hij nu ook wordt vervolgd. Brandt Corstius vond het tijd voor een weerwoord, zei hij op vragen van de rechtbank. "Ik ben uitgemaakt voor leugenaar en fantast. Knettergek ben ik genoemd", antwoordde hij.
Vervolging
Brandt Corstius ging ook in op de achtergrond van zijn verhaal in Trouw. "Het ging me ook om seksueel misbruik van mannen, dat diep in de taboesfeer zat", zei hij. "Mijn grootste angst is dat mijn verhaal averechts heeft gewerkt."
Het Openbaar Ministerie vervolgt Brandt Corstius na een uitspraak van het gerechtshof. Het hof besloot dat de zaak toch voor moest komen. Ook na deze uitspraak kwam Brandt Corstius met een reactie, waarop Van Dam weer aangifte deed. Ook deze reactie is Brandt Corstius tenlastegelegd, net als citaten uit interviews die hij gaf.
Het Openbaar Ministerie is tijdens de zitting nog niet aan het woord geweest. Het OM heeft vooraf laten weten pas tijdens de zitting te beslissen of het Brandt Corstius wel of niet strafbaar vindt.
Meer uit Binnenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israëlische aanvallen in Zuid-Libanon hebben opnieuw dodelijke slachtoffers gemaakt. Volgens de Israëlische krijgsmacht IDF heeft het leger dit weekend "meer dan vijftien Hezbollah-terroristen gedood", aldus een IDF-bericht op Telegram. Het Libanese ministerie van Volksgezondheid bevestigt vier doden, zonder te vermelden of het daarbij inderdaad om Hezbollah-strijders gaat. Er geldt sinds midden april een staakt-het-vuren in Libanon.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de wegblokkade op de A12 van Extinction Rebellion (XR) zijn aanzienlijk meer mensen aangehouden dan eerder gemeld. In totaal werden tussen de 400 en 450 activisten meegenomen door de politie.
11 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse delegatie heeft Pakistan verlaten na daar de hele dag topoverleg te hebben gevoerd, bericht onder meer nieuwszender Al Jazeera. De Iraniërs zouden Pakistaanse leiders een lijst hebben gegeven met hun voorwaarden voor het beëindigen van de oorlog met de VS en Israël.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft ruim tweehonderd demonstranten aangehouden na de wegblokkade van Extinction Rebellion (XR) op de A12 bij De Meern. Dat meldt de politie. Ook zijn er tot nu toe zes bestuurders van auto's aangehouden die het verkeer ophielden door de weg te blokkeren. Het gaat om mannen tussen de 40 en 79 jaar. Hun voertuigen zijn in beslag genomen.
13 uur geledenDE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
15 uur geleden