Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bouwsector wil dat kabinet van bovenaf bouwlocaties aanwijst

Bouwsector wil dat kabinet van bovenaf bouwlocaties aanwijst

ZOETERMEER (ANP) - Bouwbedrijven willen dat het nieuwe kabinet in actie komt door indien nodig van bovenaf nieuwe bouwlocaties aan te wijzen. "Gemeenten en provincies steggelen soms al jaren over het aanwijzen van locaties. Als ze er niet uitkomen moet een minister tussenbeide komen en zijn autoriteit gebruiken om een knoop door te hakken", zegt voorzitter Arno Visser van brancheorganisatie Bouwend Nederland in gesprek met het ANP.

Het stoort de sector dat eerdere kabinetten in Den Haag telkens met allerlei nieuwe beleidsplannen kwamen, maar dat er van de uitvoering van de ambities voor bijvoorbeeld het oplossen van het woningtekort weinig terecht is gekomen. "Waar we nu behoefte aan hebben is niet een vuistdik regeerakkoord met nieuw beleid, maar een veel dunner plan om eindelijk in te gaan zetten op de uitvoering."

Bekend is dat er in Nederland al tijden minder woningen gebouwd worden dan de regering beoogde. Het streven is om er jaarlijks 100.000 huizen bij te krijgen. Maar dat lukt telkens niet.

Averechts effect

Eerder deze week zei de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli) al dat de politiek veel meer rekening moet houden met de uitvoering als ze beleid maakt voor bijvoorbeeld de bouw of de energietransitie. Volgens de raad stokken projecten in die sectoren onder meer vanwege een tekort aan menskracht en gebrekkige organisatie. Dat is een conclusie die Visser "volledig" onderschrijft.

"Hier moet echt wat aan worden gedaan. Er wordt al jaren beleid gemaakt, maar dat werkt volledig averechts", merkt de bouwvoorman op in reactie op het rapport. Zo schrikken plannen voor nieuwe regels voor de huurmarkt volgens hem investeerders af. "En geld dat beschikbaar is, wordt niet uitgegeven. Bij de overheid werken nu te veel beleidsmedewerkers en te weinig mensen met verstand van uitvoering. Daar moet nu eens verandering in komen."

Waarschuwingen

Den Haag wordt vaker gewaarschuwd voor problemen bij de uitvoering van beleid, zeker met betrekking tot de bouw. Begin vorige maand zei het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) nog dat het huizentekort in Nederland verder dreigt op te lopen als er niet snel actie ondernomen wordt. De afgelopen jaren is zwaar ingezet op subsidies, maar die zijn volgens het kennisinstituut maar beperkt effectief. Het EIB pleitte in plaats daarvan voor een pakket aan structurele maatregelen. Een van de meest kansrijke hierbij is het aanwijzen van kleinschalige woonlocaties in het groen, opperden de kenners.

Meer uit Financieel

Nvidia als eerste beursbedrijf meer dan 4 biljoen dollar waard

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Chipconcern Nvidia heeft woensdag als eerste bedrijf ooit een beurswaarde van meer dan 4 biljoen dollar bereikt. Dat is 4000 miljard dollar. De aandelen van de onderneming zijn de laatste tijd flink in waarde gestegen door de verdere opmars van kunstmatige intelligentie (AI), waarvan Nvidia sterk profiteert.

31 minuten geleden
Wall Street hoger in afwachting van handelsaankondigingen Trump

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag met kleine winsten aan de handel begonnen, terwijl beleggers wachtten op meer nieuws over het handelsbeleid van president Donald Trump. Dat wijst erop dat de financiële markten zich niet van de wijs laten brengen door alle handelsonrust van de afgelopen dagen.

33 minuten geleden
Eurocommissaris kan handelsdeal met VS nog altijd niet garanderen

STRAATSBURG (ANP) - Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) hoopt dat er binnen enkele dagen een handelsakkoord op hoofdlijnen kan worden gesloten tussen de EU en de VS, zei hij woensdag in het Europees Parlement. Toch kon hij niet garanderen dat er een deal komt, al blijft dat de inzet van de Europese Commissie, benadrukte de Eurocommissaris.

1 uur geleden
Bevoorrading supermarkten AH weer op peil, ondanks staking

ZAANDAM (ANP) - De bevoorrading van supermarkten van Albert Heijn in de regio Rotterdam en Den Haag is weer zo goed als op peil. Dat laat een woordvoerster van de supermarktketen weten. In de distributiecentra van de supermarktketen wordt sinds eind vorige maand gestaakt door uitzendkrachten.

1 uur geleden
Polen wil onderzoek naar AI-chatbot Grok van Musk

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse regering wil dat de Europese Unie een onderzoek opent naar xAI van techondernemer Elon Musk. De chatbot Grok van het bedrijf in kunstmatige intelligentie baarde de afgelopen tijd opzien met uitspraken die tot klachten over antisemitisme leidden. Daarnaast beledigde het AI-programma Poolse politici.

1 uur geleden
Lidl moet Intermarché miljoenen betalen om misleidende reclame

PARIJS (ANP/AFP) - Supermarktketen Lidl moet de Franse concurrent Intermarché 43 miljoen euro betalen. Volgens een hof van beroep in Frankrijk heeft het Duitse bedrijf consumenten misleid met tv-reclames. Dat komt neer op oneerlijke concurrentie, aldus de rechter.

3 uur geleden
Europese Commissie wil deal met VS over handel binnen paar dagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil graag binnen enkele dagen een deal met de Verenigde Staten over handelstarieven, hoewel de VS de pauze voor verhoogde importtarieven hebben verlengd naar 1 augustus. Dat laat een woordvoerder van de Europese Commissie woensdag weten.

3 uur geleden