Bouwer BAM sluit 2020 af met verlies van 122 miljoen euro
BUNNIK (ANP) - Bouwonderneming BAM heeft coronajaar 2020 afgesloten met een verlies van 122 miljoen euro. Het bedrijf boekte weer rode cijfers bij probleemdivisie BAM International. Daar kwam de min uit op 110 miljoen euro. BAM maakte eerder al bekend afscheid te nemen van het onderdeel, dat met forse tegenvallers op ongewone projecten kampt.
Topman Ruud Joosten wijst voor de mindere resultaten ook naar de negatieve impact van de coronacrisis die voor onzekerheid op de markten zorgde. Los van de divisie Bouw en Vastgoed en BAM PPP, ziet hij voldoende ruimte voor verbetering. BAM PPP houdt zich bezig met publiek-private samenwerkingen waarbij de bouwer alle fases van projecten op zich neemt, van ontwerp, bouw en financiering tot aan gebruik en onderhoud.
BAM verwacht dat de meeste projecten van BAM International dit jaar af zullen komen. Het onderdeel dat wereldwijd actief is zadelt BAM aanhoudend op met verliezen. De verkoop van de helft van de PPP-tak zorgde weer voor wat lucht op de balans. BAM PPP wordt in het vervolg als joint-venture aangestipt in de boeken.
Kostenbesparingen
Het bedrijf uit Bunnik sloot het jaar af met een omzet van 6,8 miljard euro, tegenover 7,2 miljard euro een jaar eerder. Tegenover het verlies van 122 miljoen over 2020 stond in 2019 een winstje van net geen 12 miljoen euro. BAM had eind 2020 voor 13,8 miljard euro aan werk op de plank liggen. Dat was een jaar eerder 12,7 miljard euro.
BAM zegt op schema te liggen met zijn plan om structureel 100 miljoen euro aan kosten te besparen per jaar. BAM gaat zich in zijn nieuwe strategie ook meer richten op markten en projecten waar het goed presteert en de concurrentie aankan. Daarbij zal het bedrijf nog minder risico's nemen. Vastgoed en infraprojecten met een omvang van meer dan 150 miljoen euro worden niet meer aangenomen.
In Duitsland en Belgiƫ wil BAM operationele verbeteringen doorvoeren. In sommige gevallen zullen onderdelen van de hand worden gedaan. Voor dit jaar verwacht BAM tekenen van herstel te zien in de markten, hoewel het tempo daarvan per land en sector verschilt. Het bouwbedrijf waagt zich nog niet aan financiƫle voorspellingen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
9 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
10 uur geleden