Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bouwsector kampt met dure materialen en personeelstekorten'

'Bouwsector kampt met dure materialen en personeelstekorten'

AMSTERDAM (ANP) - De omzet in de bouwsector zal dit jaar iets herstellen van de dip vorig jaar door de impact van de coronacrisis en de stikstofproblematiek. Maar de onzekerheid blijft groot, vooral door de almaar stijgende prijs van bouwmaterialen en een groeiend tekort aan vakmensen. Dat concluderen economen van ABN AMRO in een sectorrapport.

De eerste maanden van dit jaar gaan de zaken over het algemeen beter dan een jaar eerder. Door het stijgende vertrouwen in de economie en de introductie van de nieuwe stikstofwet kwamen veel projecten weer op gang. Evengoed leiden prijsstijgingen ertoe dat bepaalde projecten worden uitgesteld. Dit omdat ze niet rendabel meer zijn. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de bouw van een volledig houten appartementencomplex in Rotterdam. Volgens eerder onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouw kampt één op de vijf aannemers in de woning- en utiliteitsbouw met een tekort aan materialen.

Daarnaast loopt het tekort aan vakkrachten hard op. In het eerste kwartaal van dit jaar had 6 procent van de bouwbedrijven zorgen over het tekort aan personeel. Dat is nu 12,5 procent van de ondernemingen. Ook architecten en ingenieurs hebben steeds meer moeite goed personeel aan te trekken. Het personeelstekort speelt ook bij de hout- en bouwmaterialenindustrie. Maar daar is het tekort aan materialen een groter probleem, aldus ABN AMRO.

Het aantal openstaande vacatures in de bouwsector steeg in het eerste kwartaal van dit jaar met 30 procent tot 18.100, in vergelijking met een jaar eerder. Dit aantal ligt nog maar net lager dan de piek van 18.900 vacatures in het eerste kwartaal van 2019.

Veel branches in de bouw kampten vorig jaar met een lagere groei of zelfs krimp. Zowel de coronapandemie als de stikstofcrisis zorgde ervoor dat er minder bouwvergunningen werden afgegeven. Daarnaast werden projecten als gevolg van de problemen uitgesteld, of kregen ontwikkelaars de financiering niet rond.

Overigens golden de problemen niet in alle branches. Dat meer consumenten hun huis gingen verbouwen was goed nieuws voor groothandels in bouwmaterialen. Ook afwerkingsbedrijven deden het beter dan een jaar eerder, ook omdat nog volop gebouwd kon worden aan projecten die voor de stikstofperikelen waren aangevangen. De bouwmaterialenindustrie profiteerde op haar beurt van hogere prijzen.

Meer uit Financieel

Vertrekkend TenneT-topvrouw pleit voor nieuwe industrie aan kust

AMSTERDAM (ANP) - Vertrekkend TenneT-topvrouw Manon van Beek pleit in De Telegraaf voor nieuwe industrie aan de kust. Hoewel het stroomnet in Nederland overvol is, ziet ze op plekken waar veel windstroom van de Noordzee aan land komt juist te weinig stroomvraag.

5 uur geleden
Meer huizenkijkers bij openhuizendag makelaarsorganisatie NVM

UTRECHT (ANP) - De openhuizendag van makelaarsorganisatie NVM heeft zaterdag meer belangstellenden getrokken. Bij de deelnemende huizen kwamen ongeveer 66.000 huizenzoekers over de vloer. Dat zijn er meer dan tijdens de vorige editie in maart. Toen trok de NVM Open Huizen Dag 52.000 bezoekers.

5 uur geleden
Door laag water Rijn gestrand binnenvaartschip vaart weer

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Een Nederlands binnenvaartschip dat op een zandbank in de haven van Düsseldorf was vastgelopen door het aanhoudend lage waterpeil van de Rijn, ligt weer vlot en vaart vijf dagen te laat alsnog richting Nederland. Het schip heeft inmiddels de haven van Düsseldorf verlaten, heeft een woordvoerder van het logistieke bedrijf Mosolf gezegd tegen het Duitse persbureau dpa.

6 uur geleden
Bloomberg: Merz gaat praten met Klaas Knot over topfunctie ECB

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat praten met de twee grootste kanshebbers voor de opvolging van president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB), meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Met Klaas Knot praat hij naar verluidt ergens de komende dagen. Het gesprek met zijn grootste rivaal, voormalig president van de Spaanse centrale bank Pablo Hernández de Cos, moet in de komende weken plaatsvinden.

9 uur geleden
VS praten met Rusland over oliedeal, meldt The New York Times

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering praat met Rusland over een oliedeal waarmee miljarden dollars gemoeid zijn, meldt The New York Times zaterdag op basis van ingewijden. Volgens de Amerikaanse krant is zo'n mogelijke deal onderdeel van de Amerikaanse onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne.

10 uur geleden
Justitie VS heropent strafrechtelijk onderzoek oud-Fed-baas niet

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heropent het strafrechtelijk onderzoek naar oud-voorzitter Jerome Powell van de Federal Reserve niet. Onlangs werd het voormalige centralebankhoofd in een rapport grotendeels vrijgepleit van beschuldigingen rond kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van het Fed-gebouw in Washington. President Donald Trump drong er echter op aan dat justitie opnieuw naar de zaak zou kijken.

12 uur geleden
Problemen met nieuwe iPhone bij sommige Amerikaanse klanten

CUPERTINO (ANP/BLOOMBERG) - Apple zegt dat "een klein aantal" Amerikaanse klanten met de nieuwe iPhone 18 Pro Max hun toestel moet laten vervangen. Door een bug verloren deze klanten met een abonnement bij telecombedrijf AT&T hun mobiele verbinding.

12 uur geleden