Bouwer Van Wijnen: zonder arbeidsmigrant minder betaalbare huizen
BAARN (ANP) - Als Nederland onaantrekkelijker wordt voor arbeidsmigranten, wordt het moeilijker om de bouw van het aantal benodigde huizen te halen. Dat zegt bouwbedrijf Van Wijnen, in reactie op het onderzoek van marktonderzoeker Intelligence Group. Dat concludeert donderdag dat Nederland snel onaantrekkelijk wordt voor kennis- en arbeidsmigranten. "Voor ons is het van belang dat ze er zijn en dat er toegang is tot die groep. Anders wordt het lastiger om het woonprobleem op te lossen", zegt hr-directeur Tahlvik Leung.
Bij Van Wijnen is ongeveer een derde van het personeel arbeidsmigrant. Dat zijn honderden werknemers. Ze komen uit landen als Polen, Bulgarije, Roemenië, Turkije en Slowakije.
De Intelligence Group heeft geconstateerd dat de politiek, de huizenmarkt en malafide uitzendbureaus onder meer invloed hebben op de aantrekkelijkheid van Nederland voor werkgevers. Als arbeidsmigranten niet meer naar Nederland komen, komen zowel de bestaande bouw als de nieuwbouw in de problemen, zegt Leung.
Volgens Leung wordt een eventueel gebrek aan arbeidsmigranten op den duur vooral een probleem voor betaalbare huizen. "Die komen in gevaar als je geen arbeidskrachten meer hebt. Dus het is heel belangrijk dat alles wordt gestimuleerd dat ons in staat stelt de productie uit te voeren. Alles dat de productie in de weg staat, vormt een risico", legt Leung uit.
Leung hoopt dat een nieuw kabinet de besluiten daarvoor zal nemen. "Pak als Den Haag regie over het dossier wonen in Nederland. Zorg dat de regelgeving daar goed op aansluit. Zorg voor een klimaat waarin arbeidskrachten werk goed kunnen uitvoeren. Hoe langer dat duurt, hoe groter het probleem wordt."
Op dit moment heeft Van Wijnen nog geen problemen met het krijgen van genoeg arbeidsmigranten, maar "we hebben gewoon iedereen nodig", zegt Leung. "Met name vakspecialisten die op bouwplaatsen rondlopen." Van Wijnen huurt arbeidsmigranten in via uitzendbureaus. Het bouwbedrijf heeft geen speciaal beleid voor het aantrekken van arbeidsmigranten.
In 2030 moeten 1 miljoen huizen zijn bijgebouwd. Dat is al langere tijd een wens van de overheid. In de bestaande bouw moet veel gerenoveerd worden door verduurzaming.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - De bedrijfsomstandigheden in de Nederlandse industrie zijn in februari licht verbeterd met een iets sterkere groei van de bedrijvigheid dan een maand eerder. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Die meting werd gedaan voor de aanvallen op Iran.
38 minuten geledenAMSTELVEEN (ANP) - Nederland telt steeds meer ouderen die aanvullende inkomensondersteuning ontvangen omdat ze geen volledige AOW krijgen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voorziet komende jaren een toename met ruim de helft. In 2040 gaat het volgens de organisatie waarschijnlijk om 94.000 huishoudens op een AOW-bevolking van ongeveer 4,6 miljoen mensen.
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag met 25 procent gestegen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties. Vooral het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng) in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel heeft in januari 2,2 procent meer omzet gedraaid dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume, dus de hoeveelheid verkochte producten, nam daarbij met 1,2 procent toe. De rest van de omzetgroei kwam door hogere verkoopprijzen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Europese aardgasprijzen kunnen meer dan verdubbelen als de scheepvaart door de Straat van Hormuz een maand lang wordt stilgelegd. Dat stellen deskundigen van de Amerikaanse bank Goldman Sachs nadat groot scheepvaartverkeer in de belangrijke zeestraat vrijwel tot stilstand is gekomen door de aanvallen rond Iran.
1 uur geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen maandag overwegend omlaag na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran, waarbij de hoogste Iraanse leider ayatollah Khamenei werd gedood. Vooral luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk door de annuleringen van veel vluchten in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Olieproducenten wonnen juist terrein.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Olieproducenten kunnen de oliewinning in het Midden-Oosten waarschijnlijk "niet langer dan 25 dagen" volhouden als de Straat van Hormuz afgesloten zou blijven door een conflict in de regio. Dat hebben analisten van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase becijferd. "Na dit punt zouden opslagbeperkingen dwingen tot verplichte productiestops", aldus de kenners.
1 uur geleden