Bouterse verschijnt naar verwachting eindelijk voor krijgsraad
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Desi Bouterse verschijnt woensdag, wanneer het '8 decemberproces' de volgende fase ingaat, naar verwachting eindelijk persoonlijk voor de krijgsraad. Deze veroordeelde hem vorig jaar tot 20 jaar gevangenisstraf wegens betrokkenheid bij de liquidatie van vijftien politieke tegenstanders in december 1982. Bouterse kondigde begin deze maand aan dat hij aanwezig zal zijn in de rechtszaal.
Dat zal voor het eerst zijn sinds de zaak in 2007 begon. Bij alle zittingen liet Bouterse zich vertegenwoordigen door zijn advocaat. Omdat de president nooit zelf verscheen, veroordeelde de rechter hem op 29 november vorig jaar bij verstek. Het gevolg daarvan was dat Bouterse 'verzet' moest aantekenen om de kans te krijgen het vonnis aan te vechten. Dat deed hij begin december.
De krijgsraad zal de zaak nu opnieuw behandelen. Een voorwaarde is wel dat Bouterse deze week de eerste zitting bijwoont. Doet hij dat niet dan wordt het vonnis definitief en vervalt voor hem de mogelijkheid in beroep te gaan. Eventuele andere instrumenten die hem uit de gevangenis kunnen houden zijn amnestie of gratie.
Verkiezingen
Net als eind november vorig jaar, toen Bouterse vanuit China terugkeerde in Suriname, wordt verwacht dat hij ook woensdag massaal zal worden ondersteund door aanhangers van zijn Nationale Democratische Partij (NDP). De NDP zou hierover in gesprek zijn met de autoriteiten om te zorgen dat alles ordelijk verloopt.
Behalve de zitting van de krijgsraad van woensdag, houden ook de verkiezingen van 25 mei de gemoederen in Suriname steeds nadrukkelijker bezig. De grootste oppositiepartij VHP hield zaterdagavond een politieke bijeenkomst waar volgens de organisatie zeker 20.000 mensen aanwezig waren. Ook de NDP hield de afgelopen weken al enkele politieke bijeenkomsten.
Meer uit Buitenland
JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Een Indonesisch passagiersschip met 243 mensen aan boord is in problemen geraakt tijdens slecht weer op de Javazee. Volgens reddingsdiensten zijn met behulp van boten in de omgeving 103 opvarenden geëvacueerd. Eén passagier zou het niet overleefd hebben.
4 minuten geledenROUEN (ANP/AFP) - Er zijn geen aanwijzingen dat bij de ontsporing van een trein in het noorden van Frankrijk vrijdag sprake was van opzet, melden de lokale autoriteiten zaterdagavond.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Bijna een week na de historische verkiezingswinst van Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt namen tienduizenden mensen zaterdag deel aan demonstraties tegen radicaal-rechts extremisme. In onder meer Düsseldorf, Hamburg en Berlijn waren grote bijeenkomsten.
10 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Het Kremlin sluit een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky tijdens de G20-top in Miami uit. "Het is onmogelijk", zei een woordvoerder van het Kremlin tegen het Franse persbureau AFP in New Delhi, waar een top van de BRICS-landen plaatsvindt. BRICS is een samenwerkingsverband van elf landen.
10 uur geledenKAMPALA (ANP/DPA) - In Oeganda is koning Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi IV van het koninkrijk Toro begraven. Duizenden mensen kwamen op de uitvaart af om afscheid te nemen van de monarch die vorige maand op slechts 34-jarige leeftijd overleed aan kanker. Inmiddels is er een strijd om de troonopvolging losgebarsten.
11 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse regering gaat de wetgeving wijzigen die adoptie door homoseksuelen vrijwel onmogelijk maakte, heeft premier Péter Magyar zaterdag aangekondigd.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/DPA) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om zich meer in te zetten voor vrede in het Midden-Oosten en de Golfregio. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
14 uur geleden