Brabantse coalitie presenteert vrijdag akkoord en gedeputeerden
DEN BOSCH (ANP) - De zes partijen die in de provincie Noord-Brabant een coalitieakkoord hebben bereikt, presenteren vrijdag hun plannen en de kandidaat-gedeputeerden. Eind vorige week maakten VVD, GroenLinks, PvdA, SP, D66 en Lokaal Brabant bekend dat ze eruit zijn. Verschillende coalitiepartijen moesten het bereikte akkoord nog wel voorleggen aan hun achterban.
Nu die partijen goedkeuring hebben gekregen van hun achterban, kunnen ze het coalitieakkoord met de titel 'Samen maken we Brabant!' presenteren. Dat gebeurt vrijdagochtend op het provinciehuis in Den Bosch. Het college gaat bestaan uit zeven gedeputeerden. De VVD levert er twee, de andere vijf partijen elk één. Het is de bedoeling dat het nieuwe college volgende week vrijdag wordt geïnstalleerd, na een debat in de Provinciale Staten over het akkoord.
Noord-Brabant is de laatste provincie die na de verkiezingen van 15 maart een coalitie heeft. In alle andere provincies werd al voor het zomerreces een coalitie gevormd.
BBB
De BBB is met 11 van de 55 zetels weliswaar de grootste partij in de Brabantse Staten, maar moet wel de oppositie in. De BBB zou in eerste instantie wel plaatsnemen in de coalitie. In juni was al sprake van een Brabants akkoord, maar de BBB stelde daarna nog zo veel extra eisen dat de andere partijen het vertrouwen opzegden en zonder de verkiezingswinnaar verder praatten.
Onder leiding van de formateurs Bert Pauli (VVD) en Erik van Merrienboer (PvdA), beiden voormalige Brabantse gedeputeerden, gingen VVD, GroenLinks en PvdA in gesprek met SP, D66 en Lokaal Brabant. Die zes partijen wisten elkaar wel te vinden in een bestuursakkoord. Samen hebben ze 28 zetels in de Staten.
Kandidaat-gedeputeerden
De kandidaat-gedeputeerden van de VVD zijn Martijn van Gruijthuijsen en Wilma Dirken. Van Gruijthuijsen begint aan zijn tweede periode als gedeputeerde. Dat geldt ook voor Hagar Roijackers (GroenLinks) en Stijn Smeulders (PvdA). De SP heeft Jos van der Horst naar voren geschoven, Saskia Boelema is namens D66 de beoogde gedeputeerde en van Lokaal Brabant gaat fractievoorzitter Marc Oudenhoven het college in.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.
1 dag geleden