Bouterse toegelaten tot Surinaams parlement
PARAMARIBO (ANP) - Desi Bouterse, nu nog president van Suriname, heeft het lidmaatschap van het Surinaamse parlement aanvaard. Hij zal deel uitmaken van de 16-koppige fractie van de NDP. De huidige voorzitter van het parlement Jenny Geerlings-Simons heeft afgezien van de functie. Dat schrijft de lokale nieuwssite Starnieuws maandag.
Ook de huidige vicepresident Ashwin Adhin heeft zijn verkiezing geaccepteerd. Alle 51 gekozen kandidaten moeten aangeven of ze inderdaad parlementariër willen worden. Al ze daar van afzien, komt de volgende gekozen kandidaat in beeld.
Politicoloog Hans Breeveld is verbaasd over het besluit van Bouterse om parlementslid te worden. Volgens hem is het alom bekend dat de huidige president niet houdt van het parlementaire werk. In 2009 werd Bouterse zelfs uit het parlement gezet omdat hij een te lange periode niet aanwezig was geweest tijdens de vergaderingen. Ook levert het lidmaatschap geen immuniteit op.
"Ik vind het moeilijk in zijn hoofd te kijken waarom hij nu wel heeft bewilligd", aldus een verbaasde Breeveld. Staatsrechtgeleerde Sam Polanen reageert nuchter op de keus van Bouterse. "Hij is de enige die hierover kan beslissen. Het is zijn recht, daar kan niemand wat aan doen", aldus Polanen. Wel vraagt hij zich af of Bouterse parlementariër kan worden als hij ook nog president is. Die twee functies zijn volgens hem namelijk niet verenigbaar.
Meer uit Buitenland
WEST PALM BEACH (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn land "kleine" aanvallen uitvoert op Iran. Hij reageerde daarmee op berichten over een nieuw bombardement op dat land na de Amerikaanse verkiezingen van deze week.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse autoriteiten bevestigen dat een meisje is doodgeschoten bij een operatie tegen drugscriminaliteit. Agenten hadden vanuit een helikopter het vuur geopend. De zevenjarige Aranza, die is geboren in de Verenigde Staten, zou in het hoofd zijn geraakt en overleefde dat niet.
1 uur geledenSACRAMENTO (ANP) - Kiezers in de Amerikaanse staat Californië verwerpen naar verwachting een unieke belasting voor miljardairs, voorspelt Decision Desk HQ, dat de Amerikaanse verkiezingsuitslagen bijhoudt, op X. Met bijna drie kwart van de stemmen geteld, steunt slechts 46 procent van de kiezers het voorstel, 54 procent is tegen.
4 uur geledenASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.
7 uur geledenASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
12 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
14 uur geleden