Brandbrief: voorzitter moet seksueel wangedrag in Kamer tegengaan
DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks bestuur van de Tweede Kamer, en voorzitter Vera Bergkamp voorop, moeten maatregelen nemen om vrouwen die op het Binnenhof werken beter te beschermen. Dat schrijven zeventien organisaties, waaronder clubs die zich inzetten voor vrouwenrechten, in een brandbrief aan Bergkamp. Het bestuur kan zich volgens de organisaties "niet langer verschuilen achter het argument dat er geen werkgever-werknemersrelatie bestaat tussen de Kamer en de individuele fractiemedewerkers die slachtoffer zijn geworden van grensoverschrijdend gedrag".
Aanleiding voor de brief, die ook aan de fractievoorzitters in de Kamer is geadresseerd, is de berichtgeving in NRC over PVV-Kamerlid Dion Graus. Opnieuw maakte een fractiemedewerker van de PVV melding van seksueel wangedrag van het Limburgse Kamerlid. Hierop zei Bergkamp dat "zij, noch het Presidium instrumenten in handen hebben om onderzoek te doen naar Kamerleden of om maatregelen te nemen in dergelijke situaties".
Fracties zijn zelf verantwoordelijk voor hun leden. Dit kan voor problemen zorgen wanneer de fractie niet in actie komt, bijvoorbeeld uit angst dat een Kamerlid zijn of haar zetel behoudt en zich afsplitst als het tot een conflict komt.
Disciplinaire sancties
De organisaties, waaronder het Bureau Clara Wichmann, vakbond FNV en de Nederlandse Vrouwenraad, zijn in de brief aan Bergkamp snoeihard over "feiten die onder uw dak hebben plaatsgevonden, en de berichten dat de slachtoffers onder meer door het gebrek aan actie van het Presidium als zodanig afgeschrikt worden om aangifte te doen, een melding te maken, of een klacht in te dienen". Volgens de clubs "ontbreekt enig beleid" om echt iets te doen tegen mensen die over de schreef gaan.
Concreet moet het dagelijks bestuur een "nultolerantie-klimaat" creëren voor "seksistisch gedrag, psychologische en seksuele intimidatie en gendergerelateerd geweld in het parlement". Ook moet onderzocht worden hoe vaak dit soort gedrag voorkomt. "Zorg ervoor dat slachtoffers de weg kunnen vinden naar hulp- en adviesorganen, moedig partijen aan gedragscodes op te stellen en "beëindig de straffeloosheid van daders door disciplinaire sancties in te voeren en toe te passen", schrijven de maatschappelijke organisaties in de brief.
Meer uit Binnenland
WAGENINGEN (ANP) - De regen die dit weekend valt, helpt vooralsnog weinig om het risico op natuurbranden te verkleinen. Dat zegt onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research. "Het gevaar is nog niet geweken."
18 minuten geledenERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
1 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
1 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
14 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
16 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
17 uur geleden