Branche vreest vertraging energietransitie om stikstofuitspraak
UTRECHT (ANP) - De brancheorganisaties van duurzame energiebedrijven en netbeheerders vrezen dat de energietransitie vertraging oploopt door een recente uitspraak van de Raad van State over de stikstofuitstoot. De uitspraak werd vorige maand al gedaan, maar deze week werd bekend dat er binnen het kabinet een speciale commissie komt die kijkt naar wat de gevolgen en mogelijke oplossingen zijn.
De uitspraak van de hoogste bestuursrechter maakt het een stuk moeilijker voor bijvoorbeeld bouwbedrijven die het elektriciteitsnet uitbreiden of boeren om met beschikbare stikstofruimte te schuiven. De hoogste bestuursrechter heeft namelijk geoordeeld dat dit niet zomaar mag zonder een vergunning aan te vragen. De afgelopen jaren konden veel activiteiten plaatsvinden via het zogenoemde intern salderen, het wegstrepen van de stikstofuitstoot van een nieuw project tegen de uitstoot die de oude situatie veroorzaakte. De uitspraak geldt met terugwerkende kracht tussen 1 januari 2020 en 1 januari 2025.
De uitspraak heeft gevolgen voor de energietransitie, maar op hoeveel projecten en hoe lang de vertraging precies zal zijn, weet een woordvoerder van Netbeheer Nederland niet. Voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) zegt "zeer bezorgd" te zijn over extra vertraging voor vooral de uitbreiding van het elektriciteitsnet en de aanleg van warmtenetten. "Deze projecten doen we om uitstoot tegen te gaan. Maar om wat te kunnen bouwen, zoals laadpalen voor elektrische auto's, moet je eerst iets kunnen uitstoten." Van der Gaag voorziet ook dat sommige projecten tijdelijk vastlopen en dat vergunningverleners door de uitspraak voorzichtiger zullen zijn. De doelen van de energietransitie zijn door de uitspraak nog moeilijker te halen voor Nederland, stelt hij.
Woningnood
NEPROM, de koepelorganisatie voor projectontwikkelaars, is bezorgd dat woningbouwprojecten weken vertraging oplopen door bezwaarprocedures en onduidelijkheid over de uitspraak. "Er is een nieuw haakje gecreëerd om ergens bezwaar tegen te maken. Mensen kunnen bezwaar aantekenen en stikstofuitstoot als reden gebruiken omdat ze eigenlijk gewoon tegen de bouw zijn", aldus directeur Fahid Minhas.
Bouwend Nederland, de brancheorganisatie van bouw- en infrabedrijven, voorziet jarenlange vertragingen voor woningbouwprojecten waarbij intern gesaldeerd is, omdat een vergunning moet worden aangevraagd. "Het helpt niet bij het oplossen van de woningnood", vindt een woordvoerder.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
1 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement heeft een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten opnieuw uitgesteld. Dit vanwege nieuwe importheffingen die de VS dit weekend aankondigden nadat eerder heffingen waren verboden door het Amerikaanse Hooggerechtshof. De betekenis daarvan voor de handelsdeal is nog onduidelijk, waardoor de commissie een geplande stemming over een deel van de handelsdeal uitstelt.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De kosten van de wederopbouw van Oekraïne zijn bijna vier jaar na de inval van Rusland opgelopen tot 588 miljard dollar. Dat meldt de Wereldbank maandag in een rapport, in samenwerking met de Oekraïense regering, de Verenigde Naties en de Europese Commissie. Het bedrag is ruim 12 procent hoger dan een jaar geleden.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Handelschef van de Europese Commissie Maroš Šefčovič komt maandag bijeen met de handelsministers van de G7-landen om de nieuwe Amerikaanse importheffingen te bespreken. President Donald Trump legde afgelopen weekend wereldwijde tarieven van 15 procent op, na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof op vrijdag. Dat leidde tot nieuwe onzekerheid.
5 uur geleden