Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boskalis gaat stuurloze Eemslift Hendrika voor Noorse kust bergen

Boskalis gaat stuurloze Eemslift Hendrika voor Noorse kust bergen

DEN HAAG (ANP) - Boskalis gaat het in moeilijkheden geraakte Nederlandse schip Eemslift Hendrika bergen dat stuurloos voor de Noorse kust drijft. Zo spoedig mogelijk wordt een bergingsteam per helikopter aan boord van het verlaten schip gebracht. Ook wordt een zware zeesleper naar het op drift geraakte schip gebracht, zegt een woordvoerder van Boskalis. Het bedrijf was vorige week betrokken bij de succesvolle bergingsoperatie in het Suezkanaal.

Het schip raakte maandag in moeilijkheden door een schuivende lading en maakte daardoor slagzij in een onstuimige zee met metershoge golven. De bemanning werd van boord gehaald. De Eemslift Hendrika, eigendom van rederij Amasus Shipping in Delfzijl, was vanuit het Duitse Bremerhaven op weg naar de Noorse havenplaats Kolvereid.

Boskalis verwacht dat het bergingsteam waarschijnlijk dinsdag al arriveert, maar het is onzeker of de bergers al meteen per helikopter naar het schip kunnen worden gebracht. De Eemslift Hendrika drijft stuurloos en zonder werkende hoofdmotor af op de Noorse kust.

Eerste sleeplijn

Volgens het hoofd van de bergingsoperatie namens de Noorse kustwacht, Hans Petter Mortensholm, arriveert het Noorse kustwachtschip Sortland rond het middaguur bij het op drift geraakte schip. Dat schip kan mogelijk een eerste sleeplijn aan de Eemslift Hendrika vastmaken, maar dat wordt bemoeilijkt door de stormachtige wind en de zware zeegang met golven van 10 tot 15 meter hoogte.

Volgens Mortensholm moet alles op alles worden gezet om het schip van de ondergang te redden, aangezien er 350 kubieke meter zware stookolie en 70 kubieke meter diesel aan boord is. Dat zou problemen voor het milieu kunnen opleveren. "Het schip drijft nu in de richting van de Noorse kust en als we niets doen, dan loopt het binnen een tot anderhalve dag op de kust", zo schetst Mortensholm het dreigende gevaar.

Bemanning

Een woordvoerster van rederij Amasus Shipping zegt op dit moment geen nadere mededelingen te kunnen doen over de berging. De directie voert overleg over de situatie en komt later op dinsdag met mededelingen.

De twaalf bemanningsleden zijn maandag van boord gehaald met een reddingshelikopter. Volgens de woordvoerder van de Noorse reddingseenheid JRCC is de kapitein gewond geraakt, maar hij heeft geen informatie over de ernst daarvan. De bemanning is naar de Noorse plaats Ålesund gebracht.

De eerste acht bemanningsleden werden maandagmiddag al van boord gehaald. De overige vier bleven aanvankelijk aan boord in een poging het schip te stabiliseren, maar ook zij werden later op de maandag van boord gehaald omdat de situatie te gevaarlijk werd.

Het schip lag op dat moment op ongeveer 60 nautische mijlen (110 kilometer) ten westen van de Noorse kust. De Eemslift Hendrika is gebouwd in 2015, is 112 meter lang en 17 meter breed.

Meer uit Binnenland

Waterschap Rijnland pakt twee dijken met scheuren aan

LEIDEN (ANP) - Twee dijken in Zuid-Holland moeten versterkt worden, omdat door de droogte problematische scheuren zijn ontstaan. Het gaat om een kade langs De Does bij Hoogmade en om een dijk bij Reeuwijk.

28 minuten geleden
Nederland stuurt militairen naar oefening in Groenland

DEN HAAG (ANP) - Nederland doet volgende maand mee aan een militaire oefening in Groenland. De oefening maakt deel uit van de NAVO-missie om het Noordpoolgebied beter te verdedigen. Die is opgetuigd om de ruzie tussen de VS en Europa over het strategische gebied bij te leggen.

31 minuten geleden
Extra maatregelen moeten vrachtverkeer Merwedebrug terugdringen

UTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat gaat aanvullende maatregelen nemen om het aantal vrachtwagens en touringcars dat over de verzwakte Merwedebrug rijdt terug te dringen. Er worden borden geplaatst bij grensovergangen, boven en langs de weg en bij op- en afritten. Welke tekst er op die borden komt te staan is nog niet duidelijk, zegt een woordvoerder.

36 minuten geleden
Zorgen bij Delfland om toenemend aantal scheuren in dijken

DELFT (ANP) - De dijken in het werkgebied van Delfland, tussen Den Haag en Rotterdam, hebben steeds meer te lijden onder de droogte. Inspecteurs van het hoogheemraadschap telden deze week ongeveer 180 scheuren. Tijdens de vorige inspectieronde waren dat er zo'n dertig.

47 minuten geleden
Zes jaar cel en tbs voor doodsteken broer in Gouda

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een gevangenisstraf van zes jaar en tbs met dwangverpleging opgelegd aan Arie M. (26) voor het doodsteken van zijn oudere broer Peter (29). Dit gebeurde in hun ouderlijk huis in Gouda op 26 augustus vorig jaar. "De wijze waarop de verdachte het slachtoffer om het leven heeft gebracht, behoort qua geweld en gruwelijkheid tot een buitencategorie", aldus de rechtbank in het vonnis.

3 uur geleden
Standbeeld Elfstedenwinnaar Paping weggehaald om beschadigingen

OMMEN (ANP) - Het standbeeld van schaatser Reinier Paping in Ommen is in de nacht van woensdag op donderdag beschadigd. Het beeld is daarom van zijn plek gehaald en naar een opslag gebracht, laat de Overijsselse gemeente vrijdag weten. Paping won in 1963 de Elfstedentocht. Hij woonde toen in Ommen.

4 uur geleden
Brandweerman zwaargewond bij duinbrand in Ouddorp

OUDDORP (ANP) - Bij de natuurbrand in de duinen bij het Zuid-Hollandse Ouddorp is een brandweerman zwaargewond geraakt, meldt de veiligheidsregio. Hij kwam onder een brandweervoertuig terecht. "Over zijn gezondheidstoestand maken we ons grote zorgen," aldus een woordvoerder.

5 uur geleden