Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bouterse hoort eindvonnis voor rol bij Surinaamse Decembermoorden

Bouterse hoort eindvonnis voor rol bij Surinaamse Decembermoorden

PARAMARIBO (ANP) - Het Surinaamse Hof van Justitie doet uitspraak in de strafzaak rond de Decembermoorden van 1982. Het gaat om het finale vonnis tegen oud-president Desi Bouterse (78) en vier medeverdachten.

Tegen elk van de vijf verdachten is twintig jaar cel geëist voor hun betrokkenheid bij de moordpartij in Fort Zeelandia, die op 8 december 1982 het leven kostte aan vijftien ongewapende tegenstanders van het toenmalig militair bewind. Onder hen waren vakbondsleiders, wetenschappers, militairen en journalisten.

Het proces in deze zaak begon in 2007, nadat maatschappelijke groeperingen met succes in actie waren gekomen tegen de dreigende verjaring van de moorden. De krijgsraad veroordeelde Bouterse in 2019, toen nog de democratisch gekozen president, tot twintig jaar celstraf. Hij tekende protest aan, maar kreeg in 2021 opnieuw twintig jaar opgelegd. Nu is in het hoger beroep het laatste woord aan het Surinaamse Hof van Justitie.

De Nederlandse ambassade in Paramaribo heeft gewaarschuwd voor mogelijke onrust rond de zitting. De Surinaamse politie laat meer wegen afsluiten dan gebruikelijk is tijdens de streng beveiligde zittingen in deze zaak. Ondertussen is het onzeker of Bouterse naar de zitting komt. Zijn aanhangers willen dat hij wegblijft, terwijl zijn advocaat hem juist wel aanraadt om het vonnis persoonlijk te komen aanhoren.

Meer uit Buitenland

Socialisten in Albanië boeken grote verkiezingsoverwinning

TIRANA (ANP/AFP) - De Socialistische Partij van de Albanese premier Edi Rama heeft een grote overwinning behaald bij de parlementsverkiezingen en daarmee zijn vierde termijn veiliggesteld, blijkt uit de officiële resultaten. De Socialistische Partij behaalde zondag 52,1 procent van de stemmen, tegenover 34,2 procent voor een alliantie van oppositiepartijen onder leiding van zijn belangrijkste rivaal Sali Berisha.

47 minuten geleden
Progressieve oud-president José Mujica (89) van Uruguay overleden

MONTEVIDEO (ANP/DPA) - José Mujica, van 2010 tot 2015 president van Uruguay, is op 89-jarige leeftijd overleden, maakte de Uruguayaanse president Yamandú Orsi dinsdag bekend. Mujica stierf aan slokdarmkanker, die dusdanig was uitgezaaid dat hij niet langer werd behandeld.

49 minuten geleden
Trump: Qatar geeft vliegtuig niet aan mij, maar aan de luchtmacht

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn voornemen om een luxe jet als geschenk van Qatar aan te nemen verdedigd. "De Boeing 747 wordt geschonken aan de Amerikaanse luchtmacht, niet aan mij!" schreef Trump op Truth Social. "Het is een geschenk van een land, Qatar, dat we al jaren succesvol verdedigen." De Verenigde Staten hebben een grote militaire basis in Qatar.

52 minuten geleden
Menendez-broers alsnog in aanmerking voor vervroegde vrijlating

LOS ANGELES (ANP/RTR) - Lyle en Erik Menendez, die 35 jaar gevangenisstraf hebben uitgezeten voor de moord op hun ouders in 1989, hebben dinsdag tijdens een hoorzitting te horen gekregen dat ze in aanmerking komen voor voorwaardelijke vrijlating. De broers zitten sinds 1990 vast en kregen in 1996 levenslange gevangenisstraffen zonder mogelijkheid tot voorwaardelijke vrijlating.

1 uur geleden
Palestijnen melden ruim 45 doden door aanvallen Israël op Jabalia

JABALIA (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op en rond Jabalia, een plaats in het noorden van de Gazastrook, zijn volgens medische bronnen zeker 45 Palestijnen omgekomen. Daarmee heeft Israël sinds middernacht (lokale tijd) minstens 51 Palestijnen gedood, meldt de zender Al Jazeera.

1 uur geleden
Israël valt opnieuw ziekenhuis aan in Gaza, tientallen doden

KHAN YOUNIS (ANP/DPA/AFP) - Het Israëlische leger heeft het Europese ziekenhuis in Khan Younis, een van de grootste ziekenhuizen in de Gazastrook, met raketten beschoten. In het ziekenhuis zijn volgens medische bronnen minstens elf Palestijnen gedood. In een nabijgelegen huis kwamen door de aanvallen minstens tien Palestijnen om.

1 uur geleden
Witte Huis boos op kerk die witte Afrikaners niet wil helpen

WASHINGTON (ANP/AFP) - Het Witte Huis heeft dinsdag de humanitaire inzet van de Episcopaalse Kerk in twijfel getrokken. De in de Verenigde Staten invloedrijke kerk had maandag geweigerd te voldoen aan een regeringsbevel om witte Afrikaners met een vluchtelingenstatus te helpen hervestigen. Volgens regeringswoordvoerster Anna Kelly hebben de Afrikaners "onbeschrijfelijke verschrikkingen" doorstaan.

1 uur geleden