Bouterse: geen voorbedachte rade bij Decembermoorden
PARAMARIBO (ANP) - Bij de Decembermoorden in Suriname was volgens oud-president Desi Bouterse geen sprake van voorbedachten rade. Uit de getuigenis van de inmiddels overleden ex-militair Ruben Rozendaal is nooit gebleken dat er is vergaderd over het doden, zei de 76-jarige politicus vrijdag tijdens de behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep.
Ook zouden ontlastende verklaringen niet in de processtukken voorkomen, zei hij tegen de rechter. Na afloop van de zitting in Paramaribo zei Bouterse dat bij het doornemen van de getuigenverhoren duidelijk zal worden dat geen sprake was van voorbedachten rade.
Behalve Bouterse staan nog vier andere verdachten terecht bij het hof van justitie. Advocaat Irwin Kanhai neemt ook voor hen de verdediging op zich. De raadsman heeft zeven getuigen opgeroepen.
De zaak draait om de dood van vijftien politieke tegenstanders van Bouterse die op 8 december 1982 door militairen werden vermoord in Fort Zeelandia in Paramaribo. Hij leidde destijds het militaire bewind in Suriname nadat hij in 1980 met andere militairen een staatsgreep had gepleegd.
Bouterse is als hoofdverdachte eind 2019 veroordeeld tot twintig jaar cel. Hij is eerder nooit op zittingen verschenen. Vrijwel direct na zijn veroordeling kondigde hij aan in beroep te gaan.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben voor de kust van Noord-Cyprus nog een lichaam geborgen nadat afgelopen weekend een hogesnelheidsveer was gezonken. Daardoor staat het dodental nu op tien. Nog achttien mensen worden vermist.
13 minuten geledenHAVANA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdag sancties opgelegd aan vijf Cubaanse bedrijven en een kleinzoon van voormalig president Raúl Castro. De Amerikaanse regering van Donald Trump wil zo de economische druk op het communistische eiland opvoeren.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner ergens in de komende dagen te ontmoeten in Kyiv. Zij kwamen nog niet eerder naar Oekraïne om daar te praten over het einde van de oorlog met Rusland.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - Frankrijk beleefde afgelopen maanden de heetste zomer sinds het begin van de metingen in 1900, meldt weerdienst Météo France. Het was dag en nacht gemiddeld 24 graden. De maximumtemperaturen lagen 4,8 graden hoger dan normaal in dit seizoen.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP/RTR) - Syrië is begonnen met het vernietigen van de overblijfselen van een geheim chemisch wapenprogramma uit het Assad-tijdperk. Dat verklaarden een Syrische gezant en een VN-vertegenwoordiger donderdag bij de Veiligheidsraad.
3 uur geledenBELGRADO (ANP) - Het lichaam van de voor genocide veroordeelde oud-generaal Ratko Mladić is aangekomen in Servië, meldden Servische media als TV RTS. Zijn kist was bedekt met de Servische vlag.
3 uur geledenREMBANG (ANP/AFP) - Honderden leerlingen in Indonesië zijn afgelopen week ziek geworden na het eten van een gratis schoollunch. In Rembang op Java waren dat minstens 725 leerlingen en 25 docenten. Het is de tweede keer in een week dat honderden zieken in verband worden gebracht met het maaltijdprogramma dat gefinancierd wordt door de overheid.
4 uur geleden