Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Branchevereniging olie en gas zat bij sollicitatie toezichthouder

Branchevereniging olie en gas zat bij sollicitatie toezichthouder

DEN HAAG (ANP) - De baas van de branchevereniging voor olie- en gasbedrijven was aanwezig bij het sollicitatiegesprek van Harry van der Meijden voor de functie van Inspecteur-generaal der Mijnen. Van der Meijden zelf verklaarde tegenover de parlementaire enquêtecommissie dat bij zijn sollicitatie niet alleen topambtenaren zaten, maar ook Jo Peters, toenmalig secretaris-generaal van NOGEPA (Nederlandse Olie en Gas Exploratie en Productie Associatie).

De aanwezigheid van Peters noemde Van der Meijden "bijzonder" in het verhoor. "Ik vind het niet per se vanzelfsprekend dat als je iemand bevraagt over zijn eventuele geschiktheid voor een functie van inspecteur-generaal, toezichthouder van de sector, dat degene die de sector vertegenwoordigt waar jij misschien toezicht op gaat houden daarbij aanwezig is. En dus bewust of onbewust een rol zou kunnen spelen in de besluitvorming. Ik vind dat niet zuiver."

De belangenbehartiger heeft voor zover Van der Meijden zich kan herinneren geen vragen gesteld. Even later is Van der Meijden wel op de koffie uitgenodigd door NOGEPA-voorman Peters, hoewel zijn aanstelling als inspecteur-generaal bij het Staatstoezicht op de Mijnen nog niet bekend was gemaakt. De parlementaire enquêtecommissie zegt dat Peters ook in de selectiecommissie zat "en invloed had op de kandidatenlijst". Dat wist Van der Meijden niet, zegt hij.

Shell

Van der Meijden werd in 2014 aangesteld bij de toezichthouder. Zowel hij als Peters heeft in het verleden bij Shell gewerkt. Volgens de commissie hechtte het ministerie er waarde aan dat de nieuwe Inspecteur-generaal "een achtergrond had in de sector". Desgevraagd zegt Van der Meijden dat hij daar "spanningsvelden" zag.

De voormalige inspecteur-generaal werd ook niet gevraagd aandelen op afstand te zetten "van bedrijven waar ik zelf toezicht op houd". Hij is, toen hij al bij de toezichthouder werkte, zelf naar de hoogste ambtenaar van het verantwoordelijke ministerie van Economische Zaken gestapt, aldus Van der Meijden. Hij heeft toen op eigen initiatief zijn aandelen op afstand gezet.

Meer uit Politiek

Paul hield besluit loon arbeidsmigranten stil tot na verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Toenmalig minister Mariëlle Paul (VVD) van Sociale Zaken hield in oktober 2025 een besluit over het loon van arbeidsmigranten bewust stil tot na de Tweede Kamerverkiezingen. Het gaat om het besluit dat voor werkgevers de optie openhoudt om een deel van het minimumloon voor arbeidsmigranten in te houden voor huisvesting.

1 dag geleden
Jetten wil voor stroomproductie meer samenwerken met België

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.

4 dagen geleden
Van den Brink stuurt eventuele asielzoekers vanuit Ceuta terug

DEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.

5 dagen geleden
Jetten moedigt jonge queers aan openlijk zichzelf te zijn

AMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.

1 week geleden
Halsema: Pride is zowel feest als protest

AMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.

1 week geleden
Kabinet: Spanje moet doen wat nodig is om grens te beschermen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt dat Spanje "moet doen wat nodig is" om de grens bij de exclave Ceuta, die volledig is omsloten door Marokko, te beschermen. Dat schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Binnen 24 uur drongen bijna 50.000 migranten Ceuta binnen, bijvoorbeeld zwemmend via de zee of door over hekken te klimmen.

1 week geleden
Jetten hekelt 'lelijk vandalisme' om azc in Engelen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten heeft de bekladdingen van onder meer huizen in de Brabantse plaats Engelen veroordeeld. "Wat een lelijk vandalisme", aldus de premier in een bericht op X. In Engelen werden eerder deze week woningen en auto's beklad met leuzen tegen de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp, dat bij de gemeente Den Bosch hoort.

1 week geleden