Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brabantse coalitie presenteert vrijdag akkoord en gedeputeerden

Brabantse coalitie presenteert vrijdag akkoord en gedeputeerden

DEN BOSCH (ANP) - De zes partijen die in de provincie Noord-Brabant een coalitieakkoord hebben bereikt, presenteren vrijdag hun plannen en de kandidaat-gedeputeerden. Eind vorige week maakten VVD, GroenLinks, PvdA, SP, D66 en Lokaal Brabant bekend dat ze eruit zijn. Verschillende coalitiepartijen moesten het bereikte akkoord nog wel voorleggen aan hun achterban.

Nu die partijen goedkeuring hebben gekregen van hun achterban, kunnen ze het coalitieakkoord met de titel 'Samen maken we Brabant!' presenteren. Dat gebeurt vrijdagochtend op het provinciehuis in Den Bosch. Het college gaat bestaan uit zeven gedeputeerden. De VVD levert er twee, de andere vijf partijen elk één. Het is de bedoeling dat het nieuwe college volgende week vrijdag wordt geïnstalleerd, na een debat in de Provinciale Staten over het akkoord.

Noord-Brabant is de laatste provincie die na de verkiezingen van 15 maart een coalitie heeft. In alle andere provincies werd al voor het zomerreces een coalitie gevormd.

BBB

De BBB is met 11 van de 55 zetels weliswaar de grootste partij in de Brabantse Staten, maar moet wel de oppositie in. De BBB zou in eerste instantie wel plaatsnemen in de coalitie. In juni was al sprake van een Brabants akkoord, maar de BBB stelde daarna nog zo veel extra eisen dat de andere partijen het vertrouwen opzegden en zonder de verkiezingswinnaar verder praatten.

Onder leiding van de formateurs Bert Pauli (VVD) en Erik van Merrienboer (PvdA), beiden voormalige Brabantse gedeputeerden, gingen VVD, GroenLinks en PvdA in gesprek met SP, D66 en Lokaal Brabant. Die zes partijen wisten elkaar wel te vinden in een bestuursakkoord. Samen hebben ze 28 zetels in de Staten.

Kandidaat-gedeputeerden

De kandidaat-gedeputeerden van de VVD zijn Martijn van Gruijthuijsen en Wilma Dirken. Van Gruijthuijsen begint aan zijn tweede periode als gedeputeerde. Dat geldt ook voor Hagar Roijackers (GroenLinks) en Stijn Smeulders (PvdA). De SP heeft Jos van der Horst naar voren geschoven, Saskia Boelema is namens D66 de beoogde gedeputeerde en van Lokaal Brabant gaat fractievoorzitter Marc Oudenhoven het college in.

Meer uit Politiek

Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

1 uur geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

2 uur geleden
Stembureaus Gorinchem dicht, tellen begint

GORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.

3 uur geleden
Europarlementariërs willen hogere straffen voor antisemitisme

STRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.

4 uur geleden
FME pleit voor meer energiesteun nu Brussel meer hulp toestaat

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.

8 uur geleden
Halsema vindt dat regering excuses aan Molukkers moet maken

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse regering zou excuses moeten maken aan de duizenden Molukse ex-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL) en hun gezinnen die in de jaren vijftig gedwongen naar Nederland kwamen. Dat zou "een betekenisvol gebaar" zijn, zeker nu de eerste generatie Molukkers nog in leven is. Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema woensdag bij een herdenking van de aankomst van ruim 4000 Molukkers in Amsterdam, 75 jaar geleden.

9 uur geleden
Advies Aboutaleb: hervat onderhandelingen Hart voor Den Haag, D66

DEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag zou toch weer met D66 moeten onderhandelen over een coalitie in de hofstad. Dat adviseert Ahmed Aboutaleb dinsdag in zijn eindverslag als verkenner.

1 dag geleden