Branche vreest vertraging energietransitie om stikstofuitspraak
UTRECHT (ANP) - De brancheorganisaties van duurzame energiebedrijven en netbeheerders vrezen dat de energietransitie vertraging oploopt door een recente uitspraak van de Raad van State over de stikstofuitstoot. De uitspraak werd vorige maand al gedaan, maar deze week werd bekend dat er binnen het kabinet een speciale commissie komt die kijkt naar wat de gevolgen en mogelijke oplossingen zijn.
De uitspraak van de hoogste bestuursrechter maakt het een stuk moeilijker voor bijvoorbeeld bouwbedrijven die het elektriciteitsnet uitbreiden of boeren om met beschikbare stikstofruimte te schuiven. De hoogste bestuursrechter heeft namelijk geoordeeld dat dit niet zomaar mag zonder een vergunning aan te vragen. De afgelopen jaren konden veel activiteiten plaatsvinden via het zogenoemde intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie veroorzaakte. De uitspraak geldt met terugwerkende kracht tussen 1 januari 2020 en 1 januari 2025.
De uitspraak heeft gevolgen voor de energietransitie, maar op hoeveel projecten en hoe lang de vertraging precies zal zijn, weet een woordvoerder van Netbeheer Nederland niet. Voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) zegt "zeer bezorgd" te zijn over extra vertraging voor vooral de uitbreiding van het elektriciteitsnet en de aanleg van warmtenetten. "Deze projecten doen we om uitstoot tegen te gaan. Maar om wat te kunnen bouwen, zoals laadpalen voor elektrische auto's, moet je eerst iets kunnen uitstoten." Van der Gaag voorziet ook dat sommige projecten tijdelijk vastlopen en dat vergunningverleners door de uitspraak voorzichtiger zullen zijn. De doelen van de energietransitie zijn door de uitspraak nog moeilijker te halen voor Nederland, stelt hij.
Woningnood
NEPROM, de koepelorganisatie voor projectontwikkelaars, is bezorgd dat woningbouwprojecten weken vertraging oplopen door bezwaarprocedures en onduidelijkheid over de uitspraak. "Er is een nieuw haakje gecreëerd om ergens bezwaar tegen te maken. Mensen kunnen bezwaar aantekenen en stikstofuitstoot als reden gebruiken omdat ze eigenlijk gewoon tegen de bouw zijn", aldus directeur Fahid Minhas.
Bouwend Nederland, de brancheorganisatie van bouw- en infrabedrijven, voorziet jarenlange vertragingen voor woningbouwprojecten waarbij intern gesaldeerd is, omdat een vergunning moet worden aangevraagd. "Het helpt niet bij het oplossen van de woningnood", vindt een woordvoerder.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP) - De Europese Commissie en India hebben overeenstemming bereikt over een vrijhandelsakkoord, meldt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Onderhandelingen over de deal lopen al vele jaren, maar kwamen in een stroomversnelling nadat zowel de EU als India te maken kreeg met handelstarieven vanuit de Verenigde Staten. Beide kampen waren er daarom op gebrand snel tot een akkoord te komen.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn in 2026 iets minder cafés in Nederland dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van data die het ANP heeft opgevraagd bij de Kamer van Koophandel (KVK). Volgens branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland gaat Gen Z niet alleen naar cafés, maar is ook de koffiebar steeds meer in trek.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag hoger geëindigd, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve en belangrijke bedrijfscijfers later deze week. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Verwacht wordt dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd laat. Dat besluit leidt naar verwachting tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
9 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse technologieconcern Microsoft heeft een nieuwe, zelfontwikkelde chip voor AI-toepassingen onthuld. Daarmee wil het concern zijn eigen toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie efficiënter laten draaien en minder afhankelijk worden van marktleider Nvidia.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Socialemediaplatform Meta is het nog altijd "fundamenteel oneens" met de aanpassingen die Facebook en Instagram van de Nederlandse rechter moesten ondergaan. Tegen dat besluit van oktober stelde het concern direct hoger beroep in, maar vlak voor de behandeling trok Meta de belangrijkste bezwaren in. Tijdens die zitting bleek maandag dat het bedrijf op andere manieren de gedwongen aanpassingen wil aanvechten.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandelenhandelaren op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan bij het begin van de nieuwe drukke beursweek. Naast de geopolitieke spanningen kijken beleggers vooral uit naar het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank op woensdag. In Amsterdam komen onder meer chipmachinemaker ASML en bank ING met resultaten. Ook openen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Apple, Tesla en Meta Platforms de boeken.
14 uur geleden