Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bovengemiddeld veel geweld tegen hulpverleners bij jaarwisseling

Bovengemiddeld veel geweld tegen hulpverleners bij jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - Bij de afgelopen jaarwisseling zijn 121 incidenten geregistreerd van geweld tegen politiemensen of andere publieke dienstverleners, meldt het kabinet in een Kamerbrief. Dat zijn zeventien incidenten meer dan gemiddeld bij de afgelopen vier jaarwisselingen.

Bovendien lag ook het aantal politiemensen dat slachtoffer werd bij deze incidenten veel hoger dan voorgaande jaren. Afgelopen jaarwisseling ging het om 295 slachtoffers, 105 meer dan het vierjarig gemiddelde. Daarnaast werden 49 andere hulpverleners slachtoffer, een verdubbeling ten opzichte van het gemiddelde.

Het geweld tegen hulpverleners "blijft zeer problematisch", schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) op X. "Deze geweldsuitbarstingen zijn een diepgeworteld maatschappelijk probleem. Niet alleen justitie en politie, maar de hele samenleving heeft een rol om dit uit te roeien."

245 aanhoudingen

Het aantal aanhoudingen rond oud en nieuw lag juist 11 procent lager dan gemiddeld en kwam uit op 245. Zo was ook een daling te zien van het aantal geregistreerde incidenten van 19 procent. Het aantal gevallen van zware mishandeling of bedreiging is wel toegenomen, met 2,8 procent.

120 opgepakte verdachten zijn door de politie overgedragen aan het Openbaar Ministerie voor verder onderzoek. Dat zijn er minder dan vorig jaar, toen waren het er 156. In 68 zaken ging het volgens het OM om geweld tegen mensen, waarvan 36 keer tegen hulpverleners. Volgens procureur-generaal Sue Preenen zijn het er dan wel minder, "maar het zijn er nog altijd veel te veel". "Het OM blijft daarom prioriteit geven aan de opsporing en vervolging van verdachten die geweld tegen hulpverleners gebruiken", zegt ze.

Knol: politiepersoneel 'moedeloos'

Korpschef Janny Knol van de Nationale Politie zegt te begrijpen dat politiemensen "moedeloos worden" van deze cijfers. "Elk jaar weer noemen we geweld tegen hulpverleners onacceptabel. Elk jaar worden verdachten aangehouden en vervolgd. Maar het geweld houdt niet op", zegt ze in een verklaring. "Dat gebeurt pas als de mensen die geweld tegen ons gebruiken bij zinnen komen. Als zij inzien hoe absurd het is om hulpverleners te belagen en welke risico's hun gedrag met zich meebrengt. Of als zij daar door hun directe omgeving op worden aangesproken." Knol vindt dat "we echt de verkeerde kant opgaan" en pleit voor een landelijk vuurwerkverbod. De politie vraagt daar al jaren om.

Meer uit Binnenland

Deel Friese politiek pleit voor financiële steun zeehondenopvang

LEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.

7 minuten geleden
Aanpassingen box 3 zijn niet verantwoord, oordeelt Raad van State

DEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".

1 uur geleden
Aangifte longarts De Kanter en advocaat Ficq tegen Philip Morris

AMSTERDAM (ANP) - Longarts Wanda de Kanter doet met haar antirookstichting opnieuw aangifte tegen Philip Morris. Stichting Rookpreventie Jeugd beschuldigt de tabaksfabrikant van misleiding rond zijn elektronische sigaret voor verhitte tabak.

3 uur geleden
Nieuwe reizigerstunnel Brittenpassage Amsterdam-Zuid geopend

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Zuid is zondag de nieuwe reizigerstunnel de Brittenpassage in gebruik genomen. Deze tunnel was nodig vanwege het groeiend aantal reizigers dat dagelijks station Zuid aandoet. De nieuwe passage is 17,5 meter breed en 4 meter hoog en heeft nieuwe liften, roltrappen en winkels.

18 uur geleden
Neergeschoten verdachte na overval Rotterdam-Zuid is Schiedammer

ROTTERDAM (ANP) - De verdachte die zaterdagmiddag na een gewelddadige overval in Rotterdam-Zuid door de politie werd neergeschoten, is een 28-jarige Schiedammer. De andere aangehouden verdachte is een 29-jarige man zonder vaste woonplaats, meldt de politie, die op zoek is naar meer verdachten.

19 uur geleden
Zes minderjarigen migrantenboot naar Ter Apel, één asielaanvraag

CADZAND (ANP) - Van de 38 opvarenden op de migrantenboot, die zaterdag aan land werd gebracht in Cadzand, waren er zes minderjarig. Zij zijn overgebracht naar Ter Apel, laat de marechaussee weten. Een meerderjarige opvarende heeft asiel aangevraagd, de overige mannen doorlopen de vreemdelingenprocedure. Voor hen wordt opvang geregeld.

20 uur geleden
Politie herleidde één geweldsoproep tot individu

DEN HAAG (ANP) - In één geval is het de politie gelukt om vóór afgelopen weekend een online oproep tot geweld te linken aan een individu, zegt een woordvoerder van de korpsleiding in reactie op de Gen Z-protesten van zaterdag. Het ging volgens hem om een jongen van 16 jaar uit het zuidwesten van het land, die met naam en toenaam opriep tot geweld.

21 uur geleden