
Branchevereniging pleit voor limiet aan hoogte windmolens
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse windenergiesector wil dat er een maximale hoogte komt voor windmolens en een maximale grootte van de wieken. Nu worden windmolens steeds langer en kan er steeds meer meer stroom mee worden opgewekt. Maar daarmee wordt ook het vervoer en de productie van de alsmaar grotere wieken steeds moeilijker. Door de maximale hoogte van de wieken op 305 meter te zetten, wordt de aanleg van windparken op zee makkelijker, denkt de Nederlandse WindEnergie Associatie (NWEA).
Die hoogte, ofwel 1000 voet, is overgenomen uit de luchtvaart en kan daardoor makkelijk worden overgenomen door andere landen. Daarnaast mag de spanwijdte van de wieken niet meer dan 280 meter worden en mogen ze niet dichter dan 25 meter bij het zeeoppervlak of de grond komen.
"Wieken zijn te groot voor vervoer over de weg, te groot voor kades en ook de schepen die gemaakt zijn om ze naar windmolenparken op zee te vervoeren worden telkens te klein", legt voorzitter Jan Vos van de NWEA uit. Die brancheorganisatie vertegenwoordigt bouwers van windmolens, uitbaters van windmolenparken en bedrijven uit de offshore-industrie die windparken op zee helpen bouwen.
75 procent van stroombehoefte
"Veel van onze leden liepen tegen problemen aan, maar voor hen elk afzonderlijk hielp het weinig om dat aan te kaarten", legt Vos uit. "Maar toen we het vanuit de NWEA opperden hadden we vrij snel steun van al onze leden." Ook van andere brancheverenigingen uit Europese landen, het Verenigd Koninkrijk en Turkije kreeg Vos positieve geluiden te horen. De Europese branchevereniging Wind Europe bespreekt de plannen later deze maand.
Als de plannen worden aangenomen worden de kosten om windparken op zee aan te leggen beperkt, denkt NWEA. En dat is nodig ook, benadrukt Vos. "Veel mensen beseffen niet hoe veel stroom we op zee gaan opwekken. Over zeven jaar komt 75 procent van onze stroombehoefte van de Noordzee."
Ontwikkeling
De afgelopen jaren werden windmolens dus steeds groter om steeds meer stroom per molen op te kunnen wekken. Vos denkt niet dat de voorstellen verdere ontwikkeling van de windmolens in de weg staan. "Er is altijd een spanning tussen standaarden en innovatie", beseft hij. "Maar er kan nog genoeg worden vernieuwd." NWEA denkt dat het opwekvermogen van windmolens zelfs met de eisen nog kan groeien van 14 megawatt naar 20 megawatt.
Ook qua hoogte is er nog best wel ruimte om te groeien. Windmolens die nu op de Noordzee worden gebouwd hebben een spanwijdte van de wieken van tussen de 200 en 240 meter.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie legt een uitzendbureau uit Gelderland tijdelijk stil, omdat de betalingen aan uitzendkrachten en de administratie van het bedrijf niet op orde waren. Het uitzendbureau mag vanwege de overtredingen twee maanden geen personeel uitlenen en krijgt een boete van 153.000 euro.
10 minuten geledenBONN (ANP) - De Duitse markttoezichthouder heeft de overname van Ceconomy, de Duitse eigenaar van elektronicaketens MediaMarkt en Saturn, door de Chinese webwinkel JD.com goedgekeurd. Volgens het Bundeskartellamt is JD.com tot nu toe nauwelijks actief in Duitsland en heeft de overname weinig gevolgen voor de concurrentie op de Duitse markt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) begint een onderzoek naar de prijzen van producten in Nederlandse supermarkten. Volgens de toezichthouder zijn er signalen dat sommige boodschappen over de grens goedkoper zijn dan in Nederland.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De inzet van vertrouwenspersonen op de werkvloer neemt toe. Dat ziet arbodienstverlener Arbo Unie, die spreekt van een groeiende bewustwording rond sociale veiligheid op de werkvloer.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index ging donderdag verder omhoog, na de kleine winstbeurt een dag eerder. Beleggers verwerkten het besluit van de Federal Reserve om de rente in de Verenigde Staten conform verwachting met een kwart procentpunt te verlagen. Met de lagere leenkosten wil de centrale bank vooral de werkgelegenheid stimuleren, na de recente zwakke cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt.
2 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - De export van Zwitserse producten naar de Verenigde Staten is in augustus fors gedaald door de hoge importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump, die vorige maand van kracht werden. Trump heeft Zwitserland een heffing van 39 procent opgelegd, het hoogste tarief van de VS voor een ontwikkeld land.
3 uur geledenBASEL (ANP/BLOOMBERG) - Het Zwitserse farmacieconcern Roche wil biofarmaceut 89bio overnemen voor 3,5 miljard dollar, ongeveer 3 miljard euro. Daarmee wil Roche zijn achterstand in middelen tegen obesitas op het Deense Novo Nordisk en het Amerikaanse Eli Lilly inhalen, de bedrijven achter populaire middelen als Ozempic en Zepbound.
3 uur geleden