Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bouwsector kampt met dure materialen en personeelstekorten'

'Bouwsector kampt met dure materialen en personeelstekorten'

AMSTERDAM (ANP) - De omzet in de bouwsector zal dit jaar iets herstellen van de dip vorig jaar door de impact van de coronacrisis en de stikstofproblematiek. Maar de onzekerheid blijft groot, vooral door de almaar stijgende prijs van bouwmaterialen en een groeiend tekort aan vakmensen. Dat concluderen economen van ABN AMRO in een sectorrapport.

De eerste maanden van dit jaar gaan de zaken over het algemeen beter dan een jaar eerder. Door het stijgende vertrouwen in de economie en de introductie van de nieuwe stikstofwet kwamen veel projecten weer op gang. Evengoed leiden prijsstijgingen ertoe dat bepaalde projecten worden uitgesteld. Dit omdat ze niet rendabel meer zijn. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de bouw van een volledig houten appartementencomplex in Rotterdam. Volgens eerder onderzoek van het Economisch Instituut voor de Bouw kampt één op de vijf aannemers in de woning- en utiliteitsbouw met een tekort aan materialen.

Daarnaast loopt het tekort aan vakkrachten hard op. In het eerste kwartaal van dit jaar had 6 procent van de bouwbedrijven zorgen over het tekort aan personeel. Dat is nu 12,5 procent van de ondernemingen. Ook architecten en ingenieurs hebben steeds meer moeite goed personeel aan te trekken. Het personeelstekort speelt ook bij de hout- en bouwmaterialenindustrie. Maar daar is het tekort aan materialen een groter probleem, aldus ABN AMRO.

Het aantal openstaande vacatures in de bouwsector steeg in het eerste kwartaal van dit jaar met 30 procent tot 18.100, in vergelijking met een jaar eerder. Dit aantal ligt nog maar net lager dan de piek van 18.900 vacatures in het eerste kwartaal van 2019.

Veel branches in de bouw kampten vorig jaar met een lagere groei of zelfs krimp. Zowel de coronapandemie als de stikstofcrisis zorgde ervoor dat er minder bouwvergunningen werden afgegeven. Daarnaast werden projecten als gevolg van de problemen uitgesteld, of kregen ontwikkelaars de financiering niet rond.

Overigens golden de problemen niet in alle branches. Dat meer consumenten hun huis gingen verbouwen was goed nieuws voor groothandels in bouwmaterialen. Ook afwerkingsbedrijven deden het beter dan een jaar eerder, ook omdat nog volop gebouwd kon worden aan projecten die voor de stikstofperikelen waren aangevangen. De bouwmaterialenindustrie profiteerde op haar beurt van hogere prijzen.

Meer uit Financieel

Ben & Jerry's verliest groot deel van rechtszaak tegen Unilever

NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft een groot deel van de claims van Ben & Jerry's tegen voormalig moederbedrijf Unilever afgewezen. De ijsmaker beschuldigde Unilever ervan te proberen de maatschappelijke standpunten van het merk te onderdrukken, de raad van bestuur te ontmantelen en de financiering van de naar het merk genoemde stichting stop te zetten.

2 uur geleden
Strengere belastingen zetten rem op luxeverkoop in China

BEIJING (ANP) - Luxemerken als Louis Vuitton, Dior en Gucci zien hun verkopen in China steeds verder dalen, nu nieuwe strengere belastingmaatregelen van Beijing rijke consumenten ertoe aanzetten minder uit te geven. China heeft verregaande maatregelen getroffen om kapitaaluitstroom tegen te gaan en belastinginkomsten terug te halen. Dit betekent dat Chinezen veel belasting moeten betalen over vermogen en beleggingswinsten in het buitenland.

5 uur geleden
FT: Duitsland heeft Europa's grootste gereguleerde cannabismarkt

FRANKFURT (ANP) - Duitsland is sinds de gedeeltelijke legalisering van cannabis twee jaar geleden uitgegroeid tot de grootste gereguleerde cannabismarkt van Europa, meldt de Financial Times. De import neemt sterk toe, terwijl conservatieve politici waarschuwen voor toenemende criminaliteit en gezondheidsrisico's.

6 uur geleden
Canada schort onderhandelingen over importtarieven met VS op

OTTAWA (ANP/RTR/AFP) - Canada heeft de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de importtarieven opgeschort. Beide partijen gaven elkaar de schuld van het mislukken van de onderhandelingen. Volgens premier Mark Carney is onvoldoende vooruitgang geboekt om de Canadese belangen te dienen.

8 uur geleden
Wall Street sluit hoger, maar voorkomt weekverlies niet

NEW YORK (ANP/RTR) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan, al moesten de belangrijkste beursgraadmeters op weekbasis wel verlies incasseren. Beleggers werden op de kast gejaagd door schommelende rentes op staatsleningen en onduidelijkheid over de voortgang in het Midden-Oosten. Voor de brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq kwam hiermee een einde aan een winstreeks van drie weken, terwijl de Dow-Jones voor de tweede week op rij verlies leed.

17 uur geleden
TikTok schikt privacyzaak met justitie in VS voor 400 miljoen

WASHINGTON (ANP/RTR) - TikTok is met het Amerikaanse ministerie van Justitie een schikking van 400 miljoen dollar overeengekomen in een zaak over vermeende schendingen van de onlineprivacy van kinderen. Het ministerie stapte in 2024 naar de rechter omdat de filmpjesapp de privacy van kinderen niet zou hebben beschermd en illegaal gegevens van hen zou hebben verzameld, aangezien ouders niet eerst om toestemming was gevraagd.

17 uur geleden
Variety: Take-Two jaagt op hackers om GTA VI-beelden

NEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse gamesbedrijf Take-Two gaat achter hackers aan die vermeende beelden van het aankomende spel GTA VI naar buiten hebben gebracht. Het doorgaans goed ingevoerde entertainmentvakblad Variety meldt dat Take-Two naar een rechtbank in New York is gestapt om onder meer Microsoft te dwingen informatie vrij te geven om "de vermeende schenders te kunnen identificeren".

18 uur geleden