Bouterse beroept zich op zwijgrecht in proces decembermoorden
PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse krijgsraad was vrijdag snel klaar met de behandeling van de zaak van de Surinaamse ex-president en ex-legerleider Desi Bouterse. Al bij de tweede inhoudelijke vraag van de president van de krijgsraad zei Bouterse gebruik te willen maken van zijn zwijgrecht. Hij deed ook afstand van het recht om getuigen op te roepen.
De wens van Bouterse om zich niet te laten verhoren, zoals de bedoeling was van de zitting van vrijdag, kwam voor alle aanwezigen als een verrassing. Het doel was juist dat Bouterse de mogelijkheid zou krijgen zijn kant van de zaak te vertellen. Na een korte schorsing besloot de president van de krijgsraad, Cynthia Valstein-Montnor, de zitting te verdagen naar 31 mei.
Bouterse staat terecht voor zijn aandeel in de decembermoorden van 1982. Hij werd in november 2019 veroordeeld tot twintig jaar cel. Omdat hij tijdens dat proces nooit aanwezig is geweest, werd hij bij verstek veroordeeld. Daarna tekende hij verzet aan, waardoor de krijgsraad zijn zaak opnieuw in behandeling moest nemen.
Herinneren
Bouterses advocaat Irwin Kanhai legde na afloop van de zitting aan journalisten uit waarom Bouterse zich niet heeft laten verhoren. "Er zijn genoeg verhoren geweest, er is niks toe te voegen aan het verhoor van 2004, het is nu zestien jaar later. Dat verhoor houdt nog steeds stand. Je kan je ook niet altijd herinneren wat je toen gezegd hebt", aldus Kanhai.
Voor advocaat Hugo Essed, die de nabestaanden van de slachtoffers van de decembermoorden vertegenwoordigt, was het niet oproepen van getuigen en het zwijgen van Bouterse goed nieuws. Het betekent volgens hem dat de zaak nu in een stroomversnelling komt en richting einde gaat.
Vonnis
Hij verwacht dat het OM en de advocaat van Bouterse op 31 mei aan het woord komen. Op de daaropvolgende zitting zal Valstein-Montnor dan het vonnis kunnen uitspreken. ‘’Ik zie het als een geweldige stap in de goede richting dat de verdachte heeft afgezien van het horen van getuigen. Daar kan hij niet op terugkomen en daarmee is een stap gezet richting eindpunt van de verzetzaak’’, aldus een tevreden Essed.
Bouterse heeft eventueel de mogelijkheid in hoger beroep te gaan.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Wereldwijd sterven steeds meer mensen door blootstelling aan extreem hoge temperaturen. Als doodsoorzaak is hitte in dezelfde orde van grootte beland als hiv en malaria, zo maakt het jaarlijkse Lancet Countdown-rapport duidelijk. De wetenschappers die het hebben opgesteld, vinden dat klimaatverandering officieel moet worden uitgeroepen tot wereldwijde gezondheidscrisis.
49 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot heeft premier Benjamin Netanyahu gewaarschuwd de nationale veiligheid niet te misbruiken voor politiek gewin. Dat meldt onder meer The Times of Israel op basis van diens uitspraken op het hoofdkantoor van zijn partij Yashar.
52 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - De opkomst bij de Israëlische parlementsverkiezingen is uitgekomen op 77,7 procent, de hoogste sinds 1999. Dat maakte de kiescommissie bekend nadat de stembussen dinsdagavond werden gesloten.
53 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan de Braziliaanse senator en presidentszoon Flávio Bolsonaro en zijn familie een visum te verlenen. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat niet wilde bevestigen of de Bolsonaro's inderdaad onderweg zijn naar de VS, zoals Braziliaanse media dinsdag eerder schreven.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot noemt de voorlopige exitpolls van de parlementsverkiezingen een bewijs van 's lands wantrouwen in premier Benjamin Netanyahu. Rond 21.00 uur Nederlandse tijd wezen de eerste exitpolls erop dat Netanyahu's Likoed-partij de grootste lijkt te worden, maar dat het oppositieblok desondanks nipt aan kop gaat.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het oppositieblok onder leiding van Gadi Eisenkot lijkt op meer zetels te kunnen rekenen dan Netanyahu's coalitie, volgens de exitpolls. Netanyahu's partij zou wel de grootste worden. Een duidelijke verkiezingswinnaar is er nog niet volgens de eerste exitpolls.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
5 uur geleden