
Bouw vreest ontslaggolf door stikstofbeperkingen
AMSTERDAM (ANP) - Bij bouwbedrijven dreigt een kaalslag doordat het Rijk er na anderhalf jaar nog steeds niet in is geslaagd om stikstofruimte voor nieuwe infrastructuurprojecten te creëren. Hiervoor waarschuwen voorzitter Maxime Verhagen van Bouwend Nederland, voorzitter Doekle Terpstra van Techniek Nederland en voorzitter Bernard Wientjes van de Bouwagenda in Het Financieele Dagblad.
Door stikstof komen er minder infraprojecten op de markt omdat er geen vergunningen worden verleend. Volgend jaar zullen de opdrachten daardoor opdrogen, temeer omdat lagere overheden inmiddels ook het mes zetten in wegenonderhoud en -aanleg vanwege de coronacrisis.
Verhagen van Bouwend Nederland wijst erop dat er sociale plannen klaarliggen. "Er staan duizenden banen op de tocht. Het is een gotspe dat dit gebeurt juist nu de bouw een stimulans voor de economie kan zijn. Iedere euro die wordt besteed aan de bouw gaat drie keer rond in de economie."
Verhagen, Terpstra en Wientjes willen dat de politiek het tij keert, zo zeggen ze tegen de krant. Dat zou moeten gebeuren bij de behandeling van de nieuwe stikstofwet die minister van Landbouw Carola Schouten naar het parlement heeft gestuurd. Daarin is ruimte gecreëerd voor kleinere woningbouwprojecten en er komt geld voor emissieloos materieel, maar voor infrastructuurprojecten is niets geregeld. De drie vinden dat landbouw, industrie en vervoer hun bijdrage moeten leveren om het probleem op te lossen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Voedings- en verzorgingsmiddelenbedrijf Unilever is "teleurgesteld" over het uitblijven van een bindend internationaal verdrag tegen plasticvervuiling op de VN-top in Genève. "Deze gesprekken moeten leiden tot concrete actie. Gecoördineerde regelgeving is noodzakelijk om de complexiteit en kosten voor bedrijven te verminderen en het vertrouwen voor investeringen in oplossingen te vergroten", vindt Rebecca Marmot, directeur duurzaamheid en corporate affairs.
34 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Holie's Sugar-Score is geen misleidende reclame, heeft de kortgedingrechter in Amsterdam geoordeeld. Ontbijtgranenproducent Holie mag de zelfbedachte suikerscore daarom gebruiken in reclames.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen van olie en gas gingen vrijdag licht omlaag in afwachting van het topoverleg tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Trump en Poetin spreken elkaar in Alaska over de oorlog in Oekraïne. De ontmoeting zou uiteindelijk kunnen leiden tot aanzienlijke veranderingen in de brandstofaanvoer vanuit Rusland, een van de grootste producenten van olie en gas ter wereld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen ging vrijdag verder omlaag op de Amsterdamse beurs en verloor 6,5 procent. De betalingsverwerker zakte donderdag al bijna 5 procent na een wilde koersrit. Adyen waarschuwde bij de halfjaarcijfers dat vooral Aziatische webwinkels als Temu en Shein, klanten van het bedrijf, last hebben van de sterk verhoogde invoerheffingen in de VS. Adyen werd daardoor somberder over de omzetgroei dit jaar. Analisten van Jefferies, Berenberg en Deutsche Bank verlaagden na de waarschuwing hun koersdoelen voor het aandeel.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Het Hongkongse conglomeraat CK Hutchison verwacht de verkoop van zijn internationale havenactiviteiten niet voor het einde van dit jaar af te ronden. China verzette zich eerder tegen de verkoop van havens aan het Panamakanaal en tientallen andere ondernemingen aan de Amerikaanse investeerder BlackRock en rederij MSC. Toch verwacht mededirecteur Peter Sixt dat de deal uiteindelijk rondkomt, als ook een Chinese investeerder instapt.
4 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Japanse economie is in het tweede kwartaal van 2025 sterker gegroeid dan verwacht. Volgens een nieuwe raming van de Japanse overheid groeide de vierde economie ter wereld in de drie maanden tot en met juni met 0,3 procent ten opzichte van de voorgaande periode. Economen hadden gerekend op een groei van 0,1 procent.
5 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van China vertraagt, wijzen nieuwe cijfers over de industrie, investeringen en winkelverkopen uit. De op een na grootste economie van de wereld ondervindt hinder van de invoerheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump heeft ingevoerd op de meeste Chinese producten. Ook remden hevige regenval, overstromingen en hitte de groei.
5 uur geleden