Bouwbedrijf BAM haalde eigen, aangescherpte veiligheidsdoel niet
BUNNIK (ANP) - Bouwbedrijf BAM heeft zijn eigen, aangescherpte veiligheidsdoel vorig jaar niet gehaald. Het aantal ongelukken met medewerkers daalde weliswaar in vergelijking met voorgaande jaren, maar in zijn donderdag gepubliceerde jaarverslag meldt BAM dat het er nog altijd te veel waren.
In 2023 wilde BAM eigenlijk dat het aantal ongelukken met medewerkers per miljoen gewerkte uren niet hoger zou uitvallen dan 3. Uiteindelijk telde de beursgenoteerde bouwer 3,4 ongelukken per miljoen gewerkte uren waarbij eigen werknemers van BAM betrokken waren.
Met dat cijfer zou BAM wel de doelstellingen van de voorgaande jaren hebben gehaald. Toen mikte het bedrijf op maximaal 3,5 ongelukken per miljoen gewerkte uren. Maar in 2022 telde BAM per miljoen gewerkte uren 3,7 ongelukken.
Extra veiligheidsmaatregelen
Het bedrijf plaatst ook een kanttekening bij deze metingen. De berekening gaat alleen over ongelukken waardoor personeel minstens één werkdag niet kon werken, maar er gaat ook weleens iets mis zonder dat daardoor werkdagen verloren gaan. Ook ernstige ongelukken komen daardoor niet altijd in de graadmeter terecht.
BAM schrijft vorig jaar extra veiligheidsmaatregelen te hebben genomen. In Nederland ging de aandacht specifiek uit naar "incidenten van het type met hoge risico's" zoals botsingen of valpartijen van grote hoogte.
Botsing met goederentrein
"Alle inspanningen zijn erop gericht de doelstelling te halen", zegt een woordvoerder. "Dat dit vorig jaar niet is gelukt, heeft te maken met ongevallen die onverhoopt en onverwachts toch plaatsvinden."
In april vorig jaar overleed een BAM-medewerker bij een ernstig ongeluk. Het ging om de machinist van een bouwkraan die in botsing kwam met een goederentrein bij Voorschoten. Dit zorgde ook voor de ontsporing van een passagierstrein op het naastgelegen spoor, waardoor een aantal passagiers gewond raakte. Naar dit ongeluk lopen onderzoeken, onder andere van de Onderzoeksraad voor Veiligheid.
Lochem
Deze week ging het mis op een bouwplaats in Lochem waar BAM aan een nieuwe brug werkt. Bij takelwerkzaamheden stortte een brugdeel neer, waarbij twee mensen overleden en twee personen gewond raakten. BAM zei met "grote droefheid" kennis te hebben genomen van het ongeluk, maar heeft nog niets gezegd over eventuele betrokkenheid van medewerkers.
Het aantal ernstige ongelukken bij BAM kwam vorig jaar uit op 64, tegenover 63 in 2022. Een ongeluk geldt bij BAM als ernstig als het slachtoffer langer dan 24 uur in het ziekenhuis moet blijven of als er bijvoorbeeld sprake is van botbreuken of elektrocutie.
Meer uit Binnenland
RAMALLAH (ANP) - Israël heeft de diplomatieke status van Nederlandse ambassademedewerkers in Ramallah ingetrokken. Om hoeveel mensen het gaat, wat hun functies zijn en wat voor gevolgen deze stap heeft, is nog niet bekend.
6 uur geledenDEN HELDER (ANP) - Vanuit Den Helder is het marineschip Zr.Ms. Evertsen zondagmiddag voor ruim drie maanden vertrokken naar het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat vaart de komende weken richting de Middellandse Zee en kan worden ingezet in de Straat van Hormuz, meldt Defensie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten probeerde tijdens zijn toespraak op het D66-congres voornamelijk optimisme uit te stralen. Kort na het begin van zijn speech werd Jetten onderbroken door vijf pro-Palestinademonstranten. Hij werd kort van het podium gehaald, maar bleef er laconiek onder.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Dit had nooit mogen gebeuren", zegt de familie van de omgekomen man die op de NDSM-kade is neergeschoten. "Wat een mooie, zonnige en gezellige vrijdagmiddag voor ons was, is geëindigd in een drama. Ineens moeten we in de verleden tijd praten over mijn lieve man, vader en supertrotse opa", schrijft de familie van de 61-jarige man in een reactie die Namens de Familie heeft uitgestuurd.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten is tijdens het D66-congres door de beveiliging van het podium gehaald nadat zijn toespraak werd verstoord door pro-Palestijnse demonstranten. Hij probeerde eerst nog verder te gaan en het ludiek op te lossen, maar toen verstoorden ze de toespraak met hard geluid.
11 uur geledenLOBITH (ANP) - Het waterpeil van de Rijn heeft door de droogte een nieuw dieptepunt bereikt. Bij Lobith, waar de rivier Nederland binnenstroomt, werd zondag rond het middaguur een peil van 6,10 meter gemeten, laten de meetuitslagen van Rijkswaterstaat zien. Zo laag stond het water nog nooit sinds de waterstanden er worden gemeten. Dat gebeurt sinds 1866.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nationaal Vredesprotest 'Stop de Oorlogskoorts' heeft duizenden mensen naar De Dam in Amsterdam getrokken. Zo'n 3000 aanwezigen scharen zich achter de organisatie die "ziet dat de regering zich voorbereidt op oorlog waar de Nederlander de prijs voor betaalt".
11 uur geleden