Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Branche vreest vertraging energietransitie om stikstofuitspraak

Branche vreest vertraging energietransitie om stikstofuitspraak

UTRECHT (ANP) - De brancheorganisaties van duurzame energiebedrijven en netbeheerders vrezen dat de energietransitie vertraging oploopt door een recente uitspraak van de Raad van State over de stikstofuitstoot. De uitspraak werd vorige maand al gedaan, maar deze week werd bekend dat er binnen het kabinet een speciale commissie komt die kijkt naar wat de gevolgen en mogelijke oplossingen zijn.

De uitspraak van de hoogste bestuursrechter maakt het een stuk moeilijker voor bijvoorbeeld bouwbedrijven die het elektriciteitsnet uitbreiden of boeren om met beschikbare stikstofruimte te schuiven. De hoogste bestuursrechter heeft namelijk geoordeeld dat dit niet zomaar mag zonder een vergunning aan te vragen. De afgelopen jaren konden veel activiteiten plaatsvinden via het zogenoemde intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie veroorzaakte. De uitspraak geldt met terugwerkende kracht tussen 1 januari 2020 en 1 januari 2025.

De uitspraak heeft gevolgen voor de energietransitie, maar op hoeveel projecten en hoe lang de vertraging precies zal zijn, weet een woordvoerder van Netbeheer Nederland niet. Voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) zegt "zeer bezorgd" te zijn over extra vertraging voor vooral de uitbreiding van het elektriciteitsnet en de aanleg van warmtenetten. "Deze projecten doen we om uitstoot tegen te gaan. Maar om wat te kunnen bouwen, zoals laadpalen voor elektrische auto's, moet je eerst iets kunnen uitstoten." Van der Gaag voorziet ook dat sommige projecten tijdelijk vastlopen en dat vergunningverleners door de uitspraak voorzichtiger zullen zijn. De doelen van de energietransitie zijn door de uitspraak nog moeilijker te halen voor Nederland, stelt hij.

Woningnood

NEPROM, de koepelorganisatie voor projectontwikkelaars, is bezorgd dat woningbouwprojecten weken vertraging oplopen door bezwaarprocedures en onduidelijkheid over de uitspraak. "Er is een nieuw haakje gecreëerd om ergens bezwaar tegen te maken. Mensen kunnen bezwaar aantekenen en stikstofuitstoot als reden gebruiken omdat ze eigenlijk gewoon tegen de bouw zijn", aldus directeur Fahid Minhas.

Bouwend Nederland, de brancheorganisatie van bouw- en infrabedrijven, voorziet jarenlange vertragingen voor woningbouwprojecten waarbij intern gesaldeerd is, omdat een vergunning moet worden aangevraagd. "Het helpt niet bij het oplossen van de woningnood", vindt een woordvoerder.

Meer uit Financieel

Geen taarten en tompoucen bij HEMA door storing bij leverancier

AMSTERDAM (ANP) - In alle HEMA-winkels liggen momenteel geen taarten en tompoucen door een technische storing bij een leverancier. Dit bevestigt een woordvoerster van de winkelketen na berichtgeving in verschillende media.

22 minuten geleden
Meeste werknemers Leen Bakker België dreigen baan te verliezen

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Negen op de tien werknemers van Leen Bakker in België dreigen hun baan te verliezen als de noodlijdende meubelwinkelketen in dat land failliet gaat. De Nederlandse keten zette in augustus zijn 44 Belgische winkels te koop. Vakbond ACV meldde woensdag dat ongeveer dertig van de driehonderd werknemers wellicht voor andere ketens kunnen werken die winkels overnemen.

1 uur geleden
Tractorfabrikant Deere omlaag op beurs na tegenvallende prognose

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse tractorfabrikant Deere was woensdag een van de verliezers op Wall Street. Beleggers zetten het aandeel zo'n 5 procent lager nadat de onderneming bij haar kwartaalresultaten met een tegenvallende winstverwachting was gekomen.

1 uur geleden
Unilever praat met Katjes over verkoop Brits snackmerk, meldt Sky

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Katjes Group, een Duits snoepbedrijf, is in vergevorderde onderhandelingen voor de overname van het Britse snackmerk Graze. Dat meldt de Britse zender Sky News op basis van ingewijden. Daarmee lijkt Unilever opnieuw een merk te gaan afstoten.

2 uur geleden
Belastingverhogingen helpen Britse regering aan begrotingsbuffer

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse regering verhoogt haar begrotingsbuffer naar 22 miljard pond (25 miljard euro), zo werd bekend uit een te vroeg gepubliceerde raming van een rekenkamer van de overheid. Dat is een ruime verdubbeling ten opzichte van de speelruimte die het Office for Budget Responsibility (OBR) in maart zag.

2 uur geleden
Brussel bevraagt Shein over op kinderen lijkende sekspoppen

BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De Europese Commissie heeft de Aziatische webwinkel Shein om informatie gevraagd over de op kinderen lijkende sekspoppen die onlangs op het platform werden aangeboden. De kwestie leidde in Frankrijk al tot veel ophef. Brussel vreest dat er risico's zijn voor consumenten in heel Europa.

3 uur geleden
Beheerder DigiD vindt zorgen over Amerikaanse overname onterecht

DEN HAAG (ANP) - Logius, de beheerder van identiteitsverificatiesysteem DigiD, vindt zorgen over een mogelijke Amerikaanse overname onterecht. Volgens het overheidsagentschap is en blijft DigiD Nederlands, ook wanneer clouddienstenleverancier Solvinity wordt overgenomen door het Amerikaanse bedrijf Kyndryl.

4 uur geleden