Bouterse: Spijt van niet zien aankomen van moord op tegenstanders
PARAMARIBO (ANP) - Voormalig president van Suriname en ex-legerleider Desi Bouterse heeft spijt dat hij het doodschieten van vijftien politieke tegenstanders in december 1982 niet heeft zien aankomen. "Ik ben daar niet trots op", zei hij maandag tijdens een zitting van de krijgsraad in de rechtbank in Paramaribo.
Het was de eerste keer dat Bouterse in de rechtbank inhoudelijk inging op de gebeurtenissen 38 jaar geleden, de zogenoemde Decembermoorden. Hij deed dat door een verklaring voor te lezen. Kern van zijn betoog was dat de politieke tegenstanders waren opgepakt en later zijn gedood omdat zij een vijandelijke invasie zouden voorbereiden.
Volgens Bouterse heeft de krijgsraad nooit aan waarheidsvinding gedaan. Belangrijke getuigen, zoals de Nederlander Peter van Haperen, zijn volgens hem nooit gehoord. Ook belastende informatie uit onder andere Nederland is door de krijgsraad genegeerd, aldus Bouterse. Daarmee doelde hij op documenten uit die periode "die de voormalige kolonisator in zijn kluizen voor 60 jaar heeft opgeborgen".
De oud-leider voerde ook aan dat het "volkomen legitiem" is om mensen die verdacht worden van staatsgevaarlijke activiteiten op te pakken. "Die arrestatie vindt overal in de wereld altijd plaats zoals dat ook hier gebeurde."
Advocaat voldoende
Bij het begin van de zitting verontschuldigde de voormalige president zich dat hij gedurende het hele strafproces, dat begon in 2007, nooit zelf aanwezig is geweest in de rechtbank. Hij ging er vanuit dat de aanwezigheid van zijn advocaat die hem vertegenwoordigde voldoende was. Bouterse moest maandag wel aanwezig zijn, zo niet dan zou de krijgsraad het proces stopzetten waardoor het vonnis van twintig jaar cel definitief zou worden. Anders dan in januari van dit jaar toen Bouterse zich moest melden bij de krijgsraad had hij deze keer zijn militaire tenue thuisgelaten.
Advocaat Hugo Essed, die namens de nabestaanden van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden de zaak volgt, was niet onder de indruk van de verklaring van Bouterse. "Het was een politiek statement", aldus Essed, die blij is met de voortvarendheid van de krijgsraad bij de behandeling van de zaak.
Bij de rechtbank werd Bouterse toegejuicht door een kleine honderd aanhangers. Hij is veroordeeld voor de moord op de tegenstanders van het militaire regime. Hij was in 1982 legerleider.
Bouterse werd in 2019 bij verstek veroordeeld. Hij was toen niet aanwezig. Daarom had hij niet de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan, maar moest hij verzet aantekenen. Dit verzet is in januari toegekend. De bedoeling was om de zaak al eerder te hervatten, maar vanwege de coronamaatregelen was dat niet haalbaar.
Op 29 januari is de volgende zitting.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het treinstation Brussel-Zuid is maandagavond volledig ontruimd, nadat er twee verdachte pakketten zijn aangetroffen. Het treinverkeer ligt volledig stil en ook het metrostation wordt ontruimd. Dat melden spoorbeheerder Infrabel, spoormaatschappij NMBS en de politie.
5 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - In Colombia is een militair vliegtuig neergestort, kort na het opstijgen. Dat heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Een bron bij het leger zegt tegen persbureau AFP dat waarschijnlijk tachtig soldaten zijn omgekomen. Het lokale medium Blu Radio schrijft dat er 110 militairen aan boord waren en er vooralsnog twintig zijn gered.
29 minuten geledenROME (ANP/AFP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft haar verlies toegegeven bij het referendum over hervormingen van het rechtssysteem. "De Italianen hebben hun keuze gemaakt. En we respecteren deze beslissing", schreef ze online.
59 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Iraanse parlement, Mohammad Baqer Qalibaf, heeft ontkend dat er gesprekken met de Verenigde Staten zijn geweest over een einde aan de oorlog. Hij doet die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump af als nepnieuws, dat volgens hem bedoeld is "om de financiële en oliemarkten te manipuleren en te ontsnappen aan het moeras waarin de VS en Israël gevangenzitten".
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland ervan het regime in Iran te blijven helpen door inlichtingen te verstrekken. Zelensky claimt in een bericht op X daar "onweerlegbaar bewijs" van te hebben.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Europese leiders zijn blij met de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump dat er voorlopig geen aanvallen worden uitgevoerd op de Iraanse energie-infrastructuur.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Burgemeesters van plaatsen in het zuiden van Libanon zeggen bevelen van de Israëlische krijgsmacht (IDF) te hebben gekregen om de ontheemden die daar worden opgevangen weer weg te sturen. Het gaat om mensen die gevlucht zijn uit andere dorpen en steden, plaatsen die bekendstaan als bolwerken van Hezbollah.
2 uur geleden