Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bouw verrast door vroege winterkou, maatregelen voor beschut werk

Bouw verrast door vroege winterkou, maatregelen voor beschut werk

DEN HAAG (ANP) - Veel bouwbedrijven zijn overvallen doordat de winter zo vroeg is ingezet dit jaar en nemen extra maatregelen om hun werknemers te beschermen. "De vrieskou komt als een verrassing, vooral omdat oktober en november enorme zachte maanden waren", zegt Erik Tierolf, manager arbeidsvoorwaarden bij Bouwend Nederland.

In sommige gevallen zitten bouwvakkers nu thuis omdat er niet gewerkt kan worden vanwege de kou. "We zien dat er langer pauze gehouden wordt, er zijn meer koffiemomenten en buitenwerkzaamheden worden afgewisseld met werkzaamheden binnen", zegt Tierolf. Daarbij krijgen werknemers volgens hem goede winterkleding, waardoor ze minder last hebben van de kou.

Op bouwplaatsen worden ook de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen waardoor mensen beschut kunnen werken. "Gebouwen zonder kozijnen worden bijvoorbeeld dichtgezet met plastic. Daken worden soms ijsvrij gemaakt, maar als er gevaar dreigt door bijvoorbeeld bevriezing of uitglijden dan wordt het werk stilgelegd", aldus de deskundige van Bouwend Nederland.

Graafwerkzaamheden

Graafwerkzaamheden zijn volgens hem momenteel het lastigst. "Op het moment dat het gevroren heeft en de grond hard is, dan kan je niet graven. Dat zijn werkzaamheden die direct stil komen te liggen."

Ook het werken met freesmachines om asfalt te verwijderen is door de vorst vrijwel onmogelijk. "Die machines worden gespoeld met water. Op het moment dat je onder het nulpunt komt, kunnen die machines niet meer spoelen".

Gevoelstemperatuur nog gunstig

Een lichtpuntje is volgens Tierolf dat de gevoelstemperatuur nog wel gunstig is. "Er is een mooi zonnetje, maar als het begint te waaien, is de gevoelstemperatuur vele malen lager. Dan moeten er meer maatregelen genomen worden."

Volgens FNV zijn er nog nauwelijks klachten over de vorstverletregeling binnengekomen dit jaar. Volgens die regeling hebben werknemers het recht om het werk neer te leggen bij een gevoelstemperatuur van min 6 graden, of om binnenwerk te krijgen. "In voorgaande jaren maakten we steeds mee dat die afspraken met voeten werden getreden. In het verleden werd er heel veel druk op gezet om toch door te werken", zegt Hans Crombeen, bestuurder bij FNV Bouwen.

Weinig klachten

Dat er nog weinig klachten binnenkomen komt volgens hem waarschijnlijk doordat de zon schijnt en er geen wind staat, ondanks de kou. "Maar als alles grijs is en het is straks windkracht 5, dan gaat er snel iets veranderen voor de mensen buiten en dan verwacht ik wel weer wat meer telefoontjes", aldus de vakbondsman.

Meer uit Financieel

Brussel opent onderzoek naar AI-overzichten van Google

BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar Google en mogelijke schendingen van concurrentieregels bij overviews die worden gemaakt met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). Dit zijn door AI gemaakte samenvattingen die bovenaan zoekresultaten verschijnen.

35 minuten geleden
Wolters Kluwer en RELX stijgen op Damrak na koopadviezen

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.

1 uur geleden
Werkgevers willen minder forse loonsverhogingen

DEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.

2 uur geleden
China executeert voormalige topbankier om corruptie

TIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.

2 uur geleden
Ford en Renault werken samen aan goedkopere e-auto's voor Europa

PARIJS (ANP) - Ford en Renault hebben aangekondigd samen te werken aan betaalbaardere elektrische auto's voor de Europese markt. Het Amerikaanse autoconcern maakt voor de ontwikkeling van twee Ford-modellen gebruik van de kennis, technologie en een fabriek van zijn Franse branchegenoot. De auto's komen naar verwachting in 2028 op de Europese markt.

2 uur geleden
Rechter zet streep door Trumps verbod op windenergieprojecten

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Minder dan een jaar na het verbod van de Amerikaanse president Donald Trump op nieuwe windprojecten in de Verenigde Staten, heeft een federale rechter geoordeeld dat Trumps presidentiële bevel illegaal is. De Amerikaanse districtsrechter Patti Saris omschreef Trumps bevel als "willekeurig, grillig en in strijd met de wet". De rechter steunde daarmee meer dan een dozijn Amerikaanse staten en een milieugroep die het bevel hadden aangevochten.

3 uur geleden
Consumenten besteden meer aan goederen en diensten

DEN HAAG (ANP) - Consumenten hebben in oktober meer uitgegeven aan goederen en diensten dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale consumptie van huishoudens lag in die maand 0,8 procent hoger dan in oktober 2024. In september gaven consumenten ook 0,8 procent meer uit.

4 uur geleden