Bouterse: Spijt van niet zien aankomen van moord op tegenstanders
PARAMARIBO (ANP) - Voormalig president van Suriname en ex-legerleider Desi Bouterse heeft spijt dat hij het doodschieten van vijftien politieke tegenstanders in december 1982 niet heeft zien aankomen. "Ik ben daar niet trots op", zei hij maandag tijdens een zitting van de krijgsraad in de rechtbank in Paramaribo.
Het was de eerste keer dat Bouterse in de rechtbank inhoudelijk inging op de gebeurtenissen 38 jaar geleden, de zogenoemde Decembermoorden. Hij deed dat door een verklaring voor te lezen. Kern van zijn betoog was dat de politieke tegenstanders waren opgepakt en later zijn gedood omdat zij een vijandelijke invasie zouden voorbereiden.
Volgens Bouterse heeft de krijgsraad nooit aan waarheidsvinding gedaan. Belangrijke getuigen, zoals de Nederlander Peter van Haperen, zijn volgens hem nooit gehoord. Ook belastende informatie uit onder andere Nederland is door de krijgsraad genegeerd, aldus Bouterse. Daarmee doelde hij op documenten uit die periode "die de voormalige kolonisator in zijn kluizen voor 60 jaar heeft opgeborgen".
De oud-leider voerde ook aan dat het "volkomen legitiem" is om mensen die verdacht worden van staatsgevaarlijke activiteiten op te pakken. "Die arrestatie vindt overal in de wereld altijd plaats zoals dat ook hier gebeurde."
Advocaat voldoende
Bij het begin van de zitting verontschuldigde de voormalige president zich dat hij gedurende het hele strafproces, dat begon in 2007, nooit zelf aanwezig is geweest in de rechtbank. Hij ging er vanuit dat de aanwezigheid van zijn advocaat die hem vertegenwoordigde voldoende was. Bouterse moest maandag wel aanwezig zijn, zo niet dan zou de krijgsraad het proces stopzetten waardoor het vonnis van twintig jaar cel definitief zou worden. Anders dan in januari van dit jaar toen Bouterse zich moest melden bij de krijgsraad had hij deze keer zijn militaire tenue thuisgelaten.
Advocaat Hugo Essed, die namens de nabestaanden van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden de zaak volgt, was niet onder de indruk van de verklaring van Bouterse. "Het was een politiek statement", aldus Essed, die blij is met de voortvarendheid van de krijgsraad bij de behandeling van de zaak.
Bij de rechtbank werd Bouterse toegejuicht door een kleine honderd aanhangers. Hij is veroordeeld voor de moord op de tegenstanders van het militaire regime. Hij was in 1982 legerleider.
Bouterse werd in 2019 bij verstek veroordeeld. Hij was toen niet aanwezig. Daarom had hij niet de mogelijkheid om in hoger beroep te gaan, maar moest hij verzet aantekenen. Dit verzet is in januari toegekend. De bedoeling was om de zaak al eerder te hervatten, maar vanwege de coronamaatregelen was dat niet haalbaar.
Op 29 januari is de volgende zitting.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
2 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De voormalige Russische onderminister van Defensie, Pavel Popov, heeft een gevangenisstraf van negentien jaar opgelegd gekregen voor corruptie. De autoriteiten hadden hem in 2024 opgepakt op verdenking van fraude bij de bouw van een militair themapark bij Moskou.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is onderweg naar Pakistan voor onderhandelingen met Iran. Voordat hij in Washington op het vliegtuig stapte, zei hij tegen journalisten dat hij hoopt op een positieve uitkomst. Vanaf zaterdag gaan de VS en Iran praten over een definitief einde aan de oorlog.
5 uur geleden