BP profiteert van gashandel en beloont aandeelhouders
LONDEN (ANP) - Olie- en gasmaatschappij BP heeft in het derde kwartaal goede zaken gedaan met de handel in gas. Daardoor lag de aangepaste winst bijna even hoog als in de voorgaande meetperiode, toen het Britse concern de beste resultaten in veertien jaar tijd boekte. Net als concurrenten Shell en TotalEnergies profiteert het bedrijf nog steeds van de sterke stijging van de olie- en gasprijzen als gevolg van de oorlog in Oekraïne.
BP meldde dat de onderliggende winst, die volgens het bedrijf zelf het beste de prestaties weergeeft, uitkwam op bijna 8,2 miljard dollar. Dat is bijna tweeënhalf keer zoveel als een jaar eerder en meer dan de 6,1 miljard dollar winst die analisten in doorsnee hadden verwacht. De goede resultaten van de handelstak maakte lagere marges op geraffineerde producten grotendeels goed, meldt BP.
Aandeelhouders profiteren flink van die goede resultaten, want BP gaat voor nog eens 2,5 miljard dollar eigen aandelen inkopen waardoor de overgebleven stukken meer waard worden. In heel 2022 besteedt BP zo'n 8,5 miljard dollar aan dit soort inkoopprogramma's.
Extra belasten
De hoge winsten en beloningen voor aandeelhouders zijn voor politici een extra argument om olie- en gasmaatschappijen extra te belasten, om met de opbrengst huishoudens te compenseren voor hun opgelopen energierekening. Onlangs eiste de Amerikaanse president Joe Biden uitleg van oliemaatschappijen over de hoge benzineprijzen in de VS.
BP gebruikt de hoge winsten ook voor investeringen in energiebronnen die minder CO2-uitstoot zouden veroorzaken. Zo kocht het bedrijf vorige maand Archaea Energy, dat biogas produceert, voor 4,1 miljard dollar.
Meer uit Financieel
HORLEY (ANP/AFP) - De Londense luchthaven Gatwick kampt zondag midden in de drukke zomerperiode met een storing in de watervoorziening. Naar verluidt werken toiletten niet en zijn restaurants gesloten op de op een na drukste luchthaven van Groot-Brittannië.
9 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De topman van het Italiaanse UniCredit heeft gezegd dat hij ruimte ziet voor een akkoord over de overname van het Duitse Commerzbank, waar de bank op aanstuurt. Daarmee toont hij zich optimistisch dat de gesprekken met de Duitse regering en andere betrokken partijen kunnen leiden tot een deal, nu de besprekingen worden hervat.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India stelt dat handelsoverleg met de Verenigde Staten ervoor heeft gezorgd dat het land in de "onderste categorie" is geplaatst wat betreft de nieuwste importheffingen van de regering-Trump. Hierdoor behoudt het land een voordeel voor belangrijke exportproducten.
12 uur geledenFARNBOROUGH (ANP) - De grootste defensiebedrijven van de wereld hebben dit jaar een recordbedrag geïnvesteerd in militaire start-ups, in een poging zich aan te passen aan het snel veranderende karakter van moderne oorlogsvoering. Dat schrijft de Financial Times (FT) op basis van gegevens van bedrijfsanalysebureau Dealroom.
14 uur geledenCANBERRA (ANP/BLOOMBERG) - De Australische premier Anthony Albanese heeft gezegd dat hij direct een beroep zal doen op de Amerikaanse president Donald Trump vanwege de nieuwe importheffingen die vanuit Washington zijn aangekondigd. Hij noemde deze tarieven onterecht.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland verlengt het verbod op de export van benzine tot het einde van dit jaar. Het Russische exportverbod op diesel wordt opgeheven "als de markt herstelt", meldt het Russische persbureau Interfax op basis van uitspraken van vicepremier Alexander Novak.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - VodafoneZiggo is na de hack bij Odido "niet actief gaan jagen" op klanten van dat telecombedrijf. Dat zegt financieel topman Ritchy Drost van VodafoneZiggo in een interview in Het Financieele Dagblad.
1 dag geleden