Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bouterse beroept zich op zwijgrecht in proces decembermoorden

Bouterse beroept zich op zwijgrecht in proces decembermoorden

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse krijgsraad was vrijdag snel klaar met de behandeling van de zaak van de Surinaamse ex-president en ex-legerleider Desi Bouterse. Al bij de tweede inhoudelijke vraag van de president van de krijgsraad zei Bouterse gebruik te willen maken van zijn zwijgrecht. Hij deed ook afstand van het recht om getuigen op te roepen.

De wens van Bouterse om zich niet te laten verhoren, zoals de bedoeling was van de zitting van vrijdag, kwam voor alle aanwezigen als een verrassing. Het doel was juist dat Bouterse de mogelijkheid zou krijgen zijn kant van de zaak te vertellen. Na een korte schorsing besloot de president van de krijgsraad, Cynthia Valstein-Montnor, de zitting te verdagen naar 31 mei.

Bouterse staat terecht voor zijn aandeel in de decembermoorden van 1982. Hij werd in november 2019 veroordeeld tot twintig jaar cel. Omdat hij tijdens dat proces nooit aanwezig is geweest, werd hij bij verstek veroordeeld. Daarna tekende hij verzet aan, waardoor de krijgsraad zijn zaak opnieuw in behandeling moest nemen.

Herinneren

Bouterses advocaat Irwin Kanhai legde na afloop van de zitting aan journalisten uit waarom Bouterse zich niet heeft laten verhoren. "Er zijn genoeg verhoren geweest, er is niks toe te voegen aan het verhoor van 2004, het is nu zestien jaar later. Dat verhoor houdt nog steeds stand. Je kan je ook niet altijd herinneren wat je toen gezegd hebt", aldus Kanhai.

Voor advocaat Hugo Essed, die de nabestaanden van de slachtoffers van de decembermoorden vertegenwoordigt, was het niet oproepen van getuigen en het zwijgen van Bouterse goed nieuws. Het betekent volgens hem dat de zaak nu in een stroomversnelling komt en richting einde gaat.

Vonnis

Hij verwacht dat het OM en de advocaat van Bouterse op 31 mei aan het woord komen. Op de daaropvolgende zitting zal Valstein-Montnor dan het vonnis kunnen uitspreken. ‘’Ik zie het als een geweldige stap in de goede richting dat de verdachte heeft afgezien van het horen van getuigen. Daar kan hij niet op terugkomen en daarmee is een stap gezet richting eindpunt van de verzetzaak’’, aldus een tevreden Essed.

Bouterse heeft eventueel de mogelijkheid in hoger beroep te gaan.

Meer uit Buitenland

Jongen (11) onder puin vandaan gehaald in Venezuela

CARABALLEDA (ANP) - In Venezuela is opnieuw een kind levend onder het puin vandaan gehaald nadat het land woensdag werd getroffen door twee zware aardbevingen, meldt interim-president Delcy Rodriguez. Ze deelde beelden van de reddingsactie op sociale media.

1 uur geleden
Iran meldt aanvallen op Amerikaanse doelen in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft in de nacht van zaterdag op zondag aanvallen uitgevoerd op Amerikaanse militaire doelen in Koeweit en Bahrein. De Iraanse Revolutionaire Garde meldt dat de acties een vergelding waren voor Amerikaanse aanvallen op Iraans grondgebied.

6 uur geleden
VK investeert in nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft aangekondigd geld vrij te maken voor het opzetten van een nieuwe gezamenlijke vloot met Nederland. Het Nederlandse ministerie van Defensie heeft bevestigd de intentie te hebben om samen te werken met de Britten om nieuwe zogenoemde amfibische transportschepen te verwerven.

11 uur geleden
Netanyahu zegt brede nationale coalitie te willen na verkiezingen

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verklaard na de volgende verkiezingen een brede nationale coalitie te willen vormen. Hij geeft nu leiding aan de meest rechtse regering die Israël ooit gehad heeft, maar daar lijkt hij zich van te willen distantiëren.

12 uur geleden
Nieuwe aardbeving Venezuela met kracht van 5.6

CARACAS (ANP/RTR) - In Venezuela heeft een nieuwe aardbeving plaatsgevonden, ongeveer in hetzelfde gebied als waar de twee verwoestende aardbevingen van donderdag waren. De nieuwste beving had een kracht van 5.6, meldt het Europees-Mediterraans Seismologisch Centrum (EMSC).

13 uur geleden
Servische president kondigt vervroegde verkiezingen aan

BELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft vervroegde verkiezingen aangekondigd. Daarmee lijkt hij toe te geven aan de belangrijkste eis van de demonstranten die al ruim anderhalf jaar protesteren tegen zijn regering.

14 uur geleden
Dodental na aardbevingen in Venezuela loopt op tot 1430

LA GUAIRA (ANP/RTR) - Het dodental in Venezuela na de twee verwoestende aardbevingen van donderdag is opgelopen tot 1430, maakte parlementsvoorzitter Jorge Rodriguez bekend. Er zijn volgens hem 3200 mensen gewond geraakt en 3100 mensen dakloos geworden.

14 uur geleden