Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bovengemiddeld veel geweld tegen hulpverleners bij jaarwisseling

Bovengemiddeld veel geweld tegen hulpverleners bij jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - Bij de afgelopen jaarwisseling zijn 121 incidenten geregistreerd van geweld tegen politiemensen of andere publieke dienstverleners, meldt het kabinet in een Kamerbrief. Dat zijn zeventien incidenten meer dan gemiddeld bij de afgelopen vier jaarwisselingen.

Bovendien lag ook het aantal politiemensen dat slachtoffer werd bij deze incidenten veel hoger dan voorgaande jaren. Afgelopen jaarwisseling ging het om 295 slachtoffers, 105 meer dan het vierjarig gemiddelde. Daarnaast werden 49 andere hulpverleners slachtoffer, een verdubbeling ten opzichte van het gemiddelde.

Het geweld tegen hulpverleners "blijft zeer problematisch", schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) op X. "Deze geweldsuitbarstingen zijn een diepgeworteld maatschappelijk probleem. Niet alleen justitie en politie, maar de hele samenleving heeft een rol om dit uit te roeien."

245 aanhoudingen

Het aantal aanhoudingen rond oud en nieuw lag juist 11 procent lager dan gemiddeld en kwam uit op 245. Zo was ook een daling te zien van het aantal geregistreerde incidenten van 19 procent. Het aantal gevallen van zware mishandeling of bedreiging is wel toegenomen, met 2,8 procent.

120 opgepakte verdachten zijn door de politie overgedragen aan het Openbaar Ministerie voor verder onderzoek. Dat zijn er minder dan vorig jaar, toen waren het er 156. In 68 zaken ging het volgens het OM om geweld tegen mensen, waarvan 36 keer tegen hulpverleners. Volgens procureur-generaal Sue Preenen zijn het er dan wel minder, "maar het zijn er nog altijd veel te veel". "Het OM blijft daarom prioriteit geven aan de opsporing en vervolging van verdachten die geweld tegen hulpverleners gebruiken", zegt ze.

Knol: politiepersoneel 'moedeloos'

Korpschef Janny Knol van de Nationale Politie zegt te begrijpen dat politiemensen "moedeloos worden" van deze cijfers. "Elk jaar weer noemen we geweld tegen hulpverleners onacceptabel. Elk jaar worden verdachten aangehouden en vervolgd. Maar het geweld houdt niet op", zegt ze in een verklaring. "Dat gebeurt pas als de mensen die geweld tegen ons gebruiken bij zinnen komen. Als zij inzien hoe absurd het is om hulpverleners te belagen en welke risico's hun gedrag met zich meebrengt. Of als zij daar door hun directe omgeving op worden aangesproken." Knol vindt dat "we echt de verkeerde kant opgaan" en pleit voor een landelijk vuurwerkverbod. De politie vraagt daar al jaren om.

Meer uit Binnenland

Kantonregering wenst slachtoffers Nederlands busongeluk sterkte

SUSCH (ANP) - De kantonregering van het Zwitserse Graubünden wenst de slachtoffers en naasten van het busongeluk nabij Susch van donderdag veel sterkte toe. In een verklaring zegt het kantonbestuur te hopen op een "snel en volledig" herstel van de gewonden. Tijdens een overleg met de Zwitserse vicepremier Ignazio Cassis zal vrijdag een minuut stilte in acht worden genomen, aldus de verklaring.

9 minuten geleden
Voor derde keer in korte tijd explosie bij restaurant Zeewolde

ZEEWOLDE (ANP) - Bij een restaurant aan het Flevoplein in Zeewolde heeft vrijdagochtend rond 06.15 uur een explosie plaatsgevonden. Dat is de derde keer in korte tijd. Op 25 augustus en 9 september vonden er ook al explosies plaats bij hetzelfde pand.

10 minuten geleden
Oad doet geen uitspraken over fatale busreis en reizigers

ENTER (ANP) - Reisorganisatie Oad doet geen uitspraken over de busreis van het bedrijf waarbij bij een ongeluk vijf personen omkwamen. De woordvoerder zegt om privacyredenen niets te kunnen zeggen over deelnemers aan de reis of over het eerdere verloop van de reis. Door het ongeluk in het Zwitserse kanton Graubünden raakten ook veertig personen gewond.

1 uur geleden
Provincies ondertekenen ook afspraken over gewasbescherming

DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben zich ook geschaard achter de afspraken die staatssecretaris Silvio Erkens twee maanden geleden met zeven organisaties maakte over het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. De provincies ontbraken toen in juli een convenant werd ondertekend, hoewel ze wel betrokken waren bij de totstandkoming daarvan. Volgens een woordvoerder van het Interprovinciaal Overleg (IPO) moesten alle provinciale colleges nog een besluit nemen over de afspraken.

1 uur geleden
Onderzoek OM Limburg naar 2 politiemensen om computervredebreuk

MAASTRICHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie in Limburg heeft een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar twee medewerkers van de politie van de eenheid Limburg op verdenking van huisvredebreuk.

1 uur geleden
Verdachte (60) doodsteken 21-jarige: het was zelfverdediging

ROTTERDAM (ANP) - De 60-jarige Edgar L., verdacht van het doodsteken van de 21-jarige Kalilu in een woning aan de Nijhoffstraat in Zwijndrecht, zegt dat hij uit zelfverdediging heeft gehandeld. Dat bleek vrijdag tijdens de eerste inleidende zitting in de strafzaak tegen de man bij de rechtbank in Rotterdam.

2 uur geleden
Koningspaar leeft mee met slachtoffers busongeluk Zwitserland

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben hun medeleven betuigd aan de slachtoffers en nabestaanden van het busongeluk in Zwitserland. "Ons hart gaat uit naar de nabestaanden, naar iedereen die nu in angst verkeert om het lot van dierbaren en naar de gewonden", schrijft het koningspaar op sociale media. "Wij voelen ons met u verbonden bij deze grote tragedie."

2 uur geleden