Branche vreest duurdere kinderopvang door concurrentie uitzenders
NIJKERK (ANP) - Brancheorganisatie Kinderopvang (BK) vreest dat kinderopvang duurder wordt doordat tussenpartijen, zoals uitzendbureaus, zzp'ers zullen contracteren en zo de prijzen van personeel in de kinderopvang opdrijven. Door de aangekondigde handhaving op schijnzelfstandigheid kunnen veel zzp'ers niet langer als zelfstandige in de kinderopvang blijven werken.
Als zzp'ers vanaf 1 januari in de kinderopvang willen blijven werken, zullen ze in loondienst moeten bij een kinderopvangorganisatie. BK ziet dat een groot aantal zzp'ers dat ook doet. "Helemaal nu de datum van 1 januari in zicht komt", aldus een woordvoerster. Vanaf die datum gaat de Belastingdienst handhaven op zzp'ers die eigenlijk werk doen dat in loondienst moet worden gedaan.
Maar sommige zzp'ers kiezen voor een alternatieve constructie bij een tussenpartij, zoals uitzendbureaus of payrollbedrijven, "die voormalige zzp'ers direct in een hogere salarisschaal indelen". "We zien deze bemiddelaars concurreren op arbeidsvoorwaarden", zegt de woordvoerster, die dit "een kwalijke zaak" noemt.
Flirten
Sommige uitzenders "flirten" volgens de woordvoerster met de cao Kinderopvang, maar komen in de praktijk de voorwaarden uit de cao niet na. Ook bieden ze vaak een minimaal pensioen, terwijl de kinderopvang een "mooi en zeker pensioen" biedt, aldus de woordvoerster. BK, dat duizend van de 3500 kinderopvangorganisaties bijstaat, raadt kinderopvangorganisaties daarom af om na 1 januari met zzp'ers te blijven werken en vooral in te zetten op het aannemen van mensen in vaste dienst. Dat komt de kwaliteit van het werk alleen maar ten goede, denkt de brancheorganisatie.
De concurrentie met tussenpartijen zorgt ervoor dat de prijs voor personeel in de kinderopvang wordt opgestuwd, wat extra kosten voor kinderopvangorganisaties betekent. "Dat zal op een of andere manier weer doorgerekend moeten worden, waarmee we van de regen in de drup belanden", legt de woordvoerster uit. "Waarvan ouders uiteindelijk de dupe zijn."
Aantrekkelijker
Om het werken in loondienst aantrekkelijker te maken, kijken kinderopvangorganisaties kritisch naar hun eigen aanbod, ziet BK. Ze zijn in gesprek met zzp'ers om in dienst te komen en proberen mensen die op zoek zijn naar flexibiliteit tegemoet te komen. Zo wordt het voor zzp'ers "aantrekkelijker om weer in loondienst te komen", zegt de woordvoerster.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Zakenbanken en investerings- en beleggingsmaatschappijen op Wall Street hebben vorig jaar in totaal 49,2 miljard dollar, omgerekend 42,7 miljard euro, aan bonussen uitgekeerd. Dat is een recordbedrag aan bonussen voor bijvoorbeeld zakenbankiers voor het begeleiden van beursgangen, het adviseren bij overnames en fusies, vermogensbeheer en handel in aandelen en obligaties.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten donderdag flinke koersverliezen zien, terwijl de olieprijzen juist fors stegen. Op de financiële markten is er veel onzekerheid over de vredesbesprekingen die de Verenigde Staten en Iran zouden voeren over een einde van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse drankenconcern Pernod Ricard voert overnamegesprekken met het moederbedrijf van het bekende whiskeymerk Jack Daniel's. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Op Wall Street ging de beurskoers van dat bedrijf Brown-Forman fors omhoog door het bericht.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
7 uur geleden