Bovengemiddeld veel geweld tegen hulpverleners bij jaarwisseling
DEN HAAG (ANP) - Bij de afgelopen jaarwisseling zijn 121 incidenten geregistreerd van geweld tegen politiemensen of andere publieke dienstverleners, meldt het kabinet in een Kamerbrief. Dat zijn zeventien incidenten meer dan gemiddeld bij de afgelopen vier jaarwisselingen.
Bovendien lag ook het aantal politiemensen dat slachtoffer werd bij deze incidenten veel hoger dan voorgaande jaren. Afgelopen jaarwisseling ging het om 295 slachtoffers, 105 meer dan het vierjarig gemiddelde. Daarnaast werden 49 andere hulpverleners slachtoffer, een verdubbeling ten opzichte van het gemiddelde.
Het geweld tegen hulpverleners "blijft zeer problematisch", schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) op X. "Deze geweldsuitbarstingen zijn een diepgeworteld maatschappelijk probleem. Niet alleen justitie en politie, maar de hele samenleving heeft een rol om dit uit te roeien."
245 aanhoudingen
Het aantal aanhoudingen rond oud en nieuw lag juist 11 procent lager dan gemiddeld en kwam uit op 245. Zo was ook een daling te zien van het aantal geregistreerde incidenten van 19 procent. Het aantal gevallen van zware mishandeling of bedreiging is wel toegenomen, met 2,8 procent.
120 opgepakte verdachten zijn door de politie overgedragen aan het Openbaar Ministerie voor verder onderzoek. Dat zijn er minder dan vorig jaar, toen waren het er 156. In 68 zaken ging het volgens het OM om geweld tegen mensen, waarvan 36 keer tegen hulpverleners. Volgens procureur-generaal Sue Preenen zijn het er dan wel minder, "maar het zijn er nog altijd veel te veel". "Het OM blijft daarom prioriteit geven aan de opsporing en vervolging van verdachten die geweld tegen hulpverleners gebruiken", zegt ze.
Knol: politiepersoneel 'moedeloos'
Korpschef Janny Knol van de Nationale Politie zegt te begrijpen dat politiemensen "moedeloos worden" van deze cijfers. "Elk jaar weer noemen we geweld tegen hulpverleners onacceptabel. Elk jaar worden verdachten aangehouden en vervolgd. Maar het geweld houdt niet op", zegt ze in een verklaring. "Dat gebeurt pas als de mensen die geweld tegen ons gebruiken bij zinnen komen. Als zij inzien hoe absurd het is om hulpverleners te belagen en welke risico's hun gedrag met zich meebrengt. Of als zij daar door hun directe omgeving op worden aangesproken." Knol vindt dat "we echt de verkeerde kant opgaan" en pleit voor een landelijk vuurwerkverbod. De politie vraagt daar al jaren om.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - In de In de Betouwstraat in het Gelderse Nijmegen is in de nacht van zondag op maandag een verdacht pakketje aangetroffen. De straat is daarom afgezet en een horecagelegenheid werd ontruimd.
1 uur geledenOBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.
4 uur geledenHOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.
8 uur geledenDEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
13 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
15 uur geleden