Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Branche: mensen hamsteren e-sigaretten voor komst smaakjesverbod

Branche: mensen hamsteren e-sigaretten voor komst smaakjesverbod

DELFT (ANP) - Mensen die elektronische sigaretten roken, kopen massaal vapes met smaakjes voordat het smaakjesverbod op 1 januari ingaat, zegt voorzitter Emil 't Hart van branchevereniging Esigbond. Hij merkt dat sommige producten in de winkels al zijn uitverkocht.

"Je ziet bij de gespecialiseerde winkels dat consumenten zoveel mogelijk aan het hamsteren zijn. Vooral de echte vapers die zijn geswitcht van sigaretten zijn aan het hamsteren", zegt 't Hart. Volgens hem kopen een kleine 250.000 mensen doorgaans e-sigaretten en vloeistoffen met smaakjes via een vapewinkel of tabakszaak. De voorzitter denkt dat zo'n beetje al deze mensen wel extra producten inslaan.

Vanaf 1 januari 2024 mogen verkopers van e-sigaretten geen vapes en vloeistoffen met smaakjes meer aanbieden, zoals perzik, mango en mint. Alleen producten met de smaak van tabak zijn dan nog toegestaan. De overheid stelt dit smaakjesverbod in om te voorkomen dat jongeren e-sigaretten kunnen kopen met een fruitsmaakje en daarna overstappen op gewone sigaretten.

Wegwerpvapes

't Hart denkt dat de maatregel juist averechts kan werken. Wie eerder gewone sigaretten heeft gerookt en daarna overging op e-sigaretten zou hierdoor in de verleiding kunnen komen om weer naar sigaretten terug te grijpen. Ook verwacht hij dat het smaakjesverbod jongeren juist niet zal treffen. "De jeugd zegt zich geen zorgen te maken. Die koopt vaak online wegwerpvapes vanuit China."

Oudere gebruikers van e-sigaretten doen hun aankopen in aanloop naar het verbod vaker via buitenlandse webwinkels uit Frankrijk en Spanje of over de grens in België en Duitsland, stelt 't Hart verder. "Een klant heeft in België een nieuwe winkel geopend en ziet mensen uit Utrecht en Den Haag." Hoeveel mensen vapespullen over de grens kopen, weet hij niet.

Nicotine

Afgelopen april begon de Esigbond een rechtszaak tegen de Nederlandse Staat om het smaakjesverbod. De branchevereniging wil niet dat er een verbod komt. 't Hart verwacht aankomende zomer de uitspraak in deze bodemprocedure.

Ook e-sigaretten zijn volgens het RIVM ongezond. In de damp van vapes zitten namelijk vaak schadelijke stoffen zoals nicotine. Mensen die de damp van vapes inademen kunnen op die manier hun luchtwegen beschadigen en hebben meer kans om kanker te krijgen, net als bij het inademen van sigarettenrook.

Meer uit Financieel

ECB beoordeelt effect wisselkoers euro op prijzen in maart

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) beoordeelt de effecten van de recente stijging van de euro op de groei van de consumentenprijzen in haar kwartaalprognoses die in maart worden verwacht. Dat zei ECB-bestuurslid Piero Cipollone tegen het Cypriotische nieuwsagentschap CNA.

9 uur geleden
Concurrent Novo Nordisk stopt met verkoop namaakversie afslankpil

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.

12 uur geleden
Topman Washington Post vertrekt na groot banenverlies bij krant

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.

14 uur geleden
Batterijbedrijf ACC schrapt plannen voor bouw Europese fabrieken

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.

1 dag geleden
Recordaantal passagiers op Belgische luchthavens in 2025

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.

1 dag geleden
Saudische delegatie in Syrië om te praten over economie

DAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.

1 dag geleden
Duitse metaalelektro-industrie: 2025 was verschrikkelijk jaar

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.

1 dag geleden