Boze boeren blokkeren wegen in Praag
PRAAG (ANP/DPA) - Boeren hebben met honderden landbouwvoertuigen actie gevoerd in de Tsjechische hoofdstad Praag. Honderden demonstranten verzamelden zich bij het ministerie van Landbouw. Zij scandeerden onder meer "schande" en "stap op".
De actievoerders zijn boos op de regering van premier Petr Fiala: ze eisen meer subsidie en minder bureaucratie. Boeren hadden spandoeken meegenomen met oproepen om de "stervende" landbouwsector te redden en teksten als "stop de bureaucratische terreur". Ze hebben onder meer kritiek op Europese regelgeving.
Hoewel ook straten werden geblokkeerd, bleef grootschalige verkeerschaos uit in Praag. De autoriteiten hadden forenzen opgeroepen om met het openbaar vervoer naar hun werk te komen. Minister van Landbouw Marek Výborný zei tegen Tsjechische media dat hij liever serieuze onderhandelingen zag dan acties die het openbaar leven in de stad platleggen.
Kritiek
De Tsjechische premier Fiala haalde op berichtenplatform X uit naar de demonstranten in Praag. Hij zei dat de actie weinig te maken had met de strijd om betere omstandigheden voor boeren af te dwingen. Sommige organisatoren zijn volgens de regeringschef pro-Russische of zouden een politieke agenda hebben.
Ook op andere plaatsen in Europa zijn boeren dit jaar de straat op gegaan. Er waren acties in landen zoals in Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië, Polen, België en Nederland.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
6 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
8 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
8 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
10 uur geleden