Bouwdoelen woningcorporaties raken uit zicht
DEN HAAG (ANP) - De bouwdoelen van woningcorporaties zijn op dit moment niet haalbaar. Dat meldt de Autoriteit woningcorporaties (Aw), onderdeel van de Inspectie Leefomgeving en Transport, woensdag bij de publicatie van een jaarlijks rapport over de sector. Corporaties moeten tot 2030 een kwart miljoen sociale huurwoningen bouwen, maar zeggen te weinig geld te hebben voor een te grote opgave.
Het gaat om jaarcijfers over 2022 die nu pas naar buiten komen, maar die volgens Aw-directeur Ton Hugens weinig zullen afwijken van die van 2023. "Hoe dichter we bij 2030 komen, hoe onrealistischer het halen van het doel wordt, maar ik zie nog steeds een kans dat het kan."
Dat hangt grotendeels af van politieke keuzes, zegt Hugens. In het rapport pleit hij bijvoorbeeld voor een sociale kavelprijs, waarbij corporaties minder voor grond hoeven te betalen. Daarnaast wijst hij op het verlagen van de sociale huurprijzen in 2023. "Dat raakt corporaties direct in de portemonnee."
Rente op leningen
Woningcorporaties hebben weliswaar miljarden aan eigen vermogen, maar die miljarden bestaan volgens Hugens bijna compleet uit de woningen die ze bezitten en niet uit geld dat ze in nieuwe woningen kunnen investeren. Hugens: "Vanwege dat grote eigen vermogen kunnen corporaties weliswaar veel lenen, maar de rente op die leningen zorgt ook voor hogere kosten."
Het marktaandeel van sociale huurwoningen is met een tiende procentpunt afgenomen naar 27 procent en daalt de komende jaren verder, verwacht de Aw. Dat komt omdat relatief meer andere soorten woningen worden gebouwd, en omdat er ook sociale huurwoningen worden gesloopt en verkocht. Het kabinet wil juist naar een gemiddelde van 30 procent toe.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
1 uur geledenGRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas zijn zondag opnieuw aan het protesteren in de haven van Rotterdam. Ook zaterdag was er een actie van de groep in het havengebied waarbij de havenspoorlijn werd geblokkeerd.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De eerste Nederlandse opvarenden van de Hondius worden van het schip naar de kant gebracht, ziet ANP ter plaatse. Eerder werden alle Spaanse opvarenden al aan wal gebracht en per bus naar het vliegveld Tenerife Zuid gebracht, meldde het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Een 15-jarig meisje uit Oegstgeest is zondag overleden tijdens de halve marathon in Leiden. De organisatie van hardloopevenement Leiden Marathon meldt dat de jonge deelneemster onwel werd op de hoek van de Lage Rijndijk en de Herensingel. "Het meisje is ter plekke behandeld, maar kon niet worden gered." Waardoor ze onwel werd, is onbekend.
3 uur geleden