Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bouwsector wacht hardere klap van corona dan van kredietcrisis'

'Bouwsector wacht hardere klap van corona dan van kredietcrisis'

ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse bouwsector wacht een hardere klap van de coronacrisis dan die van de kredietcrisis in 2008, waarschuwt branchevereniging Bouwend Nederland. De lobbyorganisatie verwacht een krimp van de sector van meer dan 5 procent, tegenover de 3,7 procent krimp als gevolg van de bankencrisis die twaalf jaar geleden uitbrak.

"Dat de klap er komt, is duidelijk. De enige vraag is wanneer", laat een woordvoerder van Bouwend Nederland weten. "Onze sector is laat-cyclisch. Dat wil zeggen dat het even duurt voordat de effecten van het economische klimaat ook daadwerkelijk tot de bouw doordringen. Duidelijk is dat de schade heel fors wordt zodra de orders opdrogen." Uit een enquête onder leden van Bouwend Nederland blijkt volgens de zegsman dat 90 procent van de bouwondernemingen verwacht dat zij minder offerteaanvragen gaat krijgen. "Veertig procent verwacht een beroep te moeten doen op het noodfonds voor overbrugging van werkgelegenheid."

Voorlopig draait de bouw volgens Bouwend Nederland nog aardig door. "Dat komt onder meer doordat het werk op de bouwplaatsen door de overheid niet als samenkomst is aangemerkt", aldus de woordvoerder. "Wij en onze leden zijn dan ook constant aan het hameren op de anderhalve meter afstand. Dat moet wel om de sector gaande te houden."

Aannemersfederatie Nederland

Jaco Uittenboogaard, voorzitter van de Aannemersfederatie Nederland (AFNL) laat weten dat ook kleinere en gespecialiseerde aannemers nog niet om werk verlegen zitten, maar dat ook voor hen de vooruitzichten niet fraai zijn. "Veel van onze leden, vooral de gespecialiseerde aannemers, zitten verderop in de keten van de grote projecten. Als de grote bouwbedrijven minder werk krijgen, zullen onze leden dat vroeg of laat ook gaan merken." Vooralsnog krijgt AFNL vooral praktische vragen over bijvoorbeeld vervoer naar de bouwplaats, aldus Uittenboogaard.

Bouwend Nederland en AFNL herhalen een eerdere oproep aan Rijkswaterstaat, provincies en gemeenten om vooral orders op infrastructuur-gebied naar voren te halen om continuïteit voor de bouwsector te helpen verzekeren. "Dat is nu ook opportuun vanwege de rust op de wegen", aldus de AFNL-voorzitter.

Meer uit Financieel

Regering VS wil nog meer belangen in grondstoffenbedrijven

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is van plan nog meer belangen te nemen in bedrijven die actief zijn met belangrijke grondstoffen om zo de afhankelijkheid van China bij die grondstoffen tegen te gaan. Het gaat bijvoorbeeld om zink, kobalt, nikkel, lithium en koper die van groot belang zijn voor de industrie en defensiesector.

1 uur geleden
Amsterdamse AEX sluit licht lager, Philips grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een kleine min gesloten na de plus een dag eerder. Zorgtechnologieconcern Philips was de grootste daler bij de hoofdfondsen op het Damrak en zorgde voor koersdruk op de hoofdindex.

3 uur geleden
Albert Heijn berispt om vage duurzaamheidsclaims zuivelproducten

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn heeft consumenten misleid met vage duurzaamheidsclaims op zuivelverpakkingen van zijn huismerk en moet ze aanpassen. Dat maakte de Reclame Code Commissie (RCC) donderdag bekend na een klacht van Wakker Dier.

3 uur geleden
Salesforce iets hoger op Wall Street na sterke vooruitzichten

NEW YORK (ANP) - Salesforce behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het softwareconcern boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook verhoogde het bedrijf de omzetverwachting voor het hele jaar. Het aandeel Salesforce, dat deel uitmaakt van de Dow-Jonesindex, steeg licht.

6 uur geleden
Schiphol halveert aantal grondafhandelaren in 2027

SCHIPHOL (ANP) - Het duurt tot 2027 voordat het aantal grondafhandelaren op Schiphol is teruggebracht naar drie, in plaats van de huidige zes. Dat maakte de luchthaven bekend bij het begin van de aanbesteding voor bedrijven die verantwoordelijk worden voor de bagageafhandeling en werkzaamheden rond vliegtuigen. Het is al jaren de wens van de politiek en Schiphol om het aantal afhandelaren te beperken.

8 uur geleden
ING: economie groeit door ondanks handelsstrijd en spaarwoede

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie groeit voorlopig door ondanks de handelsstrijd van Donald Trump en andere geopolitieke spanningen, voorspellen economen van ING. Voor 2026 voorzien zij daarbij een stevige koopkrachtstijging, al blijft de consument voorzichtig en wachten grote dossiers als het overvolle stroomnet en de stikstofproblematiek nog altijd op aanpak.

8 uur geleden
Brussel onderzoekt Meta om misbruik marktpositie AI op WhatsApp

BRUSSEL (ANP) - Brussel heeft een onderzoek geopend naar Meta's beleid rondom AI-functies in WhatsApp. De Europese Commissie gaat beoordelen of het Amerikaanse techbedrijf mogelijk in strijd handelt met Europese mededingingsregels door het concurrerende bedrijven moeilijker te maken om klanten via WhatsApp te bereiken.

10 uur geleden