Bouwdoelen woningcorporaties raken uit zicht
DEN HAAG (ANP) - De bouwdoelen van woningcorporaties zijn op dit moment niet haalbaar. Dat meldt de Autoriteit woningcorporaties (Aw), onderdeel van de Inspectie Leefomgeving en Transport, woensdag bij de publicatie van een jaarlijks rapport over de sector. Corporaties moeten tot 2030 een kwart miljoen sociale huurwoningen bouwen, maar zeggen te weinig geld te hebben voor een te grote opgave.
Het gaat om jaarcijfers over 2022 die nu pas naar buiten komen, maar die volgens Aw-directeur Ton Hugens weinig zullen afwijken van die van 2023. "Hoe dichter we bij 2030 komen, hoe onrealistischer het halen van het doel wordt, maar ik zie nog steeds een kans dat het kan."
Dat hangt grotendeels af van politieke keuzes, zegt Hugens. In het rapport pleit hij bijvoorbeeld voor een sociale kavelprijs, waarbij corporaties minder voor grond hoeven te betalen. Daarnaast wijst hij op het verlagen van de sociale huurprijzen in 2023. "Dat raakt corporaties direct in de portemonnee."
Rente op leningen
Woningcorporaties hebben weliswaar miljarden aan eigen vermogen, maar die miljarden bestaan volgens Hugens bijna compleet uit de woningen die ze bezitten en niet uit geld dat ze in nieuwe woningen kunnen investeren. Hugens: "Vanwege dat grote eigen vermogen kunnen corporaties weliswaar veel lenen, maar de rente op die leningen zorgt ook voor hogere kosten."
Het marktaandeel van sociale huurwoningen is met een tiende procentpunt afgenomen naar 27 procent en daalt de komende jaren verder, verwacht de Aw. Dat komt omdat relatief meer andere soorten woningen worden gebouwd, en omdat er ook sociale huurwoningen worden gesloopt en verkocht. Het kabinet wil juist naar een gemiddelde van 30 procent toe.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Op het Stationsplein in Den Bosch heeft in de nacht van zondag op maandag een steekincident plaatsgevonden. Rond 00.15 uur kreeg de politie een melding van een beroving, waarna een slachtoffer met steekwonden werd aangetroffen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie Oost-Brabant.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zijn zondagavond rond 19.30 uur lokale tijd op de nationale luchthaven van Suriname aangekomen. Het koningspaar begint maandag in hoofdstad Paramaribo aan een driedaags staatsbezoek aan de voormalige Nederlandse kolonie.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De treindienst van en naar Noord-Nederland is zeker tot eind maandagochtend verstoord door een poging tot koperdiefstal. Dat meldt spoorbeheerder ProRail. In ieder geval tot eind maandagochtend rijden er geen treinen tussen 't Harde en Zwolle en tussen Zwolle en Lelystad.
5 uur geledenALMERE (ANP) - De woning aan de Swingstraat in Almere waar in de nacht van zaterdag op zondag een zware aanslag met explosieven werd uitgevoerd, is op last van de burgemeester gesloten. Bij die explosie raakte een 49-jarige man zwaargewond en er brak brand uit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee leden van de actiegroep Kick Out Zwarte Piet hebben een Andreaspenning ontvangen. Ze kregen deze voor hun inzet om het sinterklaasfeest in Amsterdam inclusiever te maken. Jerry Afriyie en Raul Balai ontvingen hun penning zondag uit handen van locoburgemeester Touria Meliani van Amsterdam.
6 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het winterse weer laat nog even op zich wachten in december. Door de toevoer van zachte lucht blijft de temperatuur in de eerste helft van december naar verwachting rond de 5 tot 10 graden. Slechts in een enkele nacht is er kans op vorst. Dat laat Weeronline weten in een voorlopige maandverwachting.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de anti-immigratiedemonstratie in Den Haag zijn zaterdag 36 mensen aangehouden. Ze worden verdacht van verschillende strafbare feiten, waaronder het dragen van gezichtsbedekkende kleding, het in bezit hebben van wapens zoals steekwapens en zwaar vuurwerk, meldt de politie.
1 dag geleden