Boswachter, experts en bestuurders: aanpak drugsafval kan beter
HALSTEREN (ANP) - Om drugsdumpingen op te ruimen en te voorkomen, kunnen en moeten de betrokken overheden en diensten beter gaan samenwerken. Dat hebben lokale en regionale bestuurders Kamerleden op het hart gedrukt bij een werkbezoek aan Noord-Brabant.
Tweede Kamerleden Roelof Bisschop (SGP) en Eva van Esch (Partij voor de Dieren) gingen kijken bij een put die in maart 2021 werd ontdekt achter een drugslab. Daar waren zoveel chemicaliën in geloosd, dat de opruimkosten van ongeveer een miljoen euro haast niet meer te dragen bleken voor de grondeigenaar, de stichting Brabants Landschap. Dit voorjaar moeten de grondige opruimwerkzaamheden beginnen.
Er is veel geleerd van deze put en nog twee vergelijkbare dumplocaties, zo kregen de parlementariërs te horen. Maar de aanwezige dijkgraaf, gedeputeerde, twee burgemeesters en mensen die bezig zijn met natuur, misdaad en de watervoorziening, denken dat het nog veel beter kan.
Sociale problematiek
"Ik heb helaas al veel drugsafval gezien en ik herkende de lucht", zegt boswachter Erik de Jonge, die de put in Halsteren ontdekte. Volgens hem zou het best kunnen dat collega's die minder vaak op dumpingen gestuit waren, deze put ook hadden opgemerkt. Het komt vaker voor dat de autoriteiten "steeds opnieuw het wiel uitvinden", valt hem op.
De aanpak van lozingen van drugsafval is niet alleen een kwestie van strengere controles, zeggen alle aanwezige deskundigen. Ze wezen de Kamerleden bijvoorbeeld op sociale problematiek, waardoor mensen uit geldnood hun erf ter beschikking stellen aan criminelen. Intussen vreest de georganiseerde misdaad weinig van het Nederlandse strafrecht, terwijl er wel goede voorzieningen en infrastructuur zijn waar ze van kunnen profiteren. Criminelen zouden zelfs inspelen op anti-overheidssentimenten op het Brabantse platteland.
Complex
Ook het opruimen is complex. Er treedt schade op aan natuur en milieu, en zelfs de waterzuivering heeft er last van. De hoge onderzoeks- en opruimkosten leveren de overheid én de grondeigenaren ook nog altijd hoofdpijn op.
Kamerlid Bisschop zegt mede door het bezoek doordrongen te zijn van de noodzaak van betere samenwerking in de aanpak. "Zorg er nou voor dat er één centraal punt is dat de provincies kan ondersteunen en sturen." Hij ziet wel iets in de suggestie om daar bijvoorbeeld een speciale dienst voor op te richten. Van Esch viel vooral op dat er nauwelijks iets is geregeld voor de grote kosten van het natuurherstel.
Boswachter De Jonge hoopt dat het werkbezoek tot verbeteringen zal leiden. "Iedereen die een rol kan spelen en knopjes om kan zetten, moet dat doen. Dan valt er nog super veel te winnen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de identiteit van de vier inzittenden van het fatale ongeluk na een korte politieachtervolging donderdag in Den Haag bekendgemaakt. Allen komen uit Den Haag. De bestuurder was een 24-jarige man, hij overleed. Ook overleden twee vrouwen van 21 en 20 jaar. Een 21-jarige vrouw raakte gewond.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de straf die een moeder uit Apeldoorn kreeg voor het ruim twintig jaar mishandelen van haar vier dochters. Het OM had tien jaar cel geëist, de rechtbank gaf haar maandag tien maanden cel.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO zendt in mei het Eurovisie Songfestival uit op NPO 1, ook nu omroep AVROTROS heeft besloten om in 2026 niet deel te nemen aan de editie in Wenen. Dat meldt de NPO vrijdag.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft deze week een 78-jarige man in Rotterdam opgepakt op verdenking van seksueel misbruik van kinderen in de Filipijnen en het livestreamen daarvan. Hij had volgens het Openbaar Ministerie contact met een Filipijnse vrouw die de livestreams voor hem regelde. De Filipijnse politie arresteerde haar in oktober en bevrijdde toen vier kinderen uit de misbruiksituatie.
4 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Greenpeace en stichting Frisse Wind doen vrijdag bij het Openbaar Ministerie aangifte tegen Tata Steel, laten de organisaties weten. Volgens een recent verslag van de omgevingsdienst is vorig jaar een hogere uitstoot van bepaalde stoffen gemeten door het staalbedrijf in IJmuiden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het huidige beleid wordt voortgezet, stijgt het aantal verkeersslachtoffers de komende decennia sterk. Het verwachte aantal verkeersdoden ligt in 2040 dan tussen de 720 en 760, tegenover 675 in 2024. Dat staat in een rapport van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV).
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO respecteert het besluit van AVROTROS om in 2026 niet deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat laat een woordvoerder donderdagavond weten. "We onderzoeken op dit moment de mogelijkheden om het Eurovisie Songfestival alsnog bij de Nederlandse kijkers te brengen en hopen daar snel op terug te komen", meldt de NPO.
20 uur geleden