Boskalis stijgt fors op Damrak na overnamebod door HAL
AMSTERDAM (ANP) - Boskalis schoot donderdag omhoog op de Amsterdamse beurs. Beleggers reageerden verheugd op het overnamebod van investeerder HAL op de maritiem dienstverlener en baggeraar. De Europese beurzen vielen wat terug na de zeer sterke opleving een dag eerder. De markten zijn vooral in afwachting van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank en de ontmoeting van de ministers van Buitenlandse Zaken van Rusland en Oekraïne in Turkije.
Boskalis, die ook met jaarcijfers kwam, dikte 29 procent aan tot 32,64 euro. HAL heeft 32,50 euro per aandeel over voor het bedrijf. Daarmee wordt Boskalis als geheel op 4,2 miljard euro gewaardeerd. HAL betaalt echter minder, want de investeerder heeft afgelopen jaren al een belang van meer dan 46 procent in Boskalis opgebouwd. Volgens HAL is het beter als Boskalis niet meer beursgenoteerd is. Dan zou het bijvoorbeeld makkelijker worden om overnames te doen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 0,9 procent lager op 681,76 punten, na de koerswinst van bijna 5 procent een dag eerder. De MidKap klom 0,6 procent tot 986,74 punten dankzij de koerssprong van Boskalis. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 2 procent, na de winsten tot 8 procent op woensdag.
ECB
De ECB bevindt zich door de oorlog in Oekraïne in een lastig parket. Waar eerder werd verwacht dat de centrale bank zijn steunmaatregelen vanwege de hoge inflatie wellicht nog wat sneller af zou bouwen, is dat door de Russische invasie in Oekraïne volledig veranderd. Aan de ene kant blijft de inflatie mogelijk langer hoog door de sterke stijging van de grondstoffenprijzen, wat ingrijpen van de ECB zou bespoedigen. Anderzijds krijgt de economie mogelijk een klap en is verdere ondersteuning door de centrale bank noodzakelijk.
Techinvesteerder Prosus en chipbedrijf Besi, die woensdag tot de sterkste stijgers behoorden, stonden nu onderaan in de AEX, met minnen van rond de 2 procent. Telecomconcern KPN ging aan kop met een plus van 1,8 procent.
Rio Tinto zakte 5,5 procent. Het Brits-Australische bedrijf verbreekt als eerste grote mijnbouwer alle banden met Russische bedrijven vanwege de oorlog in Oekraïne. Ook de Duitse reisorganisatie TUI (min 2,4 procent) verbreekt de banden met Rusland.
Daling Bayer
In Frankfurt daalde Bayer 0,4 procent. Het Duitse chemiebedrijf verkoopt de tak met middelen voor het bestrijden van overlastgevende dieren als knaagdieren en insecten voor 2,4 miljard euro aan investeerder Cinven.
De olieprijzen zaten weer in de lift na de prijsdaling van 10 procent op woensdag. Amerikaanse olie kostte 2,9 procent meer op 111,86 dollar per vat. Brentolie werd 4,3 procent duurder op 115,92 dollar per vat. De euro was 1,1042 dollar waard, tegenover 1,1081 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/RTR) - Japan is het volgende land dat een onderzoek instelt naar Grok, de chatbot van Elon Musk. Dat maakte de Japanse regering vrijdag bekend. Grok ligt onder vuur omdat het op verzoek seksueel getinte afbeeldingen genereert met kunstmatige intelligentie, ook van minderjarigen.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet vrijdag weinig beweging zien. Beleggers deden het rustig aan na de sterke opmars een dag eerder, waarbij de Amsterdamse hoofdindex voor het eerst in de geschiedenis tot boven de 1000 punten wist te klimmen. Vooral sterke koerswinsten van de chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hielpen de AEX deze historische mijlpaal te behalen. De Nederlandse chipbedrijven lieten nu een gemengd beeld zien.
19 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - China keert zich fel tegen de handelsdeal die de Verenigde Staten hebben gesloten met Taiwan. De op een na grootste economie ter wereld is "krachtig tegen" een overeenkomst om de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese producten te verlagen en de investeringen van het eiland in de VS te vergroten.
21 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een medewerker van oliehandelaar Vitol heeft miljoenen gedoneerd ten behoeve van de verkiezingscampagne van Donald Trump. Dat bedrijf is nu betrokken bij de eerste verkoopdeals rond Venezolaanse olie die de Amerikaanse regering sluit na de militaire actie van de VS in het Zuid-Amerikaanse land, meldt zakenkrant Financial Times.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse landbouwexport is vorig jaar gestegen met 8,4 procent, melden Wageningen Social & Economic Research en het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zuivel en eieren bleven de belangrijkste exportproducten, gevolgd door vlees en sierteelt.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Ruim een maand nadat in Australië het verbod op sociale media voor jongeren onder de 16 jaar is ingegaan, zijn ongeveer 4,7 miljoen accounts van Australische tieners gedeactiveerd. Dat meldde de Australische internettoezichthouder vrijdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Taiwan wil een strategische partner van de Verenigde Staten worden op het gebied van kunstmatige intelligentie. Dat zei de Taiwanese vicepremier Cheng Li-chiun vrijdag bij een persconferentie in Washington na afloop van onderhandelingen over een handelsakkoord.
3 uur geleden