Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brancheclub voor tabakswinkels: torenhoge prijs 'symboolpolitiek'

Brancheclub voor tabakswinkels: torenhoge prijs 'symboolpolitiek'

ZEIST (ANP) - De mogelijke prijsverhoging voor een pakje sigaretten naar meer dan 40 euro in 2040 is "symboolpolitiek" van het kabinet om rokers aan te pakken. Dat zegt voorzitter Jos Zuijdwijk van de brancheorganisatie voor tabakswinkels NSO Retail. Volgens ingewijden in Den Haag wil staatssecretaris Maarten van Ooijen van Volksgezondheid zo veel meer vaart maken met het verminderen van het aantal rokers.

In het coalitieakkoord stond al dat de prijzen in stappen verhoogd moeten worden naar ongeveer 10 euro per pakje in 2025, maar Van Ooijen denkt dat sterkere prijsverhogingen de beste manier zijn om ervoor te zorgen dat nog minder mensen roken.

Maar volgens Zuijdwijk zullen "rücksichtslose" prijsverhogingen alleen maar zorgen voor financiële moeilijkheden voor mensen die roken. Hij heeft wel begrip voor de ambitie om het gebruik van tabak terug te dringen, maar vindt dat meer ingezet moet worden op voorlichting over de gezondheidsgevaren van roken. Ook moet er meer geld komen voor verslavingsexperts om mensen te helpen die zelf willen stoppen met roken.

De grens over

Verder wijst Zuijdwijk erop dat in buurlanden tabak goedkoper kan worden gekocht en dat mensen dan gewoon vaker de grens over zullen gaan naar België en Duitsland om sigaretten te kopen. Ook denkt hij dat de smokkel van rookwaren flink zal toenemen, net als de productie van nagemaakte tabaksproducten. "De overheid is op alle fronten bezig te bepalen wat mensen moeten doen", concludeert Zuijdwijk.

Voorzitter Jan Hein Sträter van de Vereniging Nederlandse Sigaretten- en Kerftabakfabrikanten (VSK) geeft aan dat een dergelijk hoge sigarettenprijs "ondoordacht en roekeloos" lijkt te zijn. "Ik sta ervan te kijken." Ook Sträter zegt dat mensen dan alleen maar nog vaker over de grens naar Duitsland en België zullen gaan om tabak kopen. "Je hoeft hiervoor geen helderziende te zijn."

De branchevereniging voor e-sigarettenwinkels Esigbond laat weten dat meer nodig is om roken te ontmoedigen dan prijsverhogingen, zoals de inzet van minder schadelijke alternatieven voor rokers. "Een hogere sigarettenprijs kan een prikkel zijn om rokers te laten stoppen. Toch heeft dat maar een beperkt effect als sigaretten in de landen om ons heen goedkoper zijn. Als we serieus werk willen maken van het versneld terugdringen van het aantal rokers dan zal de overheid moeten inzetten op minder schadelijke, rookvrije alternatieven voor roken, zoals bijvoorbeeld e-sigaretten", aldus voorzitter Emil ’t Hart van Esigbond.

Meer uit Binnenland

Positieve test Canadese passagier Hondius bevestigd

VICTORIA (ANP/AFP) - Een Canadese passagier van het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius heeft wel degelijk positief getest op het hantavirus. Dat hebben de Canadese gezondheidsdiensten zondag bekendgemaakt. Zaterdag werd al bekend dat de Canadese opvarende positief had getest, maar met de toevoeging dat het een "voorlopig" resultaat betrof. Een laboratorium heeft de positieve testuitslag nu bevestigd.

7 uur geleden
Joodse koepel ontstemd over bestuurders bij Nakba-herdenkingen

AMSTERDAM (ANP) - De deelname van diverse burgemeesters en wethouders aan Nakba-herdenkingen is niet goed gevallen bij Joodse organisaties. Koepelorganisatie Centraal Joods Overleg (CJO) roept na de herdenkingen van afgelopen weekend bestuurders op "zich te onthouden van eenzijdige politieke stellingnames over het Arabisch-Israëlische conflict en zich te richten op waarvoor zij zijn aangesteld: het dienen van alle inwoners van hun gemeente, zonder onderscheid".

10 uur geleden
WHO-commissie pleit voor actie voor klimaat en gezondheid

GENÈVE (ANP) - Overheden en andere beleidsmakers in Europa moeten meer doen om de impact van klimaatverandering op de gezondheid te beperken. Een onafhankelijke commissie die vorig jaar in het leven is geroepen door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) presenteert zondag verschillende aanbevelingen om de politiek en de internationale gemeenschap tot actie aan te zetten.

14 uur geleden
Confrontatie tussen voetbalsupporters bij tankstation langs A28

PUTTEN (ANP) - Bij een tankstation langs de A28 bij Putten in Gelderland heeft een confrontatie tussen tientallen voetbalsupporters plaatsgevonden. Daarbij is een auto in brand gestoken, meldt een woordvoerder van de politie Oost-Nederland.

14 uur geleden
Arrestaties bij actie bij spoor in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.

16 uur geleden
Systemen Universiteit Utrecht draaien weer na brand in datacenter

UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.

16 uur geleden
Markuszower sprak over omstreden term 'omvolking' in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."

17 uur geleden