Bouwer Van Wijnen: zonder arbeidsmigrant minder betaalbare huizen
BAARN (ANP) - Als Nederland onaantrekkelijker wordt voor arbeidsmigranten, wordt het moeilijker om de bouw van het aantal benodigde huizen te halen. Dat zegt bouwbedrijf Van Wijnen, in reactie op het onderzoek van marktonderzoeker Intelligence Group. Dat concludeert donderdag dat Nederland snel onaantrekkelijk wordt voor kennis- en arbeidsmigranten. "Voor ons is het van belang dat ze er zijn en dat er toegang is tot die groep. Anders wordt het lastiger om het woonprobleem op te lossen", zegt hr-directeur Tahlvik Leung.
Bij Van Wijnen is ongeveer een derde van het personeel arbeidsmigrant. Dat zijn honderden werknemers. Ze komen uit landen als Polen, Bulgarije, Roemeniƫ, Turkije en Slowakije.
De Intelligence Group heeft geconstateerd dat de politiek, de huizenmarkt en malafide uitzendbureaus onder meer invloed hebben op de aantrekkelijkheid van Nederland voor werkgevers. Als arbeidsmigranten niet meer naar Nederland komen, komen zowel de bestaande bouw als de nieuwbouw in de problemen, zegt Leung.
Volgens Leung wordt een eventueel gebrek aan arbeidsmigranten op den duur vooral een probleem voor betaalbare huizen. "Die komen in gevaar als je geen arbeidskrachten meer hebt. Dus het is heel belangrijk dat alles wordt gestimuleerd dat ons in staat stelt de productie uit te voeren. Alles dat de productie in de weg staat, vormt een risico", legt Leung uit.
Leung hoopt dat een nieuw kabinet de besluiten daarvoor zal nemen. "Pak als Den Haag regie over het dossier wonen in Nederland. Zorg dat de regelgeving daar goed op aansluit. Zorg voor een klimaat waarin arbeidskrachten werk goed kunnen uitvoeren. Hoe langer dat duurt, hoe groter het probleem wordt."
Op dit moment heeft Van Wijnen nog geen problemen met het krijgen van genoeg arbeidsmigranten, maar "we hebben gewoon iedereen nodig", zegt Leung. "Met name vakspecialisten die op bouwplaatsen rondlopen." Van Wijnen huurt arbeidsmigranten in via uitzendbureaus. Het bouwbedrijf heeft geen speciaal beleid voor het aantrekken van arbeidsmigranten.
In 2030 moeten 1 miljoen huizen zijn bijgebouwd. Dat is al langere tijd een wens van de overheid. In de bestaande bouw moet veel gerenoveerd worden door verduurzaming.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag verder omlaag na de zware koersverliezen een dag eerder. Het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om de deadline voor de aanvallen op Iraanse energievoorzieningen met tien dagen te verlengen tot 6 april, maakte weinig indruk op beleggers. De verlenging geeft meer tijd voor gesprekken met Iran, die volgens Trump "zeer goed verlopen".
18 minuten geledenAALSMEER (ANP) - Royal FloraHolland merkt nog geen grote impact op de import van bloemen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Het grootste deel van de import van de bloemenveiling komt vanuit Afrika en dat verloopt deels via het Midden-Oosten, maar grote gevolgen blijven uit. 's Werelds grootste sierteeltmarktplaats verwacht dit jaar dan ook opnieuw zwarte cijfers te schrijven.
53 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Deutsche Bahn heeft vorig jaar 2,3 miljard euro verlies geleden, blijkt uit de jaarcijfers. De Duitse spoorwegmaatschappij duikt daarmee 500 miljoen euro verder in het rood dan in 2024. Deutsche Bahn meldt haar klanten dat ze het komende jaar rekening moeten houden met verslechtering van de diensten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lang niet alle woningen die momenteel te koop staan, doen zaterdag mee aan de Open Huizen Dag van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Volgens huizenwebsite Funda staat het aantal aanmeldingen op ruim 8900, terwijl in totaal zo'n 47.000 huizen en appartementen beschikbaar zijn. Makelaarsorganisaties melden dat veel woningverkopers het niet nodig vinden om hun huis tijdens het evenement open te stellen voor huizenzoekers.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel Fonq is door de rechter failliet verklaard. Dat hebben de curatoren van het bedrijf vrijdag laten weten. Zij kijken momenteel nog of er een doorstart in zit voor Fonq of andere delen van het bedrijf, waaronder ook woonwinkel Naduvi. Zeker circa honderd medewerkers vrezen voor hun baan.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China is een tweetal onderzoeken gestart naar handelspraktijken van de Verenigde Staten. Dat heeft het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekendgemaakt.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het aantal huishoudens met een tv-abonnement is vorig jaar gedaald als gevolg van concurrentie met streaming- en videodiensten. Dat meldt marktonderzoeker Telecompaper, die voorziet dat het aantal tv-abonnementen de komende jaren verder daalt.
3 uur geleden