Boze reacties op intrekken plan voor minder bestrijdingsmiddelen
BRUSSEL (ANP) - Organisaties die zich inzetten voor voedselveiligheid en natuurbescherming reageren verontwaardigd op de intrekking van een EU-plan dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen moest verminderen. Foodwatch vindt dat de Europese Commissie is gezwicht voor de "lobby van de agro-industrie om elke duurzame progressie te blokkeren". Pesticide Action Network (PAN) Europe noemt het "een zwarte dag voor gezondheid en biodiversiteit".
Commissievoorzitter Ursula von der Leyen kondigde dinsdag aan dat het voorstel definitief van tafel gaat. Het is volgens haar "een symbool van polarisatie" geworden, zei ze in het Europees Parlement, terwijl buiten boeren met tractoren protesteerden. Al voor de huidige boerenprotesten hadden de Europese christendemocraten zich ingespannen om de plannen sterk af te zwakken. Zij zijn blij met de intrekking en noemen het tevens een "eerste goed signaal dat de commissie met boeren zal samenwerken om klimaatverandering te tackelen, in plaats van hen tegen te werken".
Voedselwaakhond Foodwatch zegt ook achter de boeren te staan. De organisatie "begrijpt dat zij het gevoel hebben in de knel te zitten met scherpere pesticidenwetgeving", maar noemt het doorgaan met het huidige pesticidengebruik "niet de oplossing". Volgens Foodwatch is het voor de volksgezondheid, natuur én voedselzekerheid belangrijk om het gebruik van bestrijdingsmiddelen te verlagen. "Hoe langer we wachten, hoe meer problemen we veroorzaken."
Slachtoffers
PAN Europe noemt boeren en hun families "de eerste slachtoffers van pesticidengebruik", omdat zij er het meeste aan worden blootgesteld. Daarnaast stelt de organisatie dat pesticiden "wateren vervuilen, onze gezondheid schaden en de biodiversiteit waar wij afhankelijk van zijn vernietigen". Niks doen is "geen optie", vindt het netwerk van honderden Europese organisaties.
Het voorstel voorzag aanvankelijk in het halveren van pesticidengebruik tegen 2030. De groene fractie noemt de intrekking "teleurstellend", maar kondigt aan te blijven werken aan de plannen. Ze noemen het daarbij belangrijk om boeren die minder bestrijdingsmiddelen gebruiken financieel te ondersteunen.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - AI-bedrijf Anthropic heeft maandag een openbare aanvraag voor een beursnotering aan Wall Street ingediend. Eerder deed het bedrijf achter chatbot Claude al een vertrouwelijke aanvraag, waardoor toezichthouders al een voorlopige beoordeling hebben kunnen maken. De beursgang volgt waarschijnlijk nog dit jaar en kan de grootste ooit worden. Anthropic had zijn beursplannen eerder uitgesteld.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag positief begonnen, na de koersverliezen afgelopen week. De beurshandel staat deze week vooral in het teken van het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank, dat woensdag op het programma staat. Ook komen deze week grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Amazon en Intel met kwartaalcijfers. Die cijfers bieden mogelijk meer duidelijkheid of de miljardeninvesteringen in AI ook resultaten opleveren.
50 minuten geledenSÃO PAULO (ANP) - De aandelenbeurs in Brazilië is maandag hard onderuitgegaan na de onverwachte verkiezingswinst van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva. Beleggers rekenden de afgelopen weken op meer begrotingsdiscipline van de overheid bij winst van de radicaal-rechtse Flávio Bolsonaro. Na Bolsonaro's winst in de eerste ronde gingen de aandelenkoersen nog flink omhoog.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een plan van het Chinese Temu geaccepteerd waarmee de webwinkel de verkoop van illegale producten tegen wil gaan. Temu kreeg in mei een boete van 200 miljoen euro opgelegd van Brussel, omdat het te weinig deed om de verkoop van illegale producten van het platform te weren.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Europeanen hebben afgelopen kwartaal voor het eerst vaker een Chinese auto aangeschaft dan een Japanse. De populariteit van de vaak elektrische of hybride voertuigen uit China verdubbelde van juli tot en met september grofweg tot een marktaandeel van bijna 13 procent. Japanse merken, zoals Toyota en Nissan, bleven steken op net geen 12 procent.
3 uur geledenWOLFSBURG (ANP/DPA) - Daniela Cavallo, voorzitter van de ondernemingsraad van de Volkswagen Group, heeft scherpe kritiek geuit op het optreden van Audi-topman Gernot Döllner tijdens een verkiezingsbijeenkomst van Donald Trump. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs is maandagochtend op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs gestegen tot meer dan 97 euro per megawattuur. Net als ruwe olie is aardgas de afgelopen tijd fors duurder geworden door het escalerende geweld in het Midden-Oosten.
6 uur geleden