Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bouwsector: problemen te groot voor één minister

Bouwsector: problemen te groot voor één minister

DEN HAAG (ANP) - De problemen op de woningmarkt zijn te groot voor één minister alleen. Daarom moet er een speciaal team komen, waarin de ministers voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Natuur en Stikstof, en de minister van Infrastructuur en Waterstaat samenwerken met andere partijen om de problemen op te lossen. Daarvoor pleiten de makelaars, projectontwikkelaars, de branchevereniging en het kennisinstituut voor de bouw in een belronde van het ANP.

Wat de NVM betreft komt er "een soort bouwstimuleringsteam" van deze ministers, zegt voorzitter Onno Hoes. Ook moeten maatschappelijke partijen aan tafel komen. "De woningmarkt is veel te ingewikkeld om in je eentje te doen. Zo kun je een enorme slag maken. Het liefst elk halfjaar de thermometer erin steken en zeggen: wat hebben we afgesproken en waar staan we nu?" De NVM-voorzitter zegt er vertrouwen in te hebben dat minister van Volkshuisvesting Hugo de Jonge met alle partijen om tafel zal gaan. "Dat deed hij al als wethouder in Rotterdam en is hij gewend geraakt met het Outbreak Management Team", aldus Hoes.

Projectontwikkelaarsvereniging NEPROM hoopt dat De Jonge "doortastend" is en uitdagingen zoals klimaat en het aansluiten van woningen op het energienet "integraler gaat aanpakken", zegt voorzitter Desirée Uitzetter. Dat vereist samenwerking met de andere ministeries. "We hebben een koers, visie en afdwingbare afspraken nodig en dat de focus komt op het leveren van nieuwe woningen op kwalitatief goede plekken", zegt ze.

Stikstof

Ook makelaarsvereniging VBO stelt dat de woningmarktproblemen zo ingewikkeld zijn "dat die niet meer bij één minister neergelegd kunnen worden", aldus directeur Hans van der Ploeg. "Het kabinet heeft laten zien een grotere focus te hebben. Nu moeten we ontdekken of het effect zal hebben", zegt hij.

Bouwend Nederland-voorman Maxime Verhagen wil een "concrete uitwerking van de coalitieakkoordplannen". Het succes van de plannen is volgens hem afhankelijk van de samenwerking tussen de verschillende ministeries en de markt. De aanpak van stikstof, waardoor veel bouwprojecten vertraging opliepen, is het belangrijkst. Daar trekt het kabinet de komende jaren 25 miljard euro voor uit, maar de belangenclub wil nog dit jaar 1 miljard euro extra voor de vrijwillige uitkoop van boeren en 700 miljoen euro voor innovatie in de bouwsector. Dit om te voorkomen dat 2022 "een verloren jaar wordt".

Het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) mist nog vernieuwing van het ruimtelijk beleid in de coalitieplannen. Volgens EIB-directeur Taco van Hoek is er behoefte aan kleinschalige in plaats van vooral grootschalige woningbouwprojecten. "De crux zit echt in het beleid. De Jonge moet de blik wenden naar locaties die snel en eenvoudig ontwikkeld kunnen worden, zoals bouwen in het groen."

Meer uit Financieel

CBS: bedrijven investeren opnieuw minder in verduurzaming

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven investeren opnieuw minder in verduurzaming. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) investeert dit jaar ruim 61 procent van de bedrijven in een klimaatneutrale bedrijfsvoering. Dat was iets meer dan 64 procent vorig jaar en 68 procent in 2024.

9 minuten geleden
Chiprally stuwt Wall Street omhoog na lang weekend

NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters in New York gingen maandag verder omhoog, vooral door flinke koerswinsten van chipbedrijven en andere techconcerns. Beleggers stapten na het lange weekend in de Verenigde Staten weer in deze aandelen, na de recente koersverliezen in de techsector. Dat had te maken met zorgen bij beleggers over de winstgevendheid van de enorme AI-investeringen op de langere termijn door veel technologiebedrijven. Die zorgen verdwenen maandag verder naar de achtergrond.

8 uur geleden
WEF-oprichter Schwab doet aangifte na vondst afluisterapparaat

GENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Klaus Schwab, de oprichter van het World Economic Forum (WEF), heeft in Genève aangifte gedaan nadat hij in zijn werkkamer thuis een afluisterapparaat had ontdekt. Het apparaat werd gevonden na een routinematige veiligheidscontrole in zijn privéwoning in Genève, vlak bij de locatie van het World Economic Forum.

10 uur geleden
Stroomuitval in Tilburg blijkt gevolg van meetfout bij Enexis

TILBURG (ANP) - De afschakeling van een deel van het stroomnet in Tilburg zondag werd niet veroorzaakt door een plotselinge stroompiek, maar door defecte meetapparatuur. Dat heeft een woordvoerder van netbeheerder Enexis maandag gezegd.

12 uur geleden
Damrak sluit vrijwel vlak, Besi opvallende verliezer

AMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi was maandag een opvallende daler op de beurs in Amsterdam met een verlies van 5,5 procent. Beleggers reageerden op berichten in Zuid-Koreaanse media dat de invoering van hybrid bonding door grote chipbedrijven als Samsung en SK Hynix mogelijk wordt vertraagd. Dat zou betekenen dat ze minder snel overstappen op de hybrid bondingsystemen van Besi, een nieuwe techniek waarmee verschillende soorten chips kunnen worden gestapeld en met elkaar kunnen worden verbonden.

12 uur geleden
Microsoft schrapt 3200 banen bij speldivisie Xbox

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern Microsoft gaat 3200 banen schrappen bij Xbox, ongeveer 20 procent van het personeelsbestand. De ingreep maakt deel uit van een ingrijpende reorganisatie die de groei van de kwakkelende gamedivisie moet aanjagen. Buiten Xbox verdwijnen bij Microsoft nog eens meer dan 3000 banen, voornamelijk bij de verkoopdivisies.

13 uur geleden
Techbeurs Nasdaq herstelt op Wall Street na verliesbeurt

NEW YORK (ANP) - De techgraadmeter Nasdaq toonde maandag een overtuigend herstel in New York, terwijl de Dow-Jonesindex een nieuw record bereikte. Beleggers stapten na het lange weekend in de Verenigde Staten weer in techaandelen, na de koersverliezen in de sector afgelopen donderdag. Chip- en techbedrijven als Intel, AMD, Western Digital, Marvell Technology en Oracle stegen tot 6,5 procent. De fabrikanten van chipapparatuur Lam Research, Applied Materials en KLA wonnen tot 3,6 procent, na koersdoelverhogingen door zakenbank Morgan Stanley.

14 uur geleden