Boze boeren blokkeren wegen in Praag
PRAAG (ANP/DPA) - Boeren hebben met honderden landbouwvoertuigen actie gevoerd in de Tsjechische hoofdstad Praag. Honderden demonstranten verzamelden zich bij het ministerie van Landbouw. Zij scandeerden onder meer "schande" en "stap op".
De actievoerders zijn boos op de regering van premier Petr Fiala: ze eisen meer subsidie en minder bureaucratie. Boeren hadden spandoeken meegenomen met oproepen om de "stervende" landbouwsector te redden en teksten als "stop de bureaucratische terreur". Ze hebben onder meer kritiek op Europese regelgeving.
Hoewel ook straten werden geblokkeerd, bleef grootschalige verkeerschaos uit in Praag. De autoriteiten hadden forenzen opgeroepen om met het openbaar vervoer naar hun werk te komen. Minister van Landbouw Marek Výborný zei tegen Tsjechische media dat hij liever serieuze onderhandelingen zag dan acties die het openbaar leven in de stad platleggen.
Kritiek
De Tsjechische premier Fiala haalde op berichtenplatform X uit naar de demonstranten in Praag. Hij zei dat de actie weinig te maken had met de strijd om betere omstandigheden voor boeren af te dwingen. Sommige organisatoren zijn volgens de regeringschef pro-Russische of zouden een politieke agenda hebben.
Ook op andere plaatsen in Europa zijn boeren dit jaar de straat op gegaan. Er waren acties in landen zoals in Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië, Polen, België en Nederland.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
50 minuten geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
4 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump houdt vast aan zijn maritieme blokkade van Iran. Dat meldt hij op sociale media nadat Iran had aangekondigd dat commerciële schepen weer door de Straat van Hormuz kunnen varen. Trump schrijft dat de Amerikaanse blokkade "volledig van kracht blijft" tot de "transactie" met Iran voor "100 procent" is voltooid.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opgetogen gereageerd op de aankondiging van Iran over het openen van de Straat van Hormuz. Hij deed dat in een bericht op zijn platform Truth Social.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran opent volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gedurende het bestand de Straat van Hormuz voor alle commerciële scheepvaart. Iran had de straat afgesloten voor schepen van vijandelijke staten.
5 uur geleden