Branche: hout blijft duur door gevolgen coronapandemie
TILBURG (ANP) - De prijs van hout blijft de komende drie maanden hoog en zal op korte termijn ook niet dalen, meldt brancheorganisatie EPV. Dat komt onder meer door problemen die voortvloeien uit de coronapandemie, zoals transportproblemen. Ook zorgt de vakantieperiode voor het tijdelijk stilliggen van zagerijen. Die hadden door de virusuitbraak al een lage voorraad, en kunnen deze nog niet snel genoeg aanvullen.
Ook is de productiecapaciteit in de zagerijsector nog steeds te beperkt ten opzichte van de hoeveelheid orders die binnenkomt. Dit wordt het komende kwartaal zeker nog niet ingelopen, voorspelt de EPV, die producenten, handelaren en reparateurs van houten verpakkingen zoals pallets, kisten en kratten vertegenwoordigt.
Ook is het transport een probleem door het tekort aan vrachtwagens en containers. Daardoor is het vervoer van het hout "extreem duur". Dan is er nog de vraag naar hout vanuit China. De transportproblemen temperen die vraag nu nog enigszins, maar op het moment dat het hout weer goed vervoerd kan worden, denkt de brancheorganisatie dat daardoor de druk op de Europese houtmarkt alleen maar zal toenemen. De Nederlandse houtverwerkende industrie haalt haar hout grotendeels uit Europese productiebossen.
Aanbieders van hout houden zich door de problemen niet meer aan de afspraken met inkooporganisaties, wat gevolgen heeft voor de prijzen, signaleert de EPV verder. De meerderheid van de aanbieders hanteert momenteel maand- of dagprijzen in plaats van de gebruikelijke afspraken per kwartaal. Daardoor krijgen houtinkopers te maken met tussentijdse prijsverhogingen. Op korte termijn zullen deze prijsstijgingen ook niet verdwijnen, denkt de EPV, onder meer vanwege de aantrekkende economie, grote bouwprojecten die blijven doorgaan en het groeiende gebruik van hout in de bouw.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
35 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
10 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
10 uur geleden