Brandbrief: stop criminaliseren van reddingswerk bij migranten
DEN HAAG (ANP) - Tientallen organisaties (waaronder VluchtelingenWerk, Amnesty International en Sea Watch) hebben met een brandbrief CDA, VVD en SGP opgeroepen om de vervolging van reddingswerkers tegen te gaan. Deze partijen steunden onlangs een motie om een clausule te schrappen uit het Europese Migratiepact. Die clausule houdt in dat reddingswerkers niet mogen worden vervolgd voor het faciliteren van illegale migratie als ze op zee mensen redden.
Volgens de motie van Forum voor Democratie fungeren de non-gouvernementele organisaties (ngo's) bij reddingswerk op zee als een "illegale pendeldienst". In de motie wordt de regering gevraagd om binnen de EU steun te zoeken voor het schrappen van de clausule. Die ngo's stellen nu in de brief dat het vervolgen van reddingswerkers op grond van het uitvoeren van reddingsoperaties in strijd is met het internationale recht. Bovendien zou dat reddingswerk helemaal geen aanzuigende werking hebben op illegale migratie. Steun aan de motie gaat levens kosten, voorspellen ze.
In Italië en Griekenland worden reddingsschepen regelmatig aan de ketting gelegd zodat ze geen reddingsacties kunnen uitvoeren. Ook zijn er sinds het begin van de vluchtelingencrisis tientallen rechtszaken tegen reddingswerkers opgestart, aldus de afzenders. Sinds 2014 zijn al meer dan twintigduizend migranten verdronken op de Middellandse Zee op weg naar Europa.
De bijna veertig ngo's roepen de Nederlandse regering op een humanitaire uitzonderingsclausule op te nemen in de wet. Die moet ervoor zorgen dat reddingswerkers niet mogen worden vervolgd voor hun reddingsacties. Ook is een petitie gestart die uiteindelijk naar de Tweede Kamerleden gaat. "Als mensenlevens in gevaar komen, zijn niet hun redders de criminelen", staat daar onder meer in.
Meer uit Binnenland
PARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn zondagavond rond 19.30 uur lokale tijd op de nationale luchthaven van Suriname aangekomen. Het koningspaar begint maandag in hoofdstad Paramaribo aan een driedaags staatsbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie.
22 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De treindienst van en naar Noord-Nederland is zeker tot eind maandagochtend verstoord door een poging tot koperdiefstal. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. In ieder geval tot eind maandagochtend rijden er geen treinen tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.
2 uur geledenALMERE (ANP) - De woning aan de Swingstraat in Almere waar in de nacht van zaterdag op zondag een zware aanslag met explosieven werd uitgevoerd, is op last van de burgemeester gesloten. Bij die explosie raakte een 49-jarige man zwaargewond en er brak brand uit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee leden van de actiegroep Kick Out Zwarte Piet hebben een Andreaspenning ontvangen. Ze kregen deze voor hun inzet om het sinterklaasfeest in Amsterdam inclusiever te maken. Jerry Afriyie en Raul Balai ontvingen hun penning zondag uit handen van locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het winterse weer laat nog even op zich wachten in december. Door de toevoer van zachte lucht blijft de temperatuur in de eerste helft van december naar verwachting rond de 5 tot 10 graden. Slechts in een enkele nacht is er kans op vorst. Dat laat Weeronline weten in een voorlopige maandverwachting.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de anti-immigratiedemonstratie in Den Haag zijn zaterdag 36 mensen aangehouden. Ze worden verdacht van verschillende strafbare feiten, waaronder het dragen van gezichtsbedekkende kleding, het in bezit hebben van wapens zoals steekwapens en zwaar vuurwerk, meldt de politie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n tweehonderd demonstranten hebben zich zaterdagmiddag verzameld op de Koekamp in Den Haag. De betogers, die protesteren tegen het huidige immigratiebeleid, lopen vanaf de locatie een mars door het centrum van Den Haag. De organisatie Nationaal Protest noemt dit de Mars voor Veilig Nederland.
1 dag geleden