Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brandstofexporteurs verschepen schadelijke brandstof naar Afrika

Brandstofexporteurs verschepen schadelijke brandstof naar Afrika

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven exporteren op grote schaal schadelijke brandstoffen naar landen in West-Afrika. Daardoor wordt de bevolking van die landen blootgesteld aan schadelijke stoffen die kanker kunnen veroorzaken. Het gaat bijvoorbeeld om benzeen, zwaveldioxide en fijnstof. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT), die de kwestie liet onderzoeken door TNO, wil dat er snel een einde komt aan deze praktijken, zo wordt bevestigd na eerdere berichtgeving door Trouw.

De samenstelling van de benzine die naar Afrika gaat, verschilt met de Europese standaard. Daardoor is deze benzine veel schadelijker voor mens en milieu. De benzine leidt er ook toe dat onderdelen in auto's zoals roetfilters en katalysatoren eerder stuk gaan, waardoor er nog meer schadelijke stoffen vrijkomen.

De werkwijze van de exporterende bedrijven, die overigens niet bij naam worden genoemd, is volgens de ILT in strijd met de zorgplicht voor stoffen en mengsels uit de Wet milieubeheer. De toezichthouder gaat de in Nederland opererende bedrijven op de kwestie aanspreken, om ervoor te zorgen dat de kwaliteit van de brandstoffen die naar Afrika gaan ook voldoen aan de Europese standaard om milieu- en gezondheidsschade te voorkomen.

Zorgwekkend

Inspecteur-generaal Jan van den Bos van de ILT noemt de bevindingen zorgwekkend. Hij vraagt zich af of marktpartijen uit eigen beweging schonere brandstoffen gaan leveren. "Vanuit het oogpunt van de producentenverantwoordelijkheid zijn we in gesprek met de producenten", zegt hij.

Uit eerder onderzoek bleek al dat brandstofexporteurs met de uitvoer naar Afrika de randen van de wet opzoeken. Het onderzoek van nu toont ook de daadwerkelijke gevolgen.

Voertuigen

Sowieso rijden er in Afrika relatief veel auto's en busjes die eerder door Europa werden afgedankt, concludeerde de ILT eerder al. De voertuigen die naar Afrika worden verscheept stoten doorgaans meer uit en hebben meestal een ongeldige APK. Vaak zijn er ook problemen met de katalysator of het roetfilter.

Meer dan 80 procent van de voertuigen die worden geëxporteerd, zijn sinds het begin van dit jaar niet meer welkom in vijftien West-Afrikaanse landen. Ook stellen deze landen andere eisen aan de kwaliteit van de brandstoffen, wat een positief effect heeft op de luchtkwaliteit.

Meer uit Financieel

Bouwer Heijmans fors hoger op positief gestemd Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Bouwer Heijmans was vrijdag een uitblinker op de Amsterdamse aandelenbeurs dankzij jaarcijfers die goed werden ontvangen door beleggers. Het algehele sentiment op het Damrak was eveneens positief na de forse koersverliezen een dag eerder.

29 minuten geleden
Arrest Hoge Raad kost kabinet dit jaar ruim kwart miljard euro

DEN HAAG (ANP) - Het oordeel van de Hoge Raad vorige maand dat de rente voor belastingschulden van bedrijven niet verhoogd mag worden, kost de schatkist dit jaar 264 miljoen euro. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Eugène Heijnen (Fiscaliteit) vrijdag aan de Tweede Kamer.

52 minuten geleden
Tesla toont zelfrijdend systeem in afwachting van goedkeuring RDW

AMSTERDAM (ANP) - Tesla verwacht zijn geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) binnenkort naar Nederland te brengen. Daarmee kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. In eerste instantie gaat het wel nog om demonstraties. Tesla hoopt dat het zelfrijdende systeem ergens dit voorjaar ook echt door gewone automobilisten op de openbare weg mag worden gebruikt.

2 uur geleden
Chipbedrijf Applied Materials stijgt op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Applied Materials behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook gaf het bedrijf, dat een belang heeft in het Nederlandse Besi, een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal. Volgens topman Gary Dickerson profiteert het bedrijf van versnelde investeringen in AI en de grote vraag naar krachtige en energiezuinige chips. Het aandeel werd 14 procent hoger gezet.

2 uur geleden
Topman Heijmans wil meer mensen uit bedrijfsleven in politiek

AMSTERDAM (ANP) - De topman van bouwbedrijf Heijmans wil dat meer mensen vanuit het bedrijfsleven de politiek ingaan. Onlangs werd bekend dat Heleen Herbert, die tot voor kort commercieel directeur bij het bouwbedrijf was, minister van Economische Zaken in het nieuwe kabinet wordt.

3 uur geleden
Luchtvaartbranche noemt dividenduitkering Schiphol 'wrang'

SCHIPHOL (ANP) - BARIN, de organisatie die de belangen van luchtvaartmaatschappijen in Nederland behartigt, vindt het "wrang" dat Schiphol dit jaar dividend gaat uitkeren aan zijn aandeelhouders en dan met name de gemeente Amsterdam. De gemeente laat zich doorgaans kritisch uit over Schiphol, maar vangt nu ook ruim dividend, stelt voorzitter Marnix Fruitema.

3 uur geleden
Heijmans voorziet voorlopig nog hinder door stikstofcrisis

AMSTERDAM (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft last van de stikstofcrisis en lange vergunningprocedures bij het bouwen van nieuwe woningen. Topman Ton Hillen verwacht dat daar voorlopig nog geen einde aan komt. Hij houdt er rekening mee dit jaar iets minder woningen te verkopen dan in 2025.

4 uur geleden