Bouterse hoort eindvonnis voor rol bij Surinaamse Decembermoorden
PARAMARIBO (ANP) - Het Surinaamse Hof van Justitie doet uitspraak in de strafzaak rond de Decembermoorden van 1982. Het gaat om het finale vonnis tegen oud-president Desi Bouterse (78) en vier medeverdachten.
Tegen elk van de vijf verdachten is twintig jaar cel geëist voor hun betrokkenheid bij de moordpartij in Fort Zeelandia, die op 8 december 1982 het leven kostte aan vijftien ongewapende tegenstanders van het toenmalig militair bewind. Onder hen waren vakbondsleiders, wetenschappers, militairen en journalisten.
Het proces in deze zaak begon in 2007, nadat maatschappelijke groeperingen met succes in actie waren gekomen tegen de dreigende verjaring van de moorden. De krijgsraad veroordeelde Bouterse in 2019, toen nog de democratisch gekozen president, tot twintig jaar celstraf. Hij tekende protest aan, maar kreeg in 2021 opnieuw twintig jaar opgelegd. Nu is in het hoger beroep het laatste woord aan het Surinaamse Hof van Justitie.
De Nederlandse ambassade in Paramaribo heeft gewaarschuwd voor mogelijke onrust rond de zitting. De Surinaamse politie laat meer wegen afsluiten dan gebruikelijk is tijdens de streng beveiligde zittingen in deze zaak. Ondertussen is het onzeker of Bouterse naar de zitting komt. Zijn aanhangers willen dat hij wegblijft, terwijl zijn advocaat hem juist wel aanraadt om het vonnis persoonlijk te komen aanhoren.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
23 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
27 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
5 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
5 uur geleden