Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Branchevereniging pleit voor limiet aan hoogte windmolens

Branchevereniging pleit voor limiet aan hoogte windmolens

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse windenergiesector wil dat er een maximale hoogte komt voor windmolens en een maximale grootte van de wieken. Nu worden windmolens steeds langer en kan er steeds meer meer stroom mee worden opgewekt. Maar daarmee wordt ook het vervoer en de productie van de alsmaar grotere wieken steeds moeilijker. Door de maximale hoogte van de wieken op 305 meter te zetten, wordt de aanleg van windparken op zee makkelijker, denkt de Nederlandse WindEnergie Associatie (NWEA).

Die hoogte, ofwel 1000 voet, is overgenomen uit de luchtvaart en kan daardoor makkelijk worden overgenomen door andere landen. Daarnaast mag de spanwijdte van de wieken niet meer dan 280 meter worden en mogen ze niet dichter dan 25 meter bij het zeeoppervlak of de grond komen.

"Wieken zijn te groot voor vervoer over de weg, te groot voor kades en ook de schepen die gemaakt zijn om ze naar windmolenparken op zee te vervoeren worden telkens te klein", legt voorzitter Jan Vos van de NWEA uit. Die brancheorganisatie vertegenwoordigt bouwers van windmolens, uitbaters van windmolenparken en bedrijven uit de offshore-industrie die windparken op zee helpen bouwen.

75 procent van stroombehoefte

"Veel van onze leden liepen tegen problemen aan, maar voor hen elk afzonderlijk hielp het weinig om dat aan te kaarten", legt Vos uit. "Maar toen we het vanuit de NWEA opperden hadden we vrij snel steun van al onze leden." Ook van andere brancheverenigingen uit Europese landen, het Verenigd Koninkrijk en Turkije kreeg Vos positieve geluiden te horen. De Europese branchevereniging Wind Europe bespreekt de plannen later deze maand.

Als de plannen worden aangenomen worden de kosten om windparken op zee aan te leggen beperkt, denkt NWEA. En dat is nodig ook, benadrukt Vos. "Veel mensen beseffen niet hoe veel stroom we op zee gaan opwekken. Over zeven jaar komt 75 procent van onze stroombehoefte van de Noordzee."

Ontwikkeling

De afgelopen jaren werden windmolens dus steeds groter om steeds meer stroom per molen op te kunnen wekken. Vos denkt niet dat de voorstellen verdere ontwikkeling van de windmolens in de weg staan. "Er is altijd een spanning tussen standaarden en innovatie", beseft hij. "Maar er kan nog genoeg worden vernieuwd." NWEA denkt dat het opwekvermogen van windmolens zelfs met de eisen nog kan groeien van 14 megawatt naar 20 megawatt.

Ook qua hoogte is er nog best wel ruimte om te groeien. Windmolens die nu op de Noordzee worden gebouwd hebben een spanwijdte van de wieken van tussen de 200 en 240 meter.

Meer uit Financieel

Airbus inspecteert tot 628 vliegtuigen om probleem metalen platen

PARIJS (ANP) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus meldde dinsdag dat wereldwijd mogelijk tot 628 van zijn populaire A320-vliegtuigen moeten worden geïnspecteerd vanwege een 'kwaliteitsprobleem' met metalen platen dat aan het licht is gekomen.

3 uur geleden
ANWB: interesse om elektrisch te rijden gedaald

DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in jaren zijn mensen terughoudender geworden om binnen vijf jaar over te stappen naar elektrisch rijden. Volgens een onderzoek van de ANWB komt dit onder meer door het verminderen van de stimuleringsmaatregelen door de overheid. Zo is de aankoopsubsidie voor elektrische auto's geschrapt en moet er sinds dit jaar ook motorrijtuigenbelasting voor deze voertuigen worden betaald.

5 uur geleden
Inval FIOD in woning, volgens omroep bij oud-topman Damen

UTRECHT (ANP) - De Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een inval gedaan in een woning in het Zuid-Hollandse dorp Noordeloos, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van Rijnmond. Volgens die regionale omroep gebeurde dat bij de woning van Kommer Damen, de voormalige topman van scheepsbouwer Damen.

6 uur geleden
Beurzen New York sluiten licht hoger na herstel bitcoin

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten de handel uitgegaan. Een dag eerder sloten de belangrijkste graadmeters nog met aanzienlijke verliezen nadat de bitcoin en andere cryptomunten onderuit waren gegaan. Dinsdag herstelde de bitcoin, 's werelds meest verhandelde cryptomunt, weer van de val begin deze week.

7 uur geleden
Trump maakt keuze nieuwe Fed-voorzitter begin 2026 bekend

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt begin volgend jaar bekend wie de nieuwe voorzitter van de Federal Reserve wordt. De termijn van Jerome Powell als preses van de centralebankenkoepel eindigt in mei. Trump vertelde journalisten dat hij al weet wie de opvolger zal zijn.

7 uur geleden
OpenAI meldt problemen met ChatGPT

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI meldt dat er meer storingen dan normaal zijn bij zijn populaire chatbot ChatGPT. Het techbedrijf onderzoekt wat er precies misgaat, staat op de pagina met statusupdates van OpenAI.

8 uur geleden
Bol haalt sekspoppen offline na bericht over kinderlijke modellen

DEN HAAG (ANP) - Webwinkel bol heeft zijn gehele categorie sekspoppen voorlopig offline gehaald, naar aanleiding van berichtgeving van RTL. Het nieuwsmedium schreef dat tot dinsdag op kinderen lijkende sekspoppen via die webwinkel werden verkocht.

11 uur geleden