Brandbrief: stop criminaliseren van reddingswerk bij migranten
DEN HAAG (ANP) - Tientallen organisaties (waaronder VluchtelingenWerk, Amnesty International en Sea Watch) hebben met een brandbrief CDA, VVD en SGP opgeroepen om de vervolging van reddingswerkers tegen te gaan. Deze partijen steunden onlangs een motie om een clausule te schrappen uit het Europese Migratiepact. Die clausule houdt in dat reddingswerkers niet mogen worden vervolgd voor het faciliteren van illegale migratie als ze op zee mensen redden.
Volgens de motie van Forum voor Democratie fungeren de non-gouvernementele organisaties (ngo's) bij reddingswerk op zee als een "illegale pendeldienst". In de motie wordt de regering gevraagd om binnen de EU steun te zoeken voor het schrappen van de clausule. Die ngo's stellen nu in de brief dat het vervolgen van reddingswerkers op grond van het uitvoeren van reddingsoperaties in strijd is met het internationale recht. Bovendien zou dat reddingswerk helemaal geen aanzuigende werking hebben op illegale migratie. Steun aan de motie gaat levens kosten, voorspellen ze.
In Italië en Griekenland worden reddingsschepen regelmatig aan de ketting gelegd zodat ze geen reddingsacties kunnen uitvoeren. Ook zijn er sinds het begin van de vluchtelingencrisis tientallen rechtszaken tegen reddingswerkers opgestart, aldus de afzenders. Sinds 2014 zijn al meer dan twintigduizend migranten verdronken op de Middellandse Zee op weg naar Europa.
De bijna veertig ngo's roepen de Nederlandse regering op een humanitaire uitzonderingsclausule op te nemen in de wet. Die moet ervoor zorgen dat reddingswerkers niet mogen worden vervolgd voor hun reddingsacties. Ook is een petitie gestart die uiteindelijk naar de Tweede Kamerleden gaat. "Als mensenlevens in gevaar komen, zijn niet hun redders de criminelen", staat daar onder meer in.
Meer uit Binnenland
WEESP (ANP) - Het explosief dat woensdagmiddag bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp werd gevonden, is een 500-ponder, een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. Dat meldt een woordvoerder van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD). Het gebied eromheen is afgezet en wordt naar verwachting rond 17.15 uur weer vrijgegeven.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven Nederlandse universiteiten zijn geraakt door een cyberaanval op Instructure, het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas. Koepelorganisatie Universiteiten van Nederland (UNL) meldt dat het gaat om de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de Erasmus Universiteit Rotterdam, Tilburg University, de Technische Universiteit Eindhoven, Universiteit Maastricht en Universiteit Twente. De universiteiten meldden eerder woensdag dat Instructure hun heeft laten weten dat hun Canvas-omgevingen zijn getroffen.
2 uur geledenWEESP (ANP) - Bij graafwerkzaamheden op de Lange Muiderweg in Weesp is een explosief gevonden. Het gebied eromheen is afgezet, zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. NS meldt dat het gaat om een bom uit de Tweede Wereldoorlog die onschadelijk moet worden gemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter heeft woensdag besloten dat de overheid de overeenkomst met IT-dienstverlener Solvinity mag verlengen. Drie burgers waren naar de rechter gestapt om verlenging te voorkomen, omdat zij zich zorgen maken over de voorgenomen overname van het Nederlandse bedrijf Solvinity door een Amerikaans bedrijf.
3 uur geledenZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Zwolle vier jaar geëist tegen de 35-jarige Sana C., waarvan een jaar voorwaardelijk. De uit Woerden afkomstige vrouw heeft bekend dat zij als medewerkster van de rechtbank in Amsterdam gegevens uit de systemen voor geld heeft verkocht. Daarnaast zou ze een man voor bijna een ton hebben afgeperst, over een periode van twee jaar.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie heeft woensdag vier mensen uit Den Haag aangehouden, omdat ze mogelijk hebben gesjoemeld met 8 miljoen euro aan coronasteun. Tijdens de coronacrisis konden werkgevers met wie het slecht ging geld krijgen van de overheid om salarissen door te betalen.
4 uur geledenMADRID (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip waarop het hantavirus uitbrak, zullen na aankomst op het Spaanse eiland Tenerife worden overgebracht naar hun thuisland als zij geen symptomen hebben. Dat meldt de Spaanse minister van Volksgezondheid.
4 uur geleden