Bouterse verschijnt naar verwachting eindelijk voor krijgsraad
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Desi Bouterse verschijnt woensdag, wanneer het '8 decemberproces' de volgende fase ingaat, naar verwachting eindelijk persoonlijk voor de krijgsraad. Deze veroordeelde hem vorig jaar tot 20 jaar gevangenisstraf wegens betrokkenheid bij de liquidatie van vijftien politieke tegenstanders in december 1982. Bouterse kondigde begin deze maand aan dat hij aanwezig zal zijn in de rechtszaal.
Dat zal voor het eerst zijn sinds de zaak in 2007 begon. Bij alle zittingen liet Bouterse zich vertegenwoordigen door zijn advocaat. Omdat de president nooit zelf verscheen, veroordeelde de rechter hem op 29 november vorig jaar bij verstek. Het gevolg daarvan was dat Bouterse 'verzet' moest aantekenen om de kans te krijgen het vonnis aan te vechten. Dat deed hij begin december.
De krijgsraad zal de zaak nu opnieuw behandelen. Een voorwaarde is wel dat Bouterse deze week de eerste zitting bijwoont. Doet hij dat niet dan wordt het vonnis definitief en vervalt voor hem de mogelijkheid in beroep te gaan. Eventuele andere instrumenten die hem uit de gevangenis kunnen houden zijn amnestie of gratie.
Verkiezingen
Net als eind november vorig jaar, toen Bouterse vanuit China terugkeerde in Suriname, wordt verwacht dat hij ook woensdag massaal zal worden ondersteund door aanhangers van zijn Nationale Democratische Partij (NDP). De NDP zou hierover in gesprek zijn met de autoriteiten om te zorgen dat alles ordelijk verloopt.
Behalve de zitting van de krijgsraad van woensdag, houden ook de verkiezingen van 25 mei de gemoederen in Suriname steeds nadrukkelijker bezig. De grootste oppositiepartij VHP hield zaterdagavond een politieke bijeenkomst waar volgens de organisatie zeker 20.000 mensen aanwezig waren. Ook de NDP hield de afgelopen weken al enkele politieke bijeenkomsten.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron verbiedt komende dagen demonstraties die niet zijn georganiseerd door vakbonden. Dat zegt het Franse staatshoofd na afloop van een ingelaste veiligheidsraad. Hij voegt eraan toe dat zijn regering "conclusies trekt" na de uit de hand gelopen demonstraties van afgelopen weekend.
31 minuten geledenLYON (ANP) - De Franse stad Lyon heeft alle protesten voor komende zaterdag verboden, nadat demonstraties vorige week uitmondden in grootschalig geweld. 'Gele hesjes' hebben weer door het hele land acties aangekondigd.
46 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag het Internationaal Strafhof (ICC) gekozen als de winnaar van de Sacharovprijs van dit jaar. De mensenrechtenprijs zal in december worden uitgereikt.
1 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Italië en Spanje heffen de grenscontroles op die ze voor elkaar hadden ingevoerd na de enorme toestroom van migranten in de Spaanse exclave Ceuta. Hiermee komt er een eind aan een drie maanden durend conflict tussen de landen.
2 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Daags na het verschijnen van een veiligheidsupdate voor de gevaarlijke kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP, wordt in sommige landen alsnog opgeroepen tot het nemen van maatregelen. Door het lek gingen woensdag al tal van websites wereldwijd preventief op zwart, in afwachting van een veiligheidsupdate. Inmiddels zijn of worden die doorgevoerd.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn zeker twee doden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. 34 mensen raakten gewond. Eerder werd al gemeld dat hoofdstad Kyiv was bestookt met Russische raketten. Zelensky wijst erop dat de aanvallen plaatsvonden "vrijwel onmiddellijk na een nieuwe onderhandelingsronde" tussen de VS en Rusland.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne gaat een nauwere samenwerking aan met de NAVO, waardoor het bijvoorbeeld wapens, munitie en andere militaire uitrusting centraal kan inkopen via het daartoe opgerichte NAVO-agentschap. Dat meldt The Financial Times. Met de samenwerking opent een nieuw distributiekanaal en is het land minder afhankelijk van onderlinge afspraken en deals met bondgenoten, aldus de zakenkrant.
3 uur geleden