Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bouwer Van Wijnen: zonder arbeidsmigrant minder betaalbare huizen

Bouwer Van Wijnen: zonder arbeidsmigrant minder betaalbare huizen

BAARN (ANP) - Als Nederland onaantrekkelijker wordt voor arbeidsmigranten, wordt het moeilijker om de bouw van het aantal benodigde huizen te halen. Dat zegt bouwbedrijf Van Wijnen, in reactie op het onderzoek van marktonderzoeker Intelligence Group. Dat concludeert donderdag dat Nederland snel onaantrekkelijk wordt voor kennis- en arbeidsmigranten. "Voor ons is het van belang dat ze er zijn en dat er toegang is tot die groep. Anders wordt het lastiger om het woonprobleem op te lossen", zegt hr-directeur Tahlvik Leung.

Bij Van Wijnen is ongeveer een derde van het personeel arbeidsmigrant. Dat zijn honderden werknemers. Ze komen uit landen als Polen, Bulgarije, Roemeniƫ, Turkije en Slowakije.

De Intelligence Group heeft geconstateerd dat de politiek, de huizenmarkt en malafide uitzendbureaus onder meer invloed hebben op de aantrekkelijkheid van Nederland voor werkgevers. Als arbeidsmigranten niet meer naar Nederland komen, komen zowel de bestaande bouw als de nieuwbouw in de problemen, zegt Leung.

Volgens Leung wordt een eventueel gebrek aan arbeidsmigranten op den duur vooral een probleem voor betaalbare huizen. "Die komen in gevaar als je geen arbeidskrachten meer hebt. Dus het is heel belangrijk dat alles wordt gestimuleerd dat ons in staat stelt de productie uit te voeren. Alles dat de productie in de weg staat, vormt een risico", legt Leung uit.

Leung hoopt dat een nieuw kabinet de besluiten daarvoor zal nemen. "Pak als Den Haag regie over het dossier wonen in Nederland. Zorg dat de regelgeving daar goed op aansluit. Zorg voor een klimaat waarin arbeidskrachten werk goed kunnen uitvoeren. Hoe langer dat duurt, hoe groter het probleem wordt."

Op dit moment heeft Van Wijnen nog geen problemen met het krijgen van genoeg arbeidsmigranten, maar "we hebben gewoon iedereen nodig", zegt Leung. "Met name vakspecialisten die op bouwplaatsen rondlopen." Van Wijnen huurt arbeidsmigranten in via uitzendbureaus. Het bouwbedrijf heeft geen speciaal beleid voor het aantrekken van arbeidsmigranten.

In 2030 moeten 1 miljoen huizen zijn bijgebouwd. Dat is al langere tijd een wens van de overheid. In de bestaande bouw moet veel gerenoveerd worden door verduurzaming.

Meer uit Financieel

KLM gaat onder herbenoemde Rintel kosten sneller verlagen

AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.

41 minuten geleden
VS en India akkoord over handelsdeal, meldt Trump

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.

43 minuten geleden
AEX sluit hoger, verkopen van goud en zilver nemen af

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.

1 uur geleden
Bronnen: VS steken miljarden in voorraad strategische aardmetalen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een miljardenfonds om voorraden aan te leggen van strategische aardmetalen. Zo wil de regering van president Donald Trump dat bedrijven minder vatbaar worden voor verstoringen in de toelevering vanuit andere landen, zoals China.

2 uur geleden
EU mist grondstoffen om klimaatdoel te halen, stelt EU-rekenkamer

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie ligt momenteel niet op schema om de grondstoffen te verkrijgen die nodig zijn om haar energie- en klimaatdoelen te halen, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK).

2 uur geleden
Cosmeticabedrijf Rituals boekt recordomzet en opent meer winkels

AMSTERDAM (ANP) - Cosmeticabedrijf Rituals heeft afgelopen jaar een recordomzet geboekt, mede dankzij de opening van honderden nieuwe winkels wereldwijd. De omzet kwam in het 25e jaar van het bestaan uit op 2,4 miljard euro, een groei van zo'n 16 procent ten opzichte van een jaar eerder.

2 uur geleden
Failliete biologische plantenkwekerij Jongerius maakt doorstart

HOUTEN (ANP) - De failliete biologische plantenkwekerij Jongerius maakt een doorstart. Dit meldt de nieuwe eigenaar Larendael, de investerings- en ontwikkelingsmaatschappij van ondernemer Wim Beelen. Jongerius is volgens Larendael de grootste biologische plantenkwekerij van Nederland.

3 uur geleden